Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Artemis’i aya fırlatıp geri döneceğimi söyledi

NASA, Artemis'i aya fırlatıp geri döneceğimi söyledi

Bu, NASA’nın Pazartesi günü gerçekleştirilen Uçuşa Hazırlık İncelemesinin sonucudur. İnceleme, şu anda NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında bulunan Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracından oluşan 322 fitlik (98 m) yığının hazır olup olmadığının derinlemesine bir değerlendirmesiydi. .

Artemis ekibi, 29 Ağustos Pazartesi günü saat 8:33 ET’den 10:33 ET’ye kadar ilk iki saatlik başlatma penceresini hedefliyor. 2 Eylül ve 5 Eylül’de yedekleme başlatma pencereleri vardır.

Bir uçuşa hazırlık incelemesinden sonra “kalkış”, görev için işlerin yolunda olduğuna dair olumlu bir işarettir, ancak önümüzdeki hafta, kötü hava da dahil olmak üzere, uçağın platformdan ne zaman kaldırılacağını etkileyebilecek faktörler var.

Fırlatmanın her adımını kalkış yapmadan simüle eden ıslak giysilerle prova yaparken, füzenin fırlatma rampasında önceki test turlarından sonra yapılacaklar listesine çok az şey kaldı. NASA’nın Artemis misyon yöneticisi Mike Sarafin, ekibin fırlatma gününde test edeceği açık bir unsur olduğunu söyledi.

Motorları termal olarak koşullandırmak için kullanılan hidrojenin çalıştırılması, son ıslak elbise provası sırasında gerçekleşmedi, dolayısıyla bu süreç artık fırlatma geri sayımının bir parçası. Artemis I’in Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatma direktörü Charlie Blackwell Thompson, bu testin son geri sayımdan önce “sessiz bir noktada” gerçekleştirileceğini söyledi.

Roket yığını, NASA’nın Araç Montaj Binasından gelen Apollo dönemi dev tarayıcılarından birinde 4 millik (6,4 kilometre) bir uçuşun ardından 17 Ağustos’ta fırlatma rampasına ulaştı – tıpkı mekik misyonları ve Apollo Saturn V roketlerinin bir zamanlar yaptığı gibi. .

İnsansız Artemis I’i Ay’ın ötesindeki bir görevde ve Dünya’ya geri göndereceğim. Uzay aracı fırlatıldıktan sonra, 42 günlük bir süre boyunca 1,3 milyon mil (2,1 milyon km) seyahat ederek Ay’ın etrafında uzak bir retrograd yörüngeye ulaşacak. Artemis I, 10 Ekim’de San Diego açıklarında Pasifik Okyanusu’na düşeceğim. Orion’un dönüşü, Dünya’ya dönüş yolunda görülen herhangi bir uzay aracından daha hızlı ve daha sıcak olacak.

READ  'Hiç böyle bir şey görmedim': İngiliz çiftliğinde bulunan Jura dönemi balık fosilleri

NASA’ya göre Orion uzay aracı, şimdiye kadar insanlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa gidecek ve ayın uzak tarafının 40.000 mil (64.000 kilometre) ötesine ulaşacak.

Gemide insan yok, ancak Orion oyuncaklar, Apollo 11 öğeleri ve üç heykel dahil olmak üzere 120 pound (54.4 kilogram) hatıra taşıyacak.

Orion’un komutanının karargahında, insan mürettebatın gelecekte Ay’a seyahat ederken karşılaşabilecekleri şeyler hakkında veri toplayabilen uygun bir manken olan Komutan Monnequin Campos olacak. Model, astronotların kalkış ve dönüş sırasında giymeleri için tasarlanmış yeni Orion Crew Survival System takımını giyecek. Takım elbisenin iki radyasyon sensörü var.

Bu görev, NASA’nın insanları aya geri döndürmeyi ve 2025 yılına kadar ilk kadın ve ilk renkli insanları aya indirmeyi ve sonunda Mars’ın insan keşfine yol açmayı amaçlayan Artemis programını başlatacak.

Ayrıca Artemis I’i de taşıyacağım, bazıları roket ve uzay aracı fırlatma rampasına ulaştığında kurulmuş olan bir dizi bilim deneyi.

Bu hafta Team Artemis, görevin sıfır yerçekimi göstergesi olarak hizmet edecek olan peluş Snoopy oyununu kurmak için Orion yuvasını bir kez daha açacak. Uzay aracı uzayda bir mikro yerçekimi ortamına ulaştığında, Snoopy mürettebat kapsülü boyunca süzülecek.

Washington DC’deki NASA Genel Merkezi’nde yardımcı yönetici olan Bob Cabana, Apollo 13’ün fırlatılışını ABD Deniz Harp Okulu’nda astsubay olarak izlemeyi düşündü.

Cabana, “Kennedy Uzay Merkezi’nin direktörlüğünü veya şu an bulunduğum pozisyonu bir yana bırakın, bir astronot olmayı asla hayal etmedim” dedi. “Ben Apollo neslinin bir ürünüyüm ve bizim için yaptıklarını dört gözle bekliyorum. Artemis neslinden ne geleceğini görmek için sabırsızlanıyorum çünkü Apollo’nun yaptıklarından daha fazla ilham vereceğini düşünüyorum. Öyle oldu. Bugün tüm bu çalışmaların gözden geçirildiğine tanık olmak ve bunu yapmaya hazır olduğumuzu bilmek ödüllendirici” .

READ  Sekiz göz: nöral haritaları kullanarak ahtapot görüşünü ortaya çıkarma