Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cameron, İngiltere’nin İsrail’e silah satışını yasaklamasının Hamas’ı güçlendireceğini söyledi

Cameron, İngiltere’nin İsrail’e silah satışını yasaklamasının Hamas’ı güçlendireceğini söyledi
  • Sam Francis’in yazdığı
  • Siyasi muhabir, BBC News

Videolu anlatım, İzle: Cameron, İngiltere’nin silah ihracatını değiştirmenin Hamas’ı daha güçlü kılacağını söyledi

İngiltere Dışişleri Bakanı BBC’ye, İngiltere’nin İsrail’e silah satışını yasaklamasının yalnızca Hamas’ı güçlendireceğini söyledi.

İngiltere’nin İsrail’e sadece% 1 silahı sağladığını ve İsrail’in sivilleri korumak ve insani yardımın geçmesine izin vermek için daha fazlasını yapması gerektiği konusunda uyardı.

İşçi Partisi’nden Jonathan Ashworth, Refah’ta İngiliz yapımı silahların kullanılmasını istemediğini söyledi.

Bu hafta ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine yönelik planlı işgaline devam etmesi halinde ABD’nin “bize silah sağlamayacağını” söyleyerek dünyanın en önemli stratejik ilişkilerinden birini alt üst etti. yaklaşık 1,4 milyon insanın evinde olduğu yer. Barınak.

Birleşmiş Milletler Pazartesi gününden bu yana 80.000’den fazla kişinin Refah’tan kaçtığını söylerken, İsrail tanklarının yerleşim bölgelerinin yakınlarına toplandığı bildiriliyor.

İsrail, ABD ve diğer müttefiklerinin kara saldırısının çok sayıda sivil kaybına ve insani krize yol açabileceği yönündeki uyarılarına rağmen Refah’ta planladığı operasyonlara devam edeceğini söyledi.

Başbakanı Binyamin Netanyahu, Refah’ta bulunduğunu iddia ettiği Hamas tugaylarını ortadan kaldırma sözü verdi.

Fotoğrafa yorum yapın, İsrail tankları ve diğer zırhlı araçlar Perşembe günü Gazze sınırındaki çitlerin yakınında toplandı

Pazar günü Laura Kuenssberg’e konuşan Lord Cameron, “İsrail’in halkı koruma planını” görene kadar Refah’a yönelik geniş çaplı bir saldırıyı desteklemeyeceğini söyledi.

Ancak ABD’nin İngiltere’den “çok farklı bir konumda” olduğunu, çünkü ABD’nin “büyük bir silah tedarikçisi” olduğunu söyledi.

Lord Cameron, İsrail’e silah satışını durdurması yönünde en son çağrıldığında, Gazze’deki yardım çalışanlarına yönelik hava saldırısında üç İngiliz öldürüldüğünde, “birkaç gün sonra İran’ın İsrail’e acımasız bir saldırısı olduğunu” söyledi.

Şöyle ekliyor: “Bugün silah ihracatına yaklaşımımızı değiştireceğimizi duyurmak Hamas’ı daha güçlü kılacak ve rehine anlaşması olasılığını azaltacaktır.”

Bunun yerine Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için “her gün çalışmaya” odaklanmak istediğini söyledi.

Cuma günü ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’deki savaş sırasında ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insancıl hukuku ihlal edecek şekilde kullanmış olabileceği sonucuna varan bir soruşturma yayınladı.

Bulgulara katılıp katılmadığı sorulduğunda Lord Cameron, “İsrail’in yeterince iyi performans göstermediğini” söyleyerek, ülkeye insani yardımın girmesine izin verme konusunda “İsrail’in temiz bir sağlık raporuna sahip olmadığını” savundu.

Ancak İngiltere’nin “farklı bir yaklaşımı var” ve Lord Cameron, silah satışlarının sona erdirilmesi gibi politika hamleleri yoluyla “mesaj göndermekle gerçekten ilgilenmediğini” söyledi.

Lord Cameron şunları söyledi: “İngiliz baskısını en üst düzeye çıkarmak için neler yapabileceğimiz ve İngiliz vatandaşları da dahil olmak üzere rehinelerin serbest bırakılması da dahil olmak üzere insanların hayatlarında yardımcı olacak sonuçlarla ilgileniyorum.”

İngiliz askerlerinin Gazze’de sahada olması fikrini “almamamız gereken bir risk” olduğunu söyleyerek reddetti.

Bu, BBC’nin geçen ay hükümetin yeni bir deniz yolu yoluyla yardım ulaştırılmasına yardımcı olmak için İngiliz kuvvetlerini Gazze’ye göndermeyi düşündüğünü bildirmesinin ardından geldi.

İşçi Partisi Milletvekili Zara Sultana, hükümeti İsrail’e silah sağlama kurallarına uymamakla suçladı.

hükümet Stratejik ihracat lisanslama standartları Silah satışı, “silahların uluslararası insani hukukun ciddi bir ihlalini gerçekleştirmek veya bu ihlali kolaylaştırmak için kullanılabileceğine dair açık bir risk varsa” yasaktır.

Sultana, İsrail’e yapılan silah satışlarının hacminin “önemli olmadığını” söyledi.

BBC’ye şunları söyledi: “Her gün meydana gelen savaş suçlarına yardım ve yataklık ediyoruz.”

İşçi Partisi’nin Gazze’ye ilişkin tutumu, 252 kişinin kaçırıldığı ve yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğü ve bölgede büyük bir İsrail askeri operasyonunun tetiklendiği 7 Ekim Hamas saldırılarından bu yana değişti.

Hamas yönetimindeki Şeridi Sağlık Bakanlığı’na göre, o tarihten bu yana Gazze’de 35.000’den fazla kişi öldü ve 78.000’den fazla kişi yaralandı.

Geçen yıl 10 İşçi Partisi üyesi, partinin Gazze’de ateşkes ilan etmemesi üzerine istifa etmiş, bunun yerine ülkeye yardım akışına izin verecek “insani ateşkesi” desteklemişti.

Gölge kabinenin üst düzey üyelerinden Ashworth, Refah işgalinde “İngiliz yapımı silahların kullanıldığını görmek istemediğini” söyledi.

“Refah’a yapılacak herhangi bir büyük çaplı saldırı tarif edilemeyecek bir felaket olacaktır” diye ekledi.

Hükümete, İsrail’e silah satışıyla ilgili sağladığı hukuki tavsiyeleri yayınlaması çağrısında bulundu.

READ  24 Ekim 2022 Rusya ve Ukrayna haberleri