Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brezilya’da sel: güneyde daha da kötüleşmesi bekleniyor

Brezilya’da sel: güneyde daha da kötüleşmesi bekleniyor

Eldorado do Sul, Brezilya – Brezilya’nın halihazırda sular altında kalan Rio Grande do Sul eyaletinde Cumartesi günü daha fazla yağmur yağmaya başladı; burada kalan sakinlerin çoğu yoksul ve daha az riskli bölgelere taşınma imkanları sınırlı.

Brezilya Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nün Cuma öğleden sonra yayınladığı bir bültene göre, hafta sonu 15 santimetreden (yaklaşık altı inç) fazla yağmur yağabilir ve potansiyel olarak su baskınlarını daha da kötüleştirebilir. Eyalet başkenti Porto Alegre’nin yanındaki Patos Gölü ve çevresinde rüzgarların şiddetlenmesi ve su seviyesinin yükselmesi ihtimalinin de yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletindeki Canoas’ta, 8 Mayıs 2024 Çarşamba günü, şiddetli yağışlar nedeniyle evleri sular altında kalan insanlara yönelik geçici bir barınakta sakinler dinleniyor. (AP Fotoğrafı/Carlos Macedo)

Cumartesi öğleden sonra itibarıyla eyaletin kuzey ve orta bölgelerinde şiddetli yağmur yağdı ve su seviyeleri yükseldi.

62 yaşındaki Carlos Sampaio, Porto Alegre’deki Gremio Futbol Kulübü’nün stadyumunun yanındaki düşük gelirli bir bölgede yaşıyor. İki katlı evi spor barı olarak kullanılabilir.

Birinci kat sular altında kalmasına rağmen, polisin sular altında kalmış sokaklarda devriye gezerken saldırı tüfekleri taşıdığı, suçun kol gezdiği mahalledeki yağmacılardan korktuğu için oradan ayrılmayacağını söyledi. Ancak Associated Press’e Sampaio’nun gidecek başka yeri olmadığını söyledi.

Sampaio, “Ne kadar güvende olduğumu analiz ediyorum ve eşyalarımın hiç de güvende olmadığını biliyorum” dedi. “Benim olan için savaşabildiğim sürece, kendimi açıkta bırakmama yeteneğim dahilinde savaşacağım.”

Yerel yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, geçen hafta başlayan sel felaketlerinde en az 136 kişinin öldüğünü, 125 kişinin de kayıp olduğunu söyledi. Şiddetli yağışlar nedeniyle evlerinden edilenlerin sayısı 400.000’i aştı; bunların 70.000’i spor salonlarına, okullara ve diğer geçici yerlere sığındı.

32 yaşındaki Uber sürücüsü Matthews Vicari, küçük oğluyla birlikte kaldığı barınakta, “Pazartesi günü buraya geldim; sel nedeniyle dairemi kaybettim” dedi. “Burada fazla vakit geçirmiyorum. Dışarı çıkıp başka bir şey düşünmeye çalışıyorum.”

Porto Alegre’de bir içerik ajansının ortak sahibi olan Alexandra Zanella da dahil olmak üzere Rio Grande do Sul eyaletinin bazı sakinleri ikinci evlere sığındı.

Zanella ve ortağı, sel başladığında gönüllü oldular ancak tekrarlanan elektrik ve su kesintileri nedeniyle taşınmayı seçtiler. Partnerinin ailesinin bir yazlık evinin bulunduğu, şu ana kadar selden etkilenmeyen sahil kasabası Capao da Canoa’ya gitti.

AP’ye telefonla konuşan 42 yaşındaki Zanella, “Görünümle bir geziye çıktık, iki kedimizi, annemi ve onun bir arkadaşını alıp sağ salim Porto Alegre’ye geldik” dedi. “Gitme ayrıcalığına sahip olanların daha güvenli bir konumda olduğu, Porto Alegre’nin yoksul bölgelerinde yaşayanların ise başka seçeneği olmadığı” çok açık.

Güney Amerika’daki hava, ekvator Pasifik Okyanusu’ndaki yüzey sularını periyodik olarak ısıtan doğal bir olay olan El Niño iklim fenomeninden etkilenmektedir. Brezilya’da El Niño tarihsel olarak kuzeyde kuraklığa, güneyde ise şiddetli yağışlara neden oldu ve bu yıl etkileri özellikle şiddetli oldu.

Bilim adamları, küresel ısınmaya neden olan sera gazları yayan fosil yakıtların yakılmasının neden olduğu iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava koşullarının daha sık meydana geldiğini söylüyor ve dünyanın kömür, petrol ve gaz tüketimini sınırlamak için önemli ölçüde azaltması gerektiği konusunda büyük bir çoğunlukla hemfikirler. küresel ısınma. .

Rio de Janeiro merkezli bir iklim politikası düşünce kuruluşu olan Talanoa Enstitüsü başkanı Natalie Unterstil, sosyal politika tepkilerine de ihtiyaç olduğunu söyledi.

Unterstiel, “Brezilya’da iklim değişikliğine etkili bir yanıt vermek eşitsizlikle mücadele etmemizi gerektiriyor” dedi.

Brezilya’da yoksul insanlar genellikle ahşap gibi daha az dayanıklı malzemelerden yapılmış evlerde ve alçak alanlar veya dik yamaçlar gibi aşırı hava koşullarından kaynaklanan hasarlara karşı daha savunmasız olan düzenlemesiz alanlarda yaşıyor.

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leyte Cuma günü sosyal medyada “En kötüsünün bittiğini söyleyemeyiz” dedi. Önceki gün ülkenin yeniden inşası için 19 milyar riyale (3,7 milyar dolar) ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyordu.

MB Associates baş ekonomisti Sergio Valle, Cuma günkü notunda, yıkımın boyutunun 2005 yılında New Orleans’ı vuran Katrina Kasırgası’na benzer olabileceğini yazdı.

Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne göre Rio Grande do Sul, Brezilya’nın 26 eyaleti ve federal bölgesi arasında kişi başına düşen altıncı en yüksek GSYİH’ye sahip. Eyalet sakinlerinin çoğu İtalyan ve Alman göçmenlerin torunlarıdır.

İklim düşünce kuruluşu CIPO’dan araştırmacı Marilia Clos, “Popüler hayal gücünde Rio Grande do Sul halkı beyaz ve varlıklı olarak görülüyor, ancak gerçek bu değil” dedi. “Bu fanteziyi ortadan kaldırmak çok önemli çünkü bu, siyahi ve yoksul nüfusları yok etmeye yönelik siyasi bir hedefe dayanıyor” dedi.

Eyaletin en çok etkilenen şehirlerinden biri olan Canoas şehrinde, Paolo Cesar Wolf’un küçük ahşap evi, tüm eşyalarıyla birlikte tamamen sular altında kaldı. Siyahi olan kamyon şoförü, artık ödünç verilen bir kamyonun arkasında yemek pişiren, yemek yiyen ve uyuyan altı komşusuyla birlikte yaşıyor.

54 yaşındaki Wolf, çocukluğundan beri yaşadığı kırsal bölgeyi terk etmeyi düşünüyor ancak gidecek başka yeri yok ve dört yetişkin çocuğunu geride bırakmak istemiyor.

Wolf, bağışlanan ceketi giyerek otoyolda dururken, “Benim gibi birinin başka bir yere taşınması için artık çok geç” dedi.

Meteoroloji Enstitüsü, Pazartesi gününden itibaren soğuk ve kuru hava kütlesinin gelişinin yağmur olasılığını azaltacağını tahmin ediyor. Ancak bu aynı zamanda sıcaklıkların Çarşamba gününe kadar aniden donma noktasına kadar düşeceği anlamına da geliyor. Bu, hipotermiyi nemli ve elektriği olmayan kişiler için endişe verici hale getiriyor.

Aralarında Rio Grande do Sul’dan süper model Gisele Bündchen’in de bulunduğu ünlüler, sel mağdurlarına yardım etmek için nereye ve nasıl bağış yapılabileceklerine dair bağlantılar ve bilgiler paylaştı. Kiliseler, işletmeler, okullar ve sıradan vatandaşlar destek sunmak için ülke çapında yürüyüş yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği battaniye ve şilte dağıtıyor. Kuzey Brezilya ve bölgedeki diğer stoklardan acil durum barınakları, mutfak setleri, battaniyeler, güneş lambaları ve hijyen kitleri gibi ek malzemeler gönderiyor.

Brezilya federal hükümeti Perşembe günü Rio Grande do Sul’daki çalışanlar, sosyal programlardan yararlananlar, eyaletler, belediyeler, işletmeler ve kırsal üreticiler için 50,9 milyar real (10 milyar dolar) tutarında bir paket duyurdu.

Aynı gün Brezilya Hava Kuvvetleri, kapalı yollar nedeniyle erişilemeyen alanlara iki tondan fazla yiyecek ve suyu paraşütle attı. Donanma, etkilenenlere yardım etmek için aralarında Latin Amerika’nın en büyük savaş gemisi olarak kabul edilen çok amaçlı uçak gemisi Atlantic’in de bulunduğu üç gemi gönderdi. Cumartesi günü eyaletin kıyılarına ulaştı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin kişisel hijyen ve temizlik malzemeleri için 20.000 dolar gönderdiğini ve mevcut bölgesel programlar aracılığıyla ilave 100.000 dolar insani yardım sağlayacağını söyledi.

___

Eleonor Hughes, Rio de Janeiro’dan bildirdi.

___

AP’nin iklim ve çevre kapsamı birçok özel vakıftan mali destek alıyor. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur. Erişim noktalarını arayın Standartlar Hayır kurumlarıyla, destekçilerin listesiyle ve finanse edilen kapsama alanlarıyla çalışmak AP.org.

READ  Alexei Navalny: Kalabalıklar Navalny'ye veda ederken meydan okurcasına sloganlar atıyor