Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler: Ukrayna ve Rusya krizi

Canlı güncellemeler: Ukrayna ve Rusya krizi

ABD Başkanı Joe Biden, aylarca süren askeri yığılmanın ardından, Salı günü Rusya’nın hamlelerini anlattı. Ukrayna “Rus işgalinin başlangıcı” olarak.

İşte bilmeniz gerekenler:

Rusya ne yaptı? Pazartesi günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin askerlere talimat verdi Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçı iki bölge olan Donetsk ve Luhansk’a, Kremlin’in “barışı koruma” görevi olarak adlandırdığı görevde. Bu adım, bölgelerin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzalamasından birkaç saat sonra geldi.

Bazı ABD’li ve Batılı yetkililer, bunun Ukrayna’yı hedef alan daha büyük bir askeri operasyonun başlangıcı olabileceği konusunda uyardı. Şu anda 150.000’den fazla Rus askeri Ukrayna’nın Çevrelenmesi Üç taraftan, ABD ve Ukrayna istihbarat yetkilileri tahminde bulundu.

Ukrayna nasıl tepki veriyor? Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Salı günü yaptığı açıklamada, krizden çıkmanın bir yolu olarak hala diplomasi uyguladığını söyledi. Yedeklerin askeri eğitim için çağrılacağını, ancak silahlı kuvvetlerde genel bir seferberlik olmayacağını söyledi.

Zelensky, “Barış ve sessizlik istiyoruz, ancak bugün sakin kalırsak yarın ortadan kayboluruz” dedi.

Dünya nasıl tepki verdi? Rusya’nın eylemleri birçok ülke tarafından şiddetle kınandı, Batılı liderler Salı günü yeni yaptırımlar uyguladı ve Rusya ile büyük bir boru hattını kesti.

Biden, ABD’nin Rus finans kurumlarını ve oligarkları cezalandıracağını duyurdu. Avrupa Birliği ayrıca, ayrılan bölgeleri tanımak için oy kullanan 351 Rus milletvekiline yaptırım uyguladı ve Birleşik Krallık, beş Rus bankasına ve üç Rus oligarkına yaptırım ilan etti.

Yine Salı günü Almanya, 11 milyar doları onaylamayı bıraktığını söyledi. 750 mil boru hattı Bu, Rusya’yı doğrudan Almanya’ya bağlar. bu Kuzey Akım 2 Proje Eylül ayında tamamlandı, ancak henüz Alman düzenleyicilerden son yeşil ışığı almadı. Onsuz, doğal gaz Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi boru hattından geçemezdi.

READ  AP FOTOĞRAFLARI: Ukrayna'da 10 hafta, bu da fotoğrafları unutmayı zorlaştırıyor

Japonya ve Avustralya Çarşamba günü Rusya, Donetsk ve Luhansk’a yaptırım uygulayan ülkeler listesine katıldı.

Daha fazla oku: