Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NATO, Rusya’nın Kiev’e ‘büyük çaplı bir saldırı’ planladığını söyledi, Avrupa’da topyekün savaşın ‘gerçek tehlikesi’ konusunda uyardı

NATO, Rusya'nın Kiev'e 'büyük çaplı bir saldırı' planladığını söyledi, Avrupa'da topyekün savaşın 'gerçek tehlikesi' konusunda uyardı

yeniArtık Fox News yazılarını dinleyebilirsiniz!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Salı günü yaptığı açıklamada, bunun tüm belirtilerinin olduğunu söyledi. Rusya Ukrayna’ya “büyük çaplı bir saldırı” planlıyor ve Moskova’yı rotayı derhal tersine çevirmeye çağırıyor.

Stoltenberg Brüksel’den gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya’yı mümkün olan en güçlü şekilde diplomasi yolunu seçmeye çağırıyoruz. Bu, Avrupa güvenliğinde bir nesildeki en tehlikeli an.”

“Her belirti, Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı bir saldırı planlamaya devam ettiği yönünde” diye uyardı.

Beyaz Saray, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiğini duyurdu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 19 Şubat 2022 Cumartesi günü Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı sırasında medyaya açıklamalarda bulundu.
(Associated Press/Michael Probst)

Genel Sekreterin yorumları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tanıma kararını açıklamasından sadece bir gün sonra geldi. bağımsızlık Doğu Ukrayna’daki Rus destekli iki ayrılıkçı bölgeden “barış güçlerinin” Donbass bölgesine girmesini emrettim.

Stoltenberg, NATO’nun Rus güçlerinin Putin’in emriyle Ukrayna’yı zaten işgal ettiğine dair “kanıtlara” sahip olduğunu vurguladı.

Rusya ve Beyaz Rusya’daki Ukrayna sınırları ile işgal altındaki Kırım ve Donbass’ta 150.000’den fazla askeri seferber etti.

NATO Genel Sekreteri, “Moskova şimdi Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik gizli girişimlerden aleni askeri harekata geçti.” dedi. “Pek çok birlik, muharebe düzenlerinde önde konuşlanmış durumda. Kamplarının dışındalar ve saldırıya hazırlar.”

Stoltenberg, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerin Kremlin bağlantılı finans kuruluşlarını hedef alma yönündeki acil hareketlerine övgüde bulundu ve NATO’nun askeri teçhizat ve “devamlı mali destek” sağlayarak Ukrayna’nın savunmasına yardım etmeye devam edeceğini söyledi.

Avrupalı ​​yetkililer, Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna’ya girdiğini söylüyor

ABD ve NATO, Ukrayna NATO üyesi olmadığı için Rusya ile askeri olarak anlaşmak için Kiev’de kuvvet konuşlandırmayacaklarını söylediler.

Ukrayna’yı çevreleyen Romanya ve Polonya gibi üye devletler, olası bir Rus saldırısına karşı korunmak için ABD, Birleşik Krallık ve Baltık ülkelerinden binlerce asker konuşlandırıldığı için askeri destek aldı.

Stoltenberg, bir muhabirin Avrupa’da “topyekün savaş” korkusunun artmasıyla ilgili sorularına yanıt olarak, “gerçek bir tehlike var” uyarısında bulundu.

“Ukrayna değerli bir ortak ve onları askeri ve siyasi destekle destekliyoruz” dedi. “Ancak NATO müttefikleri söz konusu olduğunda, mutlak güvenlik garantileri sunuyoruz. Yani, bir müttefike yapılacak bir saldırının tüm ittifaktan bir yanıtla sonuçlanacağını kesinlikle açıkça belirtiyoruz – birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.

Stoltenberg, “Tüm müttefikleri savunma yeteneğimiz hakkında yanlış hesaplamaya yer yok” dedi.

ABD Ordusunun 18. Hava İndirme Tümeni askerleri, 3 Şubat 2022 Perşembe, Kuzey Carolina, Fort Bragg'dan Avrupa'ya konuşlanırken bir C-17'ye bindiler.

ABD Ordusunun 18. Hava İndirme Tümeni askerleri, 3 Şubat 2022 Perşembe, Kuzey Carolina, Fort Bragg’dan Avrupa’ya konuşlanırken bir C-17’ye bindiler.
(AP Fotoğrafı/Chris Seward)

FOX HABER UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

NATO başkanı, Rusya’nın Ukrayna’yı tekrar işgal etmeyerek ve müzakere masasına dönerek rotayı tersine çevirmesinin hala mümkün olduğunu söyledi.

Stoltenberg, “Saldırı yapmamak için çok geç değil, bu yüzden Rusya’ya geri adım atması, gerilimi düşürmesi ve diplomasi ile iyi niyetle angaje olması için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz” dedi.