Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı haber: Asya-Pasifik borsaları, Powell’ın artan faiz oranlarıyla ilgili açıklamalarının ardından düştü

Japonya’da Ocak ayında cari işlemler açığı rekor seviyeye ulaştı

Çarşamba sabahı Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Japonya’nın cari işlemler açığı Ocak ayında rekor seviyeye ulaştı.

Japonya’nın aylık ticaret açığı 1,98 trilyon yen (14,41 milyar $) ile piyasa beklentilerini önemli ölçüde aştı. Aynı zamanda, ülkenin bir ayda kaydettiği en büyük açıktı.

Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi büyük ölçüde yakıt ve ham madde ithalatına bağlıyken, yetkililer rekor açıktan artan enerji maliyetlerinin yanı sıra Ay Yeni Yılı tatilinde Çin’e yapılan zayıf ihracatı sorumlu tuttu.

Powell yatırımcıları korkuttukça Asya-Pasifik bölgesinde hisse senetleri düşüyor

Asya-Pasifik bölgesinde hisse senetleri, yatırımcıların Federal Rezerv Başkanı Jay Powell’ın şahin yorumlarından korkmasıyla Çarşamba sabahı düştü.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 1,1 ve Avustralya’nın Standard & Poor’s/ASX 200 endeksi yüzde 0,9 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi vadeli işlemleri yüzde 1,3 düşüş gösterdi.

Powell Salı günü Fed’in enflasyonla mücadele etmek için daha yüksek faiz oranlarına dönmeye hazır olduğu konusunda uyardı. Onun yorumları, iki yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisini 2007’den bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıkardı. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 1,2 düştü.

Bugün Asya’da ne görüyorsunuz?

Cakarta: Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, bir dizi ASEAN üye devleti ile Pekin arasındaki örtüşen toprak iddiaları arasında gerilimin yüksek olduğu Güney Çin Denizi’ni görüşmek üzere Endonezya’nın başkentinde bir araya gelecek.

Kazanç: Cathay Pacific kazançlarını açıkladı. Hong Kong Havalimanı’ndaki trafik, pandemik düşük seviyelerinden toparlandı, ancak geçiş sayıları hala 2019 seviyelerinin önemli ölçüde altında.

Piyasalar: Japonya’da hisse senetleri düşerken, Hong Kong’da vadeli işlemler düştü. Wall Street hisseleri, Federal Rezerv Başkanı Jay Powell’ın ekonomi çok hızlı büyürse merkez bankasının faiz oranlarını daha agresif bir şekilde artırabileceği konusunda uyarmasının ardından düştü.

READ  Tesla ölürse Elon Musk ve elektrikli arabalara ne olur?

Elon Musk, Twitter’ın ikinci çeyrekte pozitif nakit akışına ulaşabileceğini söyledi

Elon Musk, maliyet kesintilerinin Twitter’ın maliyetlerinin yılda yaklaşık 3 milyar dolar olması beklendiği anlamına geldiğini söylüyor.

Elon Musk, CEO maliyetleri düşürmeye, reklamcıları çekmeye ve platformun teknik sorunlarını çözmeye çalışırken Twitter’ın önümüzdeki çeyrekte pozitif nakit akışı yayınlamaya dönebileceğini söyledi.

Salı günü bir Morgan Stanley yatırımcı konferansında konuşan Musk, geçen yıl 44 milyar dolara satın aldığı şirketteki nakit akışının ikinci çeyrekte dengeyi kıracağını ve o dönemde pozitife dönebileceğini sözlerine ekledi.

Twitter’ın maliyetlerinin, şirketin 2023’te katlanacağını söylediği 4,5 milyar dolardan yılda yaklaşık 3 milyar dolar olmasının beklendiğini söyledi.

Musk’ın maliyet düşürme planları hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

Senatörler, potansiyel bir ABD TikTok yasağının önünü açan iki partili bir yasa tasarısı sunuyorlar

Senato Demokratları ve Cumhuriyetçiler, yönetime popüler video paylaşım platformu TikTok da dahil olmak üzere güvenlik tehdidi oluşturan Çin uygulamalarını engellemesi için yeni yetkiler verecek bir yasa tasarısı çıkardılar.

İstihbarat Komitesi’nin Demokrat başkanı Mark Warner, Çin, Rusya ve İran gibi ülkelerden gelen tehditlere karşı hükümet genelinde daha koordineli bir yaklaşım oluşturma çabasının bir parçası olarak Salı günü yasa tasarısını duyurdu.

Kısıtlama Yasası, Ticaret Bakanının BİT tehditlerini belirlemek ve bunlara yönelik çözümler bulmak için bir süreç oluşturmasını gerektirir.

Önerilen yasa tasarısı hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

2 yıllık Hazine tahvil getirisi 2007’den bu yana ilk kez %5’i aştı

Faiz beklentilerine göre hareket eden iki yıllık Hazine tahvil getirisi 2007’den bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıktı.

Fed Başkanı Jay Powell’ın Salı günü ABD merkez bankasının tepki olarak faiz oranlarını artırma hızını artırmaya hazır olabileceğini belirtmesinin ardından getiri, gün içinde 0,13 puan artışla yüzde 5,01’de zirve yaptı. Beklenenden daha sıcak ekonomik veriler.

READ  Rapor, şiddetli türbülans meydana gelmeden önce bulutun "çarpıştığını" söylüyor

Yatırımcılar şimdi faiz oranlarının Aralık ayına kadar bir indirim şansı ile Eylül ayında yüzde 5,6 ile zirve yapmasını bekliyorlar.

Ukrayna, Nordstream boru hattındaki patlamalarla herhangi bir ilgisi olduğunu yalanladı

Eylül 2022'nin sonlarında görüldüğü şekliyle Kuzey Akım 2 boru hattındaki gaz sızıntısı
Eylül 2022 sonlarında Kuzey Akım 2 boru hattındaki gaz sızıntısı görülüyor © Danish Defence / AFP via Getty Images

ABD ve Almanya’daki basında çıkan haberlerde saldırıların arkasında Ukrayna yanlısı ajanların olabileceğini öne sürmesinin ardından, Ukrayna geçen yıl Rusya ile Batı Avrupa’yı birbirine bağlayan Nordstream doğal gaz boru hatlarını tahrip eden bombalı saldırılarla ilgisi olduğunu yalanladı.

Başkan Volodymyr Zelensky’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, “Ukrayna hükümeti hakkında eğlenceli komplo teorileri toplamaktan zevk alsam da şunu söylemeliyim: Ukrayna’nın Baltık Denizi olayıyla hiçbir ilgisi yok ve ‘Ukrayna yanlısı sabotaj grupları’ hakkında hiçbir bilgisi yok” dedi. yazdı

Podolak, New York Times’ta ABD’li yetkililerin “Ukrayna yanlısı bir grubun” Nordstream 1 ve 2 boru hatlarını vuran su altı bombalamaları gerçekleştirdiği yönündeki yeni istihbaratı incelediğini söyleyen bir habere yanıt veriyordu.

Fail olduğu iddia edilen kişiler hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.