Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’in ticaretindeki durgunluk, istikrar işaretleri göründükçe hafifliyor

Çin’in ticaretindeki durgunluk, istikrar işaretleri göründükçe hafifliyor

PEKİN (Reuters) – Çin’in ihracat ve ithalatı, düşen dış talep ve zayıf tüketici harcamalarının yarattığı ikili baskının, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki şirketler üzerinde baskı oluşturmasıyla Ağustos ayında düşmeye devam etti; ancak düşüşler beklenenden daha yavaş oldu.

Ticaret rakamları, Çin’in ekonomik gerilemesinde potansiyel bir istikrarı gösteren bir dizi başka göstergeyi izlese de, hükümetin bu yılın başlarında sert koronavirüs kısıtlamalarını terk ettiği büyüme ekonomistlerinin beklentilerinin oldukça altında.

Perşembe günü gümrük verileri, ihracatın Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 8,8 düştüğünü gösterdi; bu, Reuters anketindeki yüzde 9,2’lik büyüme beklentisini aşarken, Temmuz ayındaki yüzde 14,5’ten az düşüş gösterdi. Bu arada ithalat, beklenen %9,0’lık ve geçen ayki %12,4’lük düşüşten daha yavaş bir şekilde %7,3 daraldı.

Yetkililerin kötüleşen emlak düşüşü, zayıf tüketici harcamaları ve azalan kredi büyümesiyle boğuşması, analistlerin bu yıl için tahminlerini düşürmesine yol açarken, Çin ekonomisi Pekin’in yaklaşık %5’lik yıllık büyüme hedefini kaçırma riskiyle karşı karşıya.

Reuters grafikleri

HSBC’nin Asya baş ekonomisti Frederic Neumann, “Ticaret verileri biraz daha iyi, ancak abartmamamız gerektiğini düşünüyorum: ticaret hala daralıyor” dedi.

Şöyle ekledi: “Burada istikrara dair bazı işaretler var, ancak bence hala gidilecek uzun bir yol var.”

Pekin son aylarda büyümeyi desteklemek için bir dizi önlem açıklamıştı; geçen hafta merkez bankası ve üst düzey mali düzenleyici kurum ev alıcılarına yardımcı olmak amacıyla bazı borçlanma kurallarını gevşetmişti.

Ancak analistler, işgücü piyasasındaki toparlanmanın yavaşlaması ve hane halkı gelir beklentilerinin belirsiz kalması nedeniyle bu adımların çok az etkisi olabileceği konusunda uyarıyor.

Çin’in Şanghay kentindeki Yangshan derin su limanındaki konteynerler, 19 Ekim 2020. Fotoğraf: Ali Song/Reuters. Lisans haklarının alınması

Guotai Junan International baş ekonomisti Zhou Hao, “Rakamlar, bazı marjinal iyileşmelere rağmen ters rüzgarların devam ettiğini gösteriyor” dedi. “İleriye baktığımızda, Çin’in ticaret büyümesinin gerçekten dibe ulaşıp ulaşmadığı çeşitli faktörlere bağlı olacak; bunlardan en önemlisi açıkça iç talep.”

READ  piyasa rallisi Microsoft, Meta, Amazon ve Google liderliğindeki kazanç dalgasını bekliyor; Nasıl hazırlanır

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler Çin’deki ekonomik yavaşlamadan endişe duyuyor; zira ihracat yapan birçok ülke büyüme için ağırlıklı olarak ülkenin pazarına güveniyor.

Çin’in ithalatının önemli bir göstergesi olan Güney Kore’nin Çin’e yaptığı sevkiyatlar, geçen ay sadece beşte bir oranında düşerek, bir önceki aydaki %27,5’lik düşüşten yavaşlayarak, Çin’deki koşulların istikrara kavuştuğuna dair bir başka işarete işaret etti.

ABD, Güneydoğu Asya ve Avustralya ile ticaretteki düşüşler de daraldı.

Ancak Japonya ile ticaret keskin bir düşüş gösterdi; Çin’den komşusuna yapılan sevkiyatlar Ağustos ayında yıllık %20 düşerken ithalat %17 oranında kötüleşti.

Tokyo’daki politika yapıcılar, Çin’in kötüleşen ekonomik sorunlarının, özellikle de Pekin’in talebi gerçek teşviklerle desteklememesi halinde, Japonya’nın kırılgan toparlanmasını etkileyeceğinden korkuyor.

Çin’e ham petrol sevkiyatı ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre %31, temmuz ayına göre ise %21 artarken, ağustos ayında soya fasulyesi ithalatı da Brezilya’daki ucuz fiyatların etkisiyle bir önceki yıla göre %31 arttı.

Bazı analistler verilerde istikrar işaretleri görürken, yatırımcılar yuanın 10 ayın en düşük seviyesine yaklaşmasından ve Çin büyümesinin göstergesi olarak görülen Avustralya dolarının bu verilerden sonra düşmesinden pek etkilenmedi.

Çin, Temmuz ayında beklenen 73,80 milyar $ ve 80,6 milyar $’a kıyasla Ağustos ayında 68,36 milyar $ ticaret fazlası kaydetti.

Huabao Trust ekonomisti Ne Win, “Geçen yılın sonundaki düşük baz göz önüne alındığında, ihracatın bu yılın sonunda yeniden büyümeye dönmesi çok muhtemel” dedi.

(Joe Cash, Elaine Zhang, Liangping Zhao ve Pekin haber odası tarafından hazırlanan rapor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleme: Sam Holmes

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Joe Cash, yerel maliye ve para politikasını, temel ekonomik göstergeleri, ticari ilişkileri ve Çin’in gelişmekte olan ülkelerle artan ilgisini kapsayan Çin’in ekonomik meseleleri hakkında rapor veriyor. Reuters’e katılmadan önce Asya Pasifik bölgesinde İngiltere ve AB ticaret politikası üzerinde çalıştı. Joe, Oxford Üniversitesi’nde Çince eğitimi aldı ve Mandarin Çincesi konuşuyor.

READ  Elon Musk ciddi bir şekilde yeni bir sosyal medya platformu kurmayı düşünüyor