Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cape Canaveral’dan SpaceX Starlink misyonu 6-18

Cape Canaveral’dan SpaceX Starlink misyonu 6-18


Misyon, 22 Starlink uydusunu yörüngeye gönderdi ve bir drone gemisinin hızlandırıcı inişini de içeriyordu.

Güncelleme: SpaceX’in Starlink 6-18 misyonu, şirketin 22 İnternet yayın uydusu ile Cumartesi günü saat 23:38 EDT’de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan kalktı.

Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki SpaceX ekipleri, Cumartesi günü şirketin Starlink internet uydularının bir başka grubuyla birlikte Falcon 9 roketini fırlatma yolunda ilerliyor.

230 metrelik roketin, Pazar sabahı 12:05 EDT’ye kadar uzanan dört saatlik bir fırlatma penceresiyle 23:38 EDT’de fırlatılması planlanıyor. Bu, Uzay Sahili’nin bu yılki 51’inci fırlatılışı olacak.

X’te (eski adıyla Twitter) barındırılan bir SpaceX akışı, kalkıştan yaklaşık 5 dakika önce kullanıma sunulduğunda, bu sayfanın üst kısmında kullanıma sunulacaktır.

Cumartesi günkü etkinlikten güncellemeler aşağıda:

23:47 EST: Falcon 9 roketinin ilk aşaması, SpaceX’in Atlantik Okyanusu’ndaki Just Read the Talimatlarını Okuyan drone gemisine inerek 17. görevini tamamladı.

-Jimmy Groh

23:38 EST: SpaceX, Launch Complex 40 Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan 22 Starlink uydusu ile donatılmış bir Falcon 9 roketini fırlattı. Güçlendiricinin ilk aşaması için bir drone gemisinin yaklaşık sekiz dakika içinde inmesi gerekiyor.

-Jimmy Groh

23:05 EST: SpaceX, tüm sistemlerin kalkış için iyi durumda olduğunu ve hava koşullarının hala iyi göründüğünü bildiriyor.

Geri sayım programında kalan ana etkinliğe bir bakalım:

T eksi:

 • 38 dakika: SpaceX’in fırlatma direktörü itici gaz yüklemesini kontrol ediyor.
 • 35 dakika: Roket gazyağı yüklemesi ve sıvı oksijen yüklemesinin ilk aşaması başlıyor.
 • 16 dakika: Sıvı oksijen yüklemesinin ikinci aşaması başlıyor.
 • 7 dakika: Falcon 9, fırlatılmadan önce motor soğutmasına başlıyor.
 • 1 dakika: Uçuş komuta bilgisayarı son fırlatma öncesi kontrollere başlar; Yakıt deposu basıncı, seyir basıncına ulaşana kadar başlar.
 • 45 saniye: SpaceX’in fırlatma direktörü fırlatma için “başlatma” durumunu kontrol eder.
 • 3 saniye: Motor kontrol modülü, motor ateşleme sırasının başlatılmasını kontrol eder.
 • 00:00:00: Şahin 9’da kalkıyor.
READ  California Üniversitesi'nde paleontolog olan Berkeley, T. Rex'in neden bu kadar küçük kolları olduğuna dair yeni bir teori ortaya koyuyor.

-Jimmy Groh

22:38 EST: T-eksi bir saatte her şey planlandığı gibi gidiyor gibi görünüyor. Hedef kalkış saati olan 23:38 EST’nin geçerli olup olmayacağı konusunda SpaceX’ten henüz bir haber yok, ancak hava hâlâ olumlu. Gerekirse, ekiplerin bu gece Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan Starlink 6-18 görevini başlatmak için sabah 12:05’e kadar süreleri var.

Eğer SpaceX gerçekten 23:38 EDT’de kalkışa kararlıysa, fırlatma direktörünün Falcon 9’a 22 dakika içinde yakıt ikmali yapmaya devam etmesi için bir “başlatma” yapması gerekir.

-Jimmy Groh

22:08 EST: Bu geceki Starlink görevinde uçan Falcon 9 iticisi, Fırlatma Kompleksi 40’tan saat 23:38’de (EDT) havalandıktan sonra güneydoğu yönünde uçacak ve yaklaşık sekiz dakika sonra denizde konuşlanmış insansız bir gemiyi hedef alan bir itici iniş yapacak. Bu, güçlendiricinin ilk aşamasının 17. uçuşu olacak. Uzay limanının etrafındaki hava hala güzel görünüyor. Bizi izlemeye devam edin.

-Jimmy Groh

21:00 EST: Şimdi 23:38 EST olarak planlanan bu geceki kalkış için geri sayımı beklerken, uzay limanı çevresindeki hava durumuna hızlı bir bakış, koşulların bir fırlatma girişimi için “doğru” olduğunu gösteriyor. Yakıt doldurmanın başlangıcına yaklaştıkça daha sık güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin.

-Jimmy Groh

20:00 EST: SpaceX şimdi Starlink 6-18 misyonunun bu gece 23:38 EST’de fırlatılmasını hedefliyor.

Bu geceki lansman penceresinin 12:05 AM EST’ye kadar devam edeceğini kısa bir hatırlatma. Bizi izlemeye devam edin.

-Jimmy Groh

19:30 EST: İyi akşamlar ve Uzay Ekibimizin bu gece Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX Starlink 6-18 misyonunun fırlatma girişimini canlı yayınına hoş geldiniz. Son kontrolde, SpaceX saat 21.07’de (EST) kalkış üzerinde çalışıyor ve uzay limanı çevresindeki hava koşullarının %95 olumlu olması bekleniyor. Lansman öncesi geri sayımda ilerledikçe daha sık güncellemeler sağlanacaktır. Bizi izlemeye devam edin.

READ  SpaceX, Vandenberg'in Falcon 9 misyonuna 100'den fazla faydalı yük fırlattı - Spaceflight Now

-Jimmy Groh

Orijinal hikaye aşağıda:

Starlink 6-18 misyonunu başlatmak için ilk fırsat Cumartesi gecesi 23:38 EDT’de, gece yarısından hemen sonrasına kadar uzanan yaklaşık dört saatlik fırlatma penceresi sırasında daha fazla yedekleme fırsatı olacak.

Ekiplerin ihtiyaç duyması halinde, SpaceX’in Pazar günü saat 20.41’den (EST) itibaren dört yedek yuvası bulunmaktadır.

Uzay Kuvvetleri’nin Space Launch Delta 45 programına göre Starlink 6-18 misyonu için hava koşullarının mükemmel olması bekleniyor. Uzay Kuvvetleri’nin 45’inci Hava Filosu’ndaki tahminciler, Cuma günü, Cumartesi günkü fırlatma penceresi için uzay limanı çevresinde %95’lik “geçişli” hava koşulları ihtimali öngördüler.

Tek endişe, kıyı tropikal sisteminden gelen bulutların hafta sonu bölgeden çıkma ihtimalinin küçük olması.

Meteorologlar Cuma günkü bir raporda, “Cumartesi akşamına kadar bu sistem Kuzey Carolina üzerinde olacak ve uzay limanında çoğunlukla kuru koşullar ve kuzeydoğu rüzgarları kalacak” dedi.

Gelişmiş iniş girişimi için kurtarma koşulları “düşük riskli” olarak listeleniyor.

 • Cape Canaveral Uzay İstasyonu’nun Fırlatma Kompleksi 40’a ev sahipliği yapacak.
 • Yük, şirketin İnternet yayıncılığı yapan Starlink uydularının bir sonraki grubudur.
 • 230 metrelik Falcon 9 roketi, Florida ile Bahamalar arasında güneydoğu yörüngesini takip edecek.
 • Eğer zamanında fırlatılırsa, bu yılki 51. Uzay Sahili lansmanı olacak.
 • Bu görevde yerel ses artışları yok. 130 metre uzunluğundaki birinci aşama güçlendirici, kalkıştan yaklaşık sekiz dakika sonra iniş yapan bir drone gemisini hedef alacak.
 • SpaceX’e göre bu geceki görevi destekleyen ilk aşama güçlendirici 17. kez uçuyor.

Ay’a misyon: NASA’nın Artemis II astronotları ilk kez giyinip fırlatma rampasına gidiyor

OSIRIS REX: NASA’nın ilk asteroit örneği, Pazar günü planlanan Utah çölüne paraşütle iniş yoluyla geri dönecek

Yakında Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan daha fazla Starlink misyonunun başlatılması bekleniyor, ancak SpaceX henüz bir sonraki hedef fırlatma tarihini açıklamadı.

READ  Roket Raporu: Kripto destekli Ağır Roket; Falcon 9 nakliye sırasında hasar gördü

Yakındaki Kennedy Uzay Merkezi’nde SpaceX ekipleri, Ekim ayının ilk haftasında kalkış için üç çekirdekli Falcon Heavy roketini hazırlıyor. Bu görevin yükü, Mars ve Jüpiter arasında yer alan metal açısından zengin bir asteroit üzerinde çalışacak olan NASA’nın Psyche uzay aracıdır.

Gezegenlerarası görevin geçici olarak 5 Ekim Perşembe günü saat 10:38 EDT’den önce pad 39A’dan başlaması planlanıyor. En son bilgiler için şu adresi ziyaret edin: floridatoday.com/launchschedule.

[email protected] adresinden Jamie Groh ile iletişime geçin ve onu takip edin @AlteredJamie’de X.com.

Alan bizim için önemlidir, bu nedenle Florida’da en yüksek endüstri ve lansman operasyonlarını kapsamak için çalışıyoruz. Bu tür gazetecilik zaman ve kaynak gerektirir. Lütfen buraya abone olarak ona destek olun.