Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zengin bir adamın ikinci kez uzaya gitmesi bu yüzden bu kadar önemli.

Zengin bir adamın ikinci kez uzaya gitmesi bu yüzden bu kadar önemli.
Yakınlaştır / Polaris Dawn ekibi soldan sağa: Anna Menon, Scott Poteet, Jared Isaacman ve Sarah Gillies.

John Krause/Polaris Programı

Hafta sonu yaklaşmakta olan Polaris Dawn misyonunun mürettebatı, insanları yarım yüzyılda Dünya’dan kat ettikleri mesafeye gönderecek ilgi çekici özel görev hakkında bir dizi ayrıntı paylaştı.

Özel astronot Jared Isaacman tarafından yönetilen ve finanse edilen misyon, insanlığın uzaya yayılmasını daha da ileriye taşıyacak yeni teknolojileri test etmeyi amaçlıyor. Hedefler arasında Dragon uzay aracının ve Falcon 9 roketinin performansını artırmak, SpaceX tarafından geliştirilen yeni bir uzay giysisiyle ilk ticari uzay yürüyüşünü gerçekleştirmek ve Starlink lazer tabanlı iletişimini uzayda test etmek yer alıyor.

Isaacman, sosyal paylaşım sitesi X’in ev sahipliği yaptığı çevrimiçi bir sohbet sırasında, “İlk hedefimiz, Dünya’dan daha uzağa seyahat etmek ve insanların en son 50 yıl önce Apollo 17 ile ayda yürüdüğü yolculuk” dedi. Apogee 1.400 kilometre, yani bu bizi Van Allen radyasyon kuşağının içine sokuyor, yani bu bizim için biraz veri elde etmek için harika bir fırsat, ama aslında bu, konfor alanımızın ötesine geçmekle ilgili.

Polaris Dawn misyonunun bir lansman tarihi yok, ancak SpaceX yetkilileri bunun şirketin uçacağı bir sonraki mürettebatlı görev olduğunu doğruladı. Muhtemelen birçok planlama sorunu olacak, ancak görev önümüzdeki altı ila sekiz hafta içinde başlatılabilir.

Yüksek mesafelerde uçmak

Florida’dan kalktıktan sonra Isaacman, Dragon’un maksimum 1.400 kilometre yükseklikte yedi yörüngeyi tamamlayacağını söyledi; bu, 1972’den bu yana herhangi bir mürettebatlı görevin ulaştığı yüksekliğin iki katıdır. Bundan sonra araç, yaklaşık 700 kilometrelik daha dairesel bir yörüngeye inecek. . Ne kadar ve uzay yürüyüşüne hazırlanıyorum.

Sivil Inspiration 4 uzay aracının komutanı olarak Eylül 2021’de ilk kez uzaya uçan Isaacman’ın yanı sıra, bu görevin mürettebatında emekli Hava Kuvvetleri yarbay ve deneyimli pilot Scott Poteet ve iki SpaceX mühendisi Sarah da bulunuyor. Gillies ve Anna Menon. Bu, herhangi bir SpaceX çalışanının uzaya ilk yolculuğu olacak.

READ  DART asteroit çarpması 10.000 kilometrelik kaya enkaz alanına neden oluyor - Ars Technica

Mürettebat daha düşük yörüngeye yerleştikten sonra uzay yürüyüşüne hazırlanacak. Uzay kıyafetleri giyecekler ve Dragon uzay aracının içindeki atmosfer uzaya taşınacak. Isaacman ve Gillis daha sonra kıyafetleri Dragon’un havasına ve diğer sarf malzemelerine göbek bağıyla bağlı halde uzay aracından çıkacaklardı.

Polaris Dawn astronotu ve SpaceX mühendisi Sarah Gillies yeni uzay kıyafetlerini sergiliyor.
Yakınlaştır / Polaris Dawn astronotu ve SpaceX mühendisi Sarah Gillies yeni uzay kıyafetlerini sergiliyor.

SpaceX

Her ne kadar hükümet astronotları son 60 yılda yüzlerce uzay yürüyüşü gerçekleştirmiş olsa da hiçbir özel vatandaş bu görevi üstlenmedi.

Isaacman, “Bu önemli çünkü bir gün Ay’a ve Mars’a gideceğiz ve bir şeyler keşfetmek, inşa etmek ve onarmak için gezicilerimizden, güvenli yaşam alanlarından çıkmak zorunda kalacağız” dedi. . SpaceX daha önce Ay ve Mars’taki operasyonlara yönelik ikinci nesil giysi üzerinde çalıştığını söylemişti.

Şirket, mevcut uçuş giysisinin bir üst versiyonu olan birinci nesil EVA uzay giysisini tasarlamak için yaklaşık iki yıl harcadı. NASA’nın Johnson Uzay Merkezi gibi yerlerdeki vakum odalarında ve diğer tesislerde kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Isaacman takım elbiseler hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı Daha sonra konuşma Eski Kanadalı astronot Chris Hadfield ile birlikte.

SpaceX ayrıca Dragon’u uzay yürüyüşleri için de değiştirdi. SpaceX Dragon’un başkan yardımcısı Stu Kish, “Skywalker” adı verilen bir yapının, hareket kabiliyetine yardımcı olmak amacıyla uzay aracına kapağın yakınına takıldığını söyledi.

Bu adam yasal mı?

Isaacman’ı, zengin olduktan sonra uzay uçuşu hayallerini gerçekleştiren bir uzay meraklısı olarak göz ardı etmek kolay olurdu. (Forbes’a göre(Shift4 Payments’ın kurucusunun tahmini serveti 1,5 milyar dolar.) Elbette uçmayı seviyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren az sayıdaki Sovyet savaş uçağından biri olan MiG-29’a sahiptir ve düzenli olarak uçurmaktadır. Uzay uçuşu, uçmayı seven insanlar için son sınırdır.

READ  Bilim adamları ölü örümcekleri pençeli robotlar olarak diriltiyor

Ancak Isaacman heyecandan çok bununla ilgileniyor gibi görünüyor. Isaacman, ilk iki uzay uçuşunda farklı geçmişlere sahip mürettebat arkadaşları aradı ve bulmayı başardı. Hayır amaçlı bağışlar Her görevin önemli bir bileşeni. Son beş yılda Isaacman’la birkaç kez konuştum ve kendisi sürekli olarak uzay uçuşlarını daha fazla insana açma hedefini vurguladı. Örneğin, eğer insanların uzayda gerçekten sürdürülebilir bir varlığı olacaksa, uzay yürüyüşleri olağan hale gelmelidir. O zaman NASA dışındaki astronotların bunları yapmaya başlaması gerekiyor. Polaris Dawn’a sağladığı fon, SpaceX’in gelecekte bu amaca yönelik giysiler geliştirmeye odaklanmasına yardımcı oldu.

Cumartesi günkü sosyal medya etkinliği sırasında Isaacman’a bu görevin içerdiği riskleri sordum. Geleneksel uzay uçuşundan daha yüksek bir irtifada uçmak, kabini havalandırmak ve uzay yürüyüşleri yapmak, kendisi ve mürettebatı yeni bir dizi tehlikeyle karşı karşıyaydı.

Isaacman, Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında şunları söyledi: “A noktasından B noktasına olağanüstü yüzen uluslararası bir laboratuvara giderken kendimizi gerçekten rahat hissettik, ancak insanlığın tutkularının bunun ötesine geçtiğini düşünüyorum.” “Farklı şeylerle karşılaşacağız. Aracı boş bir alana boşalttığınızda ve uzay giysisi giydiğinizde risk farklıdır. Ama bunların hepsinin insanlığa iyilik yönünde olumlu adımlar olduğunu düşünüyorum. Güneş sistemimizi ve ötesini keşfetmeye ilgi duyuyorum.”

Açıkçası Isaacman uzay yerleşimi fikrini onayladı. Bu vizyonun gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için kişisel bir risk alıyor, parasının ve zamanının önemli bir kısmını eğitime ayırıyor. Bu cesur, cesur ve önemli bir şeydir.