Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CAPSTONE Ay için Dünya’nın yörüngesini terk ediyor

Ay yörüngesinde CAPSTONE: Rocket Lab’ın uydu foton taşıyıcısından fırlatıldıktan sonra, CAPSTONE ay yörüngesine girmeden önce yaklaşık üç ay boyunca seyahat etmek için tahrik sistemini kullanacak. Kredi: NASA illüstrasyonu/Daniel Rutter

Ay otonom GPS teknolojisi operasyon deneyimi ve navigasyon deneyimi (kapak taşı), bir mikrodalga fırın boyutunda ve sadece 25 kg ağırlığındaki küçük bir CubeSat, düşük Dünya yörüngesinden ayrıldı ve aya tek başına yolculuğuna başladı.

sonraki başlat 28 Haziran’da CAPSTONE, CAPSTONE’ı Ay’a yolculuğu için manevra yapan Rocket Lab’deki Foton’un üst aşamasına bağlı Dünya yörüngesinde döndü. Foton motorları, CAPSTONE CubeSat’ı yüzeyine fırlatmadan önce, yörüngedeki en yüksek noktayı Dünya’dan yaklaşık 810.000 mil (1.300.000 km) kaldırmak için kritik anlarda son altı gün içinde yedi kez ateşlendi. Ay’da balistik ulaşım Ay’a giden yol. Uzay aracı şu anda Advanced Space ve Terran Orbital’deki ekipler tarafından taşınıyor.

Derin Uzay Ağı CAPSTONE

CAPSTONE, NASA aracılığıyla Dünya ile iletişim kuruyor derin uzay ağı Ay yolunda.

Şimdi, CAPSTONE, CAPSTONE’ın 13 Kasım’da Ay çevresindeki rektivale yakın korona (NRHO) yörüngesine yerleştirileceği dört aylık bir yolculuk olan Ay’a giden yolun geri kalanını seyretmek için kendi itişini ve Güneş’in yerçekimini kullanacak. , 2022. Kütleçekimsel yol, CubeSat’ın Ay çevresindeki hedef yörüngesine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu yakıt miktarını önemli ölçüde azaltacak.

NRHO, Dünya ve Ay’ın yerçekimi çekiminde hassas bir denge noktasında bulunan, önemli ölçüde uzatılmış bir ölüm ilanıdır. gibi uzun vadeli görevler için istikrar sağlar. Geçit Bunu sürdürmek için minimum enerji gerektirir. CAPSTONE’ın yörüngesi ayrıca Ay ve ötesine yapılan görevler için ideal bir hazırlık alanı olan bir konumu da belirler. CAPSTONE’u her yedi günde bir yakın geçişindeki bir ay kutbunun 1.000 mil (1.600 km) ve diğer kutbun 43.500 mil (70.000 km) yakınında yörüngeye getirecek ve aya ve aya uçan uzay araçları için daha az itme kuvveti gerektirecektir. . diğer dairesel yörüngelerin yüzeyi.

Önümüzdeki günlerde CAPSTONE yolculuğunu canlı olarak takip edebilirsiniz. NASA’nın gözü güneş sisteminde Güneş sistemimizin simüle edilmiş bir görünümüne sahip bir CubeSat ile sanal olarak sürüş, verilerin gerçek zamanlı olarak etkileşimli 3D görselleştirilmesi.

READ  SpaceX, bir "Amerikan süpürgesi" üzerinde Starlink uydularını fırlattı ve bir füze denize indi