Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

En Karanlık NASA CAPSTONE Uydusu

Jessica Conditt

NASA, küçük bir uydu olan CAPSTONE ile bağlantısını kaybetti 4 Temmuz’da Dünya’nın yörüngesinden ayrıldı. CAPSTONE, NASA’nın insanları 50 yıldan uzun bir süredir ilk kez ay yüzeyine geri döndürme planının bir parçası olarak sadece 55 pound ağırlığında ve Ay’a giden bir küp.

Küçük uydu, Elektron roket otobüsünden fırlayıp Dünya’nın yörüngesinden çıktıktan kısa bir süre sonra, 4 Temmuz’da mühendislerle iletişimi kesti. Bir NASA sözcüsü söyledi uzay.com Ekibin CAPSTONE için sağlam rota bilgilerine sahip olduğu ve bayilerin cubesat ile yeniden bağlantı kurmaya çalıştığı.

Sözcü web sitesine, “Gerekirse, görevin ayrılık sonrası rota düzeltme manevrasını birkaç gün geciktirmeye yetecek kadar yakıtı var” dedi.

CAPSTONE, Roket Laboratuvarı Elektron güçlendiricisiyle yörünge hızını oluşturmak için altı gün harcadı ve nihayet dün, aya giden bir yola yerleştirildi. Plan, CAPSTONE’ın 13 Kasım’da NASA’nın Artemis görevi için bir test yatağı olarak hizmet veren ayın korona çevresinde neredeyse düz bir yörüngeye girmesi. Artemis ile NASA, adı verilen bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor. Ay Kapısı Ay yörüngesinde, yaşam alanları ve bir laboratuvar ile ay ziyaretçileri için kalıcı bir yüzer üs görevi görür.

NASA, Artemis 1 görevini başlatmayı planlıyor 23 Ağustos ve 6 Eylül Ay yörüngesine oturacak ve uçuşun insan vücudunu nasıl etkilediğine dair veriler sağlayacak olan Orion insansız modülünün konuşlandırılmasıyla birlikte. Ardından, ay tutulması için dört astronot yola çıkacak. Son olarak, 2025’ten sonra NASA, insanları tekrar aya geri getirmeyi planlıyor.

Engadget tarafından önerilen tüm ürünler, ana şirketten bağımsız olarak editoryal ekibimiz tarafından özenle seçilir. Hikayelerimizden bazıları bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan biri aracılığıyla bir şey satın alırsanız, bir ortaklık komisyonu kazanabiliriz.