Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çaresiz Filistinliler çadırlarda mücadele ederken İsrail Refah’a yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor

Çaresiz Filistinliler çadırlarda mücadele ederken İsrail Refah’a yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor

DEIR BALAH, Gazze Şeridi (AP) — Çadır kampları 16 kilometreden (10 mil) fazla uzanıyor Gazze Sahili dolduran ve boş alanlara, tarlalara ve şehrin sokaklarına uzanan sahil. Aileler tuvalet olarak kullanmak için hendek kazıyorlar. Babalar yiyecek ve su toplarken, çocuklar da annelerinin yemek pişirmek için yakacağı tahta veya karton parçalarını çöpleri kazıyor ve binaları yıkıyor.

Geçtiğimiz üç hafta boyunca, İsrail’in Refah’a saldırısı Bu durum yaklaşık bir milyon Filistinlinin Gazze şehrinin güneyinden kaçmasına ve geniş bir alana dağılmasına yol açtı. Bunların çoğu İsrail’in ilk sekiz ayında zaten birkaç kez yerlerinden edilmişti. Gazze’deki savaşAmacı Hamas’ı yok etmek ama bölgeyi harap etti ve Birleşmiş Milletler’in kıtlığa yakın dediği duruma neden oldu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ni bombalaması nedeniyle yerlerinden edilen Filistinliler, 6 Aralık 2023’te Refah’ta bir kamp kurdu. (AP Fotoğrafı/Hatem Ali, dosya)

Durum dramatik bir şekilde kötüleşti Yiyecek, yakıt ve diğer malzeme miktarında azalma Nüfusa dağıtım için Birleşmiş Milletlere ve diğer yardım kuruluşlarına ulaşmak. Filistinliler ailelerini yeniden yerleştirme ve hayatta kalmanın temellerini bulma konusunda büyük ölçüde kendi başlarına kaldılar.

Eşi, altı çocuğu ve diğer geniş ailesiyle birlikte çadırda yaşayan öğretmen Muhammed Abu Radwan, “Durum trajik. Bir çadırda 20 kişi var, temiz su ve elektrik yok” dedi.

“Sürekli yerinden edilmenin ve sevdiklerinizi kaybetmenin nasıl bir his olduğunu anlatamam” dedi. “Bütün bunlar bizi zihinsel olarak mahvediyor.”

Abu Radwan saldırıdan kısa bir süre sonra Refah’tan kaçtı İsrail’in şehre saldırısı Her şey 6 Mayıs’ta sığındığı eve bombalı saldırının yaklaşmasıyla başladı. O ve diğer üç aile, eşek arabalarını yaklaşık 6 kilometre (3,6 mil) uzaklıktaki Han Yunus’un eteklerine götürmek için 1.000 dolar ödedi; burada derme çatma bir çadır için malzeme toplayabilmeleri için dışarıda bir gün geçmesi gerekti. Çadırın yanına tuvalet için bir hendek kazdılar ve mahremiyet sağlamak için etrafına battaniyeler ve eski kıyafetler astılar.

READ  Küba'nın devasa yangını, alevler sönerken bile istikrarsızlık korkularını körüklüyor | Küba

İnsani yardım kuruluşu Mercy Corps, ailelerin genellikle çadırları için ahşap ve kumaş satın almak zorunda kaldıklarını, bunun maliyetinin halat, çivi ve malzemelerin nakliye masraflarını saymazsak 500 dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

İsrailli yetkililer Gazze’ye tüm giriş noktaları kontrol ediliyor Birleşmiş Milletler ve yardım görevlileri, hükümetin bölgeye daha fazla sayıda özel ticari kamyonun girmesine izin verdiğini söylüyor. Filistinliler artık pazarlarda daha fazla meyve ve sebze bulunduğunu, bazılarının fiyatlarının düştüğünü söylüyor.

Ancak yerinden edilmiş Filistinlilerin çoğu bunu karşılayamıyor. Gazze’de pek çok kişi aylardır maaşlarını alamıyor ve birikimleri tükeniyor. Bankada parası olanlar bile bölgede nakit sıkıntısı nedeniyle çoğu zaman çekemiyor. Birçoğu, banka hesaplarından yapılan transferlerde nakit teklif etmek için %20’ye varan ücretler talep eden karaborsa borsalarına yöneliyor.

DOSYA - Bir çadır kampı, 27 Şubat 2024'te Gazze Şeridi'nin Refah kentinde İsrail saldırısı nedeniyle yerlerinden edilen Filistinlileri barındırıyor. Çadır kampları Gazze kıyısı boyunca 16 kilometreden (10 mil) fazla uzanıyor, sahili dolduruyor ve boş arazilere kadar uzanıyor. Tarlalar ve şehir sokakları.  (AP Fotoğrafı/Hatem Ali, Dosya)

27 Şubat 2024’te Gazze Şeridi’nin Refah kentinde İsrail saldırısı nedeniyle yerlerinden edilen Filistinlileri barındıran bir kamp. (AP Fotoğrafı/Hatem Ali, dosya)

Bu arada Birleşmiş Milletler, BM’ye ve diğer yardım kuruluşlarına ücretsiz olarak dağıttığı malzeme taşıyan insani yardım konvoylarının savaştaki neredeyse en düşük seviyelerine düştüğünü söylüyor.

Daha önce Birleşmiş Milletler günde birkaç yüz kamyon alıyordu. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin Cuma günü açıkladığı son rakamlara göre bu oran 6 Mayıs’tan bu yana günde ortalama 53 kamyona düştü. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’na göre, kıtlığı sona erdirmek için günde yaklaşık 600 kamyona ihtiyaç var.

Geçtiğimiz üç hafta içinde, alınan yardımların çoğu İsrail’den Gazze’nin kuzeyindeki iki geçiş noktası ve A yoluyla girdi. ABD yapımı yüzer iskele, sevkiyatları deniz yoluyla alıyor. Güneydeki iki ana geçiş noktası, Mısır’dan Refah ve İsrail’den Kerem Şalom ya çalışmıyor ya da yakınlardaki çatışmalar nedeniyle Birleşmiş Milletler’in erişimine büyük oranda erişilemiyor. İsrail, yüzlerce kamyonun Kerem Şalom geçiş noktasından geçmesine izin verdiğini söylüyor ancak Birleşmiş Milletler, sınır kapısına ulaşamadıkları için son üç hafta içinde Gazze tarafında yalnızca 170 kadar kamyonu toplayabildi.

READ  Kaşifler, 1.000'den fazla Müttefik savaş esiriyle batık bir 2. Dünya Savaşı gemisi buldu

İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre yakıt girişi Refah saldırısından önceki seviyenin yaklaşık üçte birine düştü. Bu azaltılan miktar, hastanelerin, fırınların, su pompalarının ve yardım kamyonlarının çalışır durumda tutulmasına kadar uzatılmalıdır.

Amerikalı insani yardım kuruluşu Anera’nın sözcüsü Steve Vick, “Kamyonlar için yakıt sıkıntısı nedeniyle getirebileceklerimizi ihtiyacı olan insanlara dağıtmakta zorluk çekiyoruz” dedi.

En Refah’tan kaçmak Roketler, İsrail’in büyük ölçüde çorak bir kıyı şeridi olan El Mawasi bölgesi merkezli ilan ettiği insani bölgeye doğru aktı. Bölge, her ikisinde de nüfus bulunan Han Yunus şehrinin eteklerine ve ülkenin merkezindeki Deir el-Balah şehrine ulaşacak şekilde kuzey ve doğuya doğru genişletildi.

Mawasi’de çalışan personeli bulunan Norveç Mülteci Konseyi’nin Gazze operasyonları başkanı Susie van Megen, “Gördüğümüz gibi, bu bölgelerde ‘insani’ hiçbir şey yok” dedi.

İnsani yardım bölgesinin büyük bölümünde yardım mutfakları veya gıda pazarları bulunmuyor; Çalışan hastane yokMercy Corps’un ifadesine göre, yalnızca birkaç sahra hastanesi ve acil durumlarla baş edemeyen daha küçük tıbbi çadırlar, ellerinde olmadığı sürece ağrı kesici ve antibiyotik dağıtmıyor. Grup, “İnsanların gıda güvensizliğinden ciddi şekilde acı çekmeye başlaması sadece an meselesi” dedi.

Al Mawasi bölgesi çoğunlukla kıyı kumullarından oluşuyor ve su kaynakları veya kanalizasyon ağları bulunmuyor. Mercy Corps, çadırların yakınında insan atıklarının birikmesi ve çöplerin birikmesi nedeniyle pek çok kişinin cilt alerjileri ve bitlerin yanı sıra hepatit ve ishal gibi mide-bağırsak hastalıklarından da muzdarip olduğunu söyledi.

Refah’tan kaçan bir yardım görevlisi, şanslı olduğunu ve Deir al-Balah’ta bir ev kiralayabileceğini söyledi. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan, kurumu konuşmasına izin vermediği için kurulan çadırlardan şehre “yürüyerek giremezsiniz” dedi.

Sokakta gördüğü insanların çoğu sarılık veya hepatit nedeniyle sarıya dönüyor ve “iğrenç koku” kanalizasyon ve çöp yığınlarından geliyor.

İsrail, Refah’taki saldırının savaş hedefine ulaşmak için hayati önem taşıdığını söylüyor çalkalama Grubun ardından Gazze’de 7 Ekim saldırısıMilitanlar yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve güney İsrail’den yaklaşık 250 kişiyi kaçırdı. İsrail’in Gazze kampanyası Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre saldırı yaklaşık 36.000 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

READ  Yandaşlarını öldüren Kenyalı bir papaz daha tutuklandı

Yardım grupları, Refah’a yönelik saldırının Gazze’deki insani felaketi daha da kötüleştireceği konusunda aylardır uyarıda bulunuyordu. Son üç haftadır çatışmaların kapsamı Refah’ın doğu kesimlerinden şehrin merkezi bölgelerine kadar genişlemesine rağmen, İsrail operasyonları şu ana kadar planladığı kapsamlı işgal seviyesinin gerisinde kaldı. Pazar günü, Refah’ın batı kesimindeki bir çadır kampına düzenlenen baskın büyük bir yangına neden oldu. En az 45 kişiyi öldürdüSağlık yetkililerine göre. Başbakan Binyamin Netanyahu “trajik hata”yı kabul etti Oldu.

Saldırının yol açtığı yerinden edilmeyle ilgili olarak Planet Labs PBC tarafından 24 Mayıs’ta çekilen uydu görüntüleri, Refah’ın hemen kuzeyinden Deir al-Balah’ın dışına kadar kıyı boyunca uzanan yoğun yeni çadır kamplarını gösteriyor. Çadırlar ve yıkık dökük barınaklar, oluklu metal ve plastik levhalar, battaniyeler ve mahremiyet için ahşap çubuklarla kaplanmış muşambalardan oluşan labirentlerle yoğun bir şekilde paketlenmiştir.

Tamer Saeed Abu Al-Khair, her gün sabah 6’da su almak için dışarı çıktığını, genellikle öğlen saatlerinde kendisi ve yaklaşık yirmi akrabasının yaşadığı Han Yunis’in dışındaki çadıra döndüğünü söyledi. Yaşları 4 ile 10 arasında değişen üç çocuğu sürekli hasta ama yıkılan evlerde patlamamış bombalarla karşılaşmalarından korktuğu halde onları ateş için odun toplamaya göndermek zorunda kaldığını söylüyor.

Yaşlı babası hareket etmekte güçlük çekiyor, bu yüzden tuvaleti bir kova içinde kullanmak zorunda kalıyor ve Abu Al-Khair, diyaliz için en yakın hastaneye ulaşım masraflarını düzenli olarak ödemek zorunda kalıyor.

Eşi Lina Abu Al-Khair şunları söyledi: “Odun paraya mal oluyor, su paraya mal oluyor ve her şey paraya mal oluyor.” Hıçkırıklara boğuldu. “Bir gün uyandığımda çocuklarımı, annemi, kocamı ve ailemi kaybetmiş olmaktan korkuyorum.”

___

Magdy ve Keith Kahire’den haber verdiler. Associated Press muhabirleri Beyrut’tan Sarah El-Deeb, Kahire’den Fatima Halid ve Gazze Şeridi’ndeki Mawasi’den Muhammed Jahjouh bu rapora katkıda bulundu.

___

AP’nin savaş haberlerini takip edin https://apnews.com/hub/israel-hamas-war