Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail-Gazze: Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’in Refah saldırısına ilişkin kararı ne anlama geliyor?

İsrail-Gazze: Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’in Refah saldırısına ilişkin kararı ne anlama geliyor?
Fotoğrafa yorum yapın, Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Nawaf Salam (ortada), Refah’taki duruma ilişkin karar sırasında duruyor

  • yazar, Dominic Casciani
  • Rol, Ev ve Yasal Muhabir

Birleşmiş Milletler’in en yüksek mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı, geçtiğimiz hafta İsrail’in Refah’taki askeri saldırısına ilişkin bir karar yayınladı.

Bu, İsrail’i Gazze Şeridi’nde soykırım yapmakla suçlayan Güney Afrika’nın açtığı davada mahkemenin aldığı son karar oldu. İsrail ise bu suçlamaları şiddetle reddetti.

Davanın başlangıcından bu yana mahkeme bir dizi tartışmalı karar yayınladı.

En önemli endişe, mahkemenin Gazze’de soykırım tehlikesine işaret edip etmediğidir. 24 Mayıs’ta yayınlanan ikinci kararda Refah’taki askeri operasyonlara ilişkin tartışmalı bir dil yer alıyor.

Şu anda yoğun bir şekilde inceleniyor ve tartışılıyor.

Geçen hafta yayınlanan kararında mahkeme, ikiye karşı 13 oyla İsrail’in şunları yapması gerektiğine hükmetti: “Askeri saldırıyı ve Refah Valiliği’nde Gazze’deki Filistinli gruba yaşam koşullarının artmasına neden olabilecek diğer eylemleri derhal durdurması gerekiyor. ona.” Tamamen veya kısmen fiziksel yıkım.”

Manşetlerde bunun Refah’taki tüm askeri operasyonların durdurulması yönünde bir emir olduğu ileri sürüldü ancak bazı yargıçlar bunun ne anlama geldiğine katılmıyor.

On beş kişiden beşi kendi görüşlerini yayınladı. Üç kişi konuyu destekledi, iki kişi ise karşı çıktı.

Romanya’dan Yargıç Bogdan Aurescu karar lehine oy kullandığını söyledi ancak mahkemenin “belirsiz” olduğuna inandığını açıkladı ve İsrail’in meşru müdafaa konusunda meşru önlemler almasını engelleyemeyeceğini vurguladı.

Güney Afrikalı Yargıç Diri Tladi, aynı konuda oy kullanmalarına rağmen Aurescu ile aynı fikirde değildi. İsrail’den “açık ifadelerle” Refah’taki saldırısını durdurmasını istediğini söyledi.

Ugandalı Julia Sibutinde, mahkemenin savaşı “mikro düzeyde yönetemeyeceğini” söyledi ve davaya geçici olarak atanan İsrail Devlet Başkanı Aharon Barak, ülke soykırım sözleşmesine bağlı kaldığı sürece UAD’nin kararının “şartlı” olduğunu söyledi.

Alman yargıç Georg Nolte’nin sunduğu özet, mahkemenin ulaştığı sonuçların en açıklayıcısıdır.

Karar, lehte oy verildiğinde, onları soykırım tehdidinden korumak amacıyla “Filistin halkının haklarını tehlikeye atabilecek ölçüde” askeri eylemi yasaklıyor. Ancak şunları vurguladı: “Mahkeme, durumun çözümünde yalnızca sınırlı bir rol oynayabilir.” Yapabileceği ve yapması gerekenlerin sınırlarını aşmamaya dikkat etmelidir.