Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CCC, Zanu-PF Jön Türkler ile rekabet etmeye hazır

CCC, Zanu-PF Jön Türkler ile rekabet etmeye hazır

Muhalefetteki Yurttaş Değişim Koalisyonu (CCC), Zanu-PF’nin yaklaşmakta olan ön seçimlerde genç adayları sahaya sürme yaklaşımının, genç Türklerin siyasi olarak hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerini umursamadığını söylüyor.

Pek çok iktidar partisi genci, bazılarının eski Zanu-PF’den uzaklaşmak olduğuna inandığı ve geleneksel olarak genç seçmenlerin desteğini alan muhalefete meydan okumak istediği için yaşlı politikacılara karşı yarışmaya ilgi gösterdi.

Ancak CCC sözcüsü Fadzayi Mahere, 263Chat’e partisinin hareketten rahatsız olmadığını, ancak bunun her iki tarafa da zengin bir rekabet getirdiğini söyledi.

“Yeni derilerdeki eski şarap, hâlâ eski şaraptır. ZANU PF’nin entrikalarından rahatsız değiliz. Aslında, rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz. Zanu-PF, Zimbabve’de özgür ve adil bir seçimi kazanamaz. En kötü yönetişim krizine ZANU PF’nin beceriksizliği, yolsuzluğu ve başarısızlığı neden olur.

Mahere, “Yüzleri değiştirmek, temsil ettikleri zehirli siyasi kültürü değiştirmeyecek. Bir kurbağaya ruj sürüp vatandaşların kandırılmasını bekleyemezsiniz.” dedi.

Adaylar 210 Ulusal Meclis sandalyesi, 1 970 bölge, 60 senato sandalyesi, 60 kadın kotası ve 10 gençlik kotası için yarışacak.

Muhalefete gelince, Mahare’nin hedefi iktidar partisinden farklı olmak.

“İlerleme planımız kimlik siyasetinin ötesinde. Zimbabwe’de siyaset yapmanın yeni bir yolunu açacak yeni, etik liderler kurmak istiyoruz. Topluluklar liderlerini seçecek ve süreç gençleri, kadınları ve dışlanmışları kapsayacak. Mahere, Zimbabwe’yi bu şekilde değiştireceğiz” dedi.

Siyasi analistler, tüm partilerin anayasaya göre genç adayları sahaya sürmesi zorunlu olduğundan, ZanuPF’nin hareketinin sürpriz olmadığını söylüyorlar.

Ulusal Meclis’in genç üyelerinin seçilmesi temelinde yeni bölüm 45E (1)(c) uyarınca, partilerin tam bir parti gençlik listesi sunmasını gerektiren Yasa’ya 6. Madde eklenecektir. Siyasi analist Owen Dliwayo, her eyaletteki atanan mahkemeler için yalnızca bir tanesi seçilecek” dedi.

Başka bir analist olan Lazarus Sauti, bu ileriye doğru iyi bir adım olsa da, ZanuPF’nin sonunda genç adayları daha yaşlı adayların lehine kaydıracağını söyledi.

READ  HIV-1 enfeksiyonunun kök hücre nakli ameliyatı olmadan olası sterilizasyon tedavisi

“Zanu PF ön seçimlerine itiraz eden gençlerin kampanya afişlerini gördüm. Çoğu meclis üyesi olmak istiyor. Bu, partinin kendisini dönüştürmesine yardımcı olduğu için olumlu bir gelişmedir. Ancak ZANU PF, “denenmiş ve test edilmiş” kadrolarını MP yuvalarına atamaya devam ediyor ki bu endişe verici. Dolayısıyla, bu gençler genç seçmenleri çekmek için kullanılabilir.

“Unutmayın, Zanu’nun ideolojisinin ana ilkesi ‘bu ülkeyi kurtarmak’ta ısrar ediyor ve partinin başarısı da bu. Kurtuluş savaşını genç hindiler değil, yaşlı hindiler yaptı, bu nedenle yaklaşan ön seçimlerde eski muhafızlar tercih edilecek.” Güney dedi.

Bu yılki seçim, Anayasa’nın 124(1)(c) maddesinde bahsedildiği gibi Ulusal Meclis’in on genç üyesinin seçileceğini göreceği için bir dönüm noktası olacak.

Zimbabwe’de 2,3 milyondan fazla gencin işsiz olduğu düşünülürse, gençlerin bu yılki seçimlerde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Zimbabve Ulusal İstatistik Kurumu’ndan (ZimStat) alınan son rakamlar, hükümetin işsizliğin kontrol altında olduğuna dair tekrarlanan iddialarıyla fiilen çelişen, ülkedeki işsizlik seviyelerine dair kasvetli bir tablo sunuyor.

İnsan hakları aktivisti Dhabiva Sirika yayına şunları söyledi: “Önemli bir değişiklik yok. Şimdi bir gençlik kotası var, bu nedenle her siyasi parti seçim bölgesi ve yerel yönetim düzeylerinde genç adaylar çıkaracak.

İdeolojik çöküşünün son aşamalarında olan iktidar partisi, eski muhafızların, sıradan politikacıların yerini yeni çağın “mbingaları”nın ve etkileyicilerin aldığını görmeye hazırlanıyor.

Sirika, bunun iktidar partisinin istismarları ve beklentileri üzerinde çok az etkisi olan iktidar partisinin bir iç sorunu olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu arada Zanu-PF, seçimlere katılmak isteyen aday akını nedeniyle bu hafta sonu yapılması planlanan ön seçimleri erteledi.