Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chatbot Start-Up.AI Kişiliği Yeni Finansman Turunda 1 Milyar Dolar Değerinde

Chatbot Start-Up.AI Kişiliği Yeni Finansman Turunda 1 Milyar Dolar Değerinde

Çevrimiçi sohbet botları oluşturan 16 aylık bir girişim olan Character.AI, Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirkete 1 milyar dolar değerinde olan yakın tarihli bir finansman turunda 150 milyon dolar topladığını söyledi.

Character.AI, bir sohbet robotunun piyasaya sürülmesiyle yapay zeka patlamasını başlatan San Francisco’daki startup OpenAI’de bir gün geliştirilmekte olan sistemlere rakip olabilecek teknolojiler inşa eden teknoloji endüstrisi devleriyle birlikte bir avuç küçük şirket arasında yer alıyor. .Çevrimiçi ChatGPT.

Bu şirketler, alışılmadık bir deneyimli araştırmacı karışımına ve büyük bir hırsa sahiptir ve çok büyük miktarlarda sermaye gerektirirler. Pek çok uzman, bir avuç şirketin yeni yapay zeka alanına hakim olabileceğine inanıyor.

Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörü ve okulun İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü’nde kıdemli üye olan Erik Brynjolfsson dedi.

Teknoloji endüstrisinin geri kalanı işten çıkarmalar, düşen değerlemeler ve Silikon Vadisi banka iflasının tetiklediği beklenmedik bir bankacılık kriziyle mücadele ederken risk sermayedarları genç yapay zeka şirketlerine yatırım yapmak için yarışıyor.

OpenAI gibi, yeni AI şirketleri de büyük miktarda çevrimiçi veriyi analiz ederek dil becerilerini öğrenen bir AI türü olan büyük dil modelleri veya LLM’ler inşa ediyor. Teknoloji, ChatGPT gibi çevrimiçi sohbet programlarına güç verir ve arama motorları, e-posta hizmetleri ve özel öğretmenler dahil olmak üzere çeşitli diğer uygulamalara güç sağlayabilir.

LLM’ler soruları yanıtlayabilir, makaleleri özetleyebilir, dönem ödevleri yazabilir ve hatta bilgisayar programları oluşturabilir, ancak yalnızca sınırlı sayıda şirket OpenAI tarafından yakın zamanda piyasaya sürülenler kadar güçlü sistemler oluşturmaya isteklidir.

Character.AI’nin yeni finansman turu. Merkezi California, Palo Alto’da bulunan şirket, Silikon Vadisi’ndeki en tanınmış risk sermayesi şirketlerinden biri olan Andreessen Horowitz tarafından yönetiliyor. Aralık 2021’de şirket, tohum finansmanı için 43 milyon dolar topladı.

READ  S&P 500, 2022 için yeni bir düşük seviyeye düştü, Dow 200 puan kaybetti

Google’dayken, Character.AI kurucuları Noam Shazier ve Daniel de Freitas, Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli’nin kısaltması olan LaMDA adlı bir teknoloji geliştiren bir ekibe liderlik ettiler. Chatbot projesi, geçen yaz bir Google mühendisi olan Blake Lemoine’in The Washington Post’a LaMDA’nın bilinçli olduğuna inandığını söylemesiyle dikkatleri üzerine çekti.

O zamana kadar, Bay Shazier ve Bay de Freitas, Character.AI oluşturmak için Google’dan ayrıldı. LaMDA’ya benzer bir teknoloji yaratan şirket, insanların canlı veya ölü, gerçek veya hayali hemen hemen herkesin inandırıcı bir versiyonuyla sohbet edebileceği bir web sitesi sunuyor. Andreessen Horowitz’in genel ortağı Sarah Wang, altta yatan teknolojinin sohbet robotlarının ötesinde birçok uygulamayı destekleyebileceğini söyledi.

Bu teknoloji, çok büyük miktarda bilgisayar işlem gücü gerektirir. Cohere adlı Character.Ai benzeri bir şirkete yatırım yapan Index Ventures’ın genel ortağı Mike Volpi, bu tür şirketlerin ham bilgisayar gücüne harcamak için en az 500 milyon dolar gerektirdiğini tahmin ediyor.

OpenAI, Microsoft’tan milyarlarca dolar topladı. Bu paranın çoğu, Microsoft’un Azure bulut bilgi işlem hizmetinden bilgi işlem gücü satın almak için kullanılır.

Bay Shazier bir röportajda, Character.AI’nin yakında bir veya daha fazla “stratejik ortaktan” ek fon toplayacağını söyledi. Bu, bulut bilgi işlem şirketlerinden yatırım almak ve parayı bu şirketlerden bilgi işlem gücü satın almak için kullanmak anlamına gelebilir.