Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chelsea sahibi Abramovich ve Rosneft şefi Sechin, İngiliz yaptırımlarıyla karşı karşıya

Chelsea sahibi Abramovich ve Rosneft şefi Sechin, İngiliz yaptırımlarıyla karşı karşıya
  • İngiltere, Kremlin ile bağlantılı diğer yedi oligarşa yaptırım uyguladı.
  • Grup, sahibi Chelsea Abramoviç’i içeriyor
  • Chelsea satışı askıya alındı, İngiltere kulübü satabilir
  • Efras hisselerinin alım satımının durdurulması

LONDRA (Reuters) – İngiltere, Chelsea FC sahibi Roman Abramovich ve CEO’su Igor Sechin’e Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantıları nedeniyle yaptırımlar, mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasakları getirdi.

Oleg Deripaska ve dört Rus işadamının yanı sıra milyarderler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana İngiliz yaptırım listesine eklenen en önemli işadamları arasında yer alıyor. Hareket, İngiltere’nin çok yavaş hareket ettiği yönündeki eleştirileri takip ediyor.

Bu eylem, Abramovich’in Premier Lig kulübünü satma planlarını dondurur ve mevcut Avrupa şampiyonlarını etkin bir şekilde hükümet kontrolü altına alır. Takım oynamaya devam edebilir ancak hükümet, Abramovich’in kendisi faydalanmadığı sürece kulübü satmaya açık olduğunu söyledi. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Başbakan Boris Johnson, “Putin’in Ukrayna’ya yönelik vahşi saldırısını destekleyenler için güvenli bir sığınak olamaz” dedi.

Sivilleri öldürmeye, hastaneleri yıkmaya ve egemen müttefikleri yasadışı bir şekilde işgal etmeye yardım edenleri acımasızca takip edeceğiz” dedi.

İngiliz milletvekillerinden Abramoviç ve diğer Rus oligarklarına karşı harekete geçmeleri için yüksek sesle çağrılar yapıldı ve Johnson hükümetinin Avrupa Birliği ve ABD ile karşılaştırıldığında yeterince hızlı hareket etmediği yönünde eleştiriler geldi.

İngiltere tarafından Putin’in sağ kolu olarak tanımlanan Seçin, halihazırda ABD ve Avrupa Birliği yaptırım listelerinde yer alırken, yatına geçen hafta Fransız makamları tarafından el konuldu. Daha fazla oku

Moskova’nın “özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği Ukrayna’nın işgalinden bu yana İngiltere, Rusya ile bağlantılı yaklaşık 20 kişiye yaptırım uyguladı. Ve Avrupa Birliği Çarşamba günü 14 diğer karara karşı yeni yaptırımlar duyurdu, bu da kısıtlamalarının 862 kişi ve 53 kuruluş için geçerli olduğu anlamına geliyor. Daha fazla oku

READ  49ers' Jimmy Garoppolo'nun ticaret beklentileri neden değişti ve sırada ne var?

15 milyar sterlin

Nplus grubunda hisse sahibi Deripaska, Bank of Russia başkanı Dmitry Lebedev, enerji şirketi Gazprom CEO’su Alexei Miller ve devlete ait Rus boru hattı şirketinin başkanı Nikolai Tokarev, İngiliz listesine eklenen diğer isimler. Transneft.

İngiltere, daha önce Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan Abramovich hariç yedi rakamın toplamda 15 milyar sterlinlik bir net değere sahip olduğunu söyledi. (19.74 milyar dolar).

Perşembe günkü eylem, Abramovich’in herhangi bir İngiliz kişi ve şirketle işlem yapmasının yasak olduğu ve İngiltere’ye giremeyeceği veya burada ikamet edemeyeceği anlamına geliyor. Sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

İsrail ve Portekiz çifte vatandaşlığına sahip 55 yaşındaki genç, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra büyük servetler kazanarak Rusya’nın en güçlü işadamlarından biri oldu. Forbes net servetini 13,3 milyar dolar olarak tahmin etti.

2003’te Chelsea’yi 140 milyon sterline satın aldı ve yaptığı yatırım, beş Premier Lig şampiyonluğu, beş FA Kupası ve iki kez Şampiyonlar Ligi kazandıkları için takım tarihinin en başarılı dönemine önemli ölçüde katkıda bulundu.

Geçen sezon İngiliz tarafı Manchester City’yi yenerek Avrupa şampiyonu olduktan sonra, Şubat ayında Brezilya tarafı Palmeiras’ı yenerek ilk kez FIFA Dünya Kulüpler Kupası şampiyonu oldular.

Geçen hafta Abramovich, Chelsea FC’yi satacağını ve Ukrayna’daki savaş mağdurlarına yardım etmek için satıştan para bağışlayacağını duyurdu. Johnson’ın sözcüsü, hükümetin kulübü satmaya açık olduğunu ancak başka bir lisans gerekeceğini söyledi. Daha fazla oku

Spor Bakanı Nadine Doris gazetecilere verdiği demeçte, “Kulüp satılırsa Abramovich bundan faydalanamayacak” dedi. Daha fazla oku

Hükümet, Chelsea’nin maç oynamasına ve personele ödeme yapmasına izin vermek için özel bir lisans verdi, ancak bu, bilet ve mal satışını sınırlayacak. Daha fazla oku

READ  İkinci Gün Hazırlıkları Canlı Özeti

Varlık dondurma ve yaptırım konularında uzman bir avukat olan Anita Clifford, eylemlerin Abramovich’in varlıklarını geçici olarak elinden aldığını, ancak Chelsea’nin hükümetle yaptığı anlaşmayla satılabileceğini söyledi. Para, savaşın Ukraynalı kurbanlarına yardım etmeye gidebilir.

“Gelir dondurulacak… ayrıca ve basitçe, bunu kapsayacak veya tarafların uygun gördüğü belirlenen yararlanıcıya giden gelirleri kapsayacak bir lisans veya anlaşma olmadığı sürece belirlenen kişiye akmayacaktır” dedi. Reuters.

İngiltere’nin yaptırım listesine giren Abramovich, İngiltere’nin 9 milyar sterlin değerinde olduğunu söylediği Abramoviç’i “önde gelen bir Rus işadamı ve Putin ile “on yıllardır yakın bir ilişkisi olan” Kremlin yanlısı oligark olarak tanımladı.

Bu derneğin Abramoviç’e doğrudan Putin’den veya Rus hükümetinden mali veya maddi bir fayda sağladığını da sözlerine ekledi.

Onun “Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya dahil olduğu” ve Londra’da listelenen Rus çelik üreticisi Evraz aracılığıyla egemenliğini ve bağımsızlığını baltaladığı belirtildi. (EVRE.L) en büyük hissedarı olduğu yer.

İngiltere’nin mali gözlemcisi, yaptırımların açıklanmasının ardından yüzde 16 düşen Evraz’ın hisselerinin ticaretini askıya aldı.

İngiltere Hazinesi, Evraz’ın Rus tankları yapmak için kullanılabilecek çelik sağlamak da dahil olmak üzere Ukrayna’nın bağımsızlığına zarar verebilecek finansal hizmetler, para, mal veya teknoloji sağlamaya dahil olduğunu söyledi.

Clifford, Abramovich’in varlıkların dondurulmasıyla ilgili dahili bir inceleme için Dışişleri Bakanlığı’na başvurabileceğini veya kararın gözden geçirilmesi için Londra’daki Yüksek Mahkeme’ye başvurabileceğini söyledi, bu süreç 18 ay veya daha uzun sürebilir.

“Londra”

Zengin Rusların burayı lüks bir oyun alanı olarak kullanmaları ve çocuklarını ücretli okullarda eğitmeleri ile Londra her zaman Rus parası için önemli bir destinasyon olmuştur. Kendisine Londra lakabı verildi.

Johnson’ın Muhafazakar Partisi’nin, iktidara geldiğinden bu yana yaklaşık 1,9 milyon sterlin bağış yapan Rus bağışçılarla yakın bağları olduğuna dikkat çeken eleştirmenler, hükümetin oligarklara ve Putin’e yakın olanlara yaptırım ve mal varlıklarını dondurma konusunda yavaş davrandığını söylüyorlar. Yönetim.

READ  Steelers Cuma günü üç taslak seçim daha imzalayacak

Muhalefet milletvekilleri, yaptırım haberlerinin memnuniyetle karşılandığını, ancak bunun uzun zaman aldığını söyledi.

İşçi Partisi’nin dışişleri sözcüsü David Lammy, “Bu doğru bir karar. Ancak hükümetin haftalarca sürmemesi gerekiyordu” dedi.

“Putin’in haydut rejimiyle bağlantılı çok az oligark şimdiye kadar Birleşik Krallık hükümetinin yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. AB ve ABD’deki müttefiklerin çok gerisindeyiz.”

(dolar = 0,7599 pound)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Kate Holton, Alistair Smoot ve Paul Sandel tarafından Raporlama) Yazan Michael Holden; Düzenleme William James, Frank Jack Daniel ve Angus McSwan

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.