Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chelsea satışı, İngiltere hükümetinin onayını bekliyor

Chelsea satışı, İngiltere hükümetinin onayını bekliyor

İngiliz hükümeti, Premier Lig kulübü Chelsea’nin, kısmen sahibi Todd Boehle olan Los Angeles Dodgers konsorsiyumuna satışını henüz onaylamadı.

Giden Rus sahibi Roman Abramovich, yaptırıma maruz kaldığı ve Ukrayna’nın işgalinden sonra Başkan Vladimir Putin ile olan bağları nedeniyle varlıkları dondurulduğu için satıştan elde edilen gelirden kar etmesine izin verilmiyor.

Ole: Chelsea’nin satışındaki karışıklık ve gecikme takım değişikliklerini etkiliyor
– ESPN + izleyici kılavuzu: LaLiga, Bundesliga, MLS, FA Cup ve daha fazlası

Hükümetin devralmayı onaylaması için Chelsea’nin bir işletme olarak faaliyet göstermeye devam etmesine izin veren lisansta bir güncelleme yapılması gerekiyor. Kulüp Mart ayında satışa çıkarıldı ve Boehly Group’un 6 Mayıs’ta yeni sahibini seçmesiyle hızlı bir süreç sona erdi.

Lisans 31 Mayıs’ta sona eriyor ve satış yapısı üzerinde anlaşmaya varılmazsa kulübün faaliyete devam etme kabiliyetine yönelik bir risk var.

Chelsea, bu ay adı açıklanmayan bir Abramovich sözcüsünden 1,6 milyar sterlinlik (2 milyar dolar) kredi geri ödemesini istemeyeceğini belirten bir açıklama yaptı. Hükümet, sonunda hayır kurumuna gittiğinden emin olmadan önce, geliri donmuş bir hesaba koymak istiyor.

Abramovich, daha önce Ukrayna’daki savaş mağdurlarına yardım edeceklerini söylemişken, satıştan elde edilecek gelirin hayır kurumlarına 2,5 milyar sterlin (3,1 milyar dolar) olmasını umduğunu söyledi. Hükümet, Abramoviç’in kurumu seçmede söz sahibi olmayacağına dair güvence istiyor.

Yeni mülkiyetin duyurulmaması, Chelsea’nin sezonu, Cumartesi günü FA Cup finalini Liverpool’a kaybettikten sonra Erkekler Yurt İçi Kupası olmadan sona ererken geliyor. Bayanlar takımı, Pazar günü FA Cup Finalinde Manchester City’yi mağlup etti.

Abramovich, İngiliz hükümetinin Şubat ayında Putin’le bağlantılı zengin Ruslara karşı yürüttüğü kampanyada hedef alındıktan sonra kulübü boşaltmak zorunda kaldı. Abramoviç savaşı kınamadı.

Chelsea, birkaç rakip teklifi reddettikten sonra, Dodgers’ın ana sahibi Mark Walter ve İsviçreli milyarder Hansjorg Wyss ile Boehly’yi içeren ve özel sermaye şirketi Clearlake Capital’in finansmanını içeren bir konsorsiyumla anlaşmayı kabul etti.

READ  Steelers, Raiders'ı 23-18 yenmek için geç toparlandı