Ocak 27, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin cumhurbaşkanı Ukrayna’da “azami kısıtlama” çağrısında bulundu

Çin cumhurbaşkanı Ukrayna'da "azami kısıtlama" çağrısında bulundu

PEKİN (Reuters) – Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Salı günü Ukrayna’da “azami itidal” çağrısında bulundu ve Çin’in “Avrupa’da yanan alevleri görmenin acı verici” olduğunu söyledi.

Çin devlet yayın kuruluşu CCTV’nin bildirdiğine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile sanal bir toplantıda konuşan Xi, üç ülkenin Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmelerini ortaklaşa desteklemesi gerektiğini söyledi.

CCTV, Xi’nin Ukrayna’daki durumu “endişe verici” olarak nitelendirdiğini ve önceliğin, durumun tırmanmasını veya “kontrolden çıkmasını” önlemek olması gerektiğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 4 Mart 2022’de Çin’in Pekin kentindeki Büyük Halk Salonunda Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı’nın açılış oturumuna katıldı. REUTERS/Carlos Garcia Rollins/File Photo

Fransa ve Almanya’nın krizin olumsuz etkilerini sınırlamak için çaba sarf etmesi gerektiğini de belirten Bakan, yaptırımların küresel finans, enerji arzı, ulaşım ve tedarik zincirlerinin istikrarı üzerindeki etkisinden endişe duyduğunu dile getirdi.

Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini kınamayı veya buna bir işgal demeyi reddeden Çin, Rusya’ya karşı yasa dışı yaptırımlar dediği şeye karşı olduğunu defalarca dile getirdi.

Çin’in Rusya ile dostluğu, geçen ay Başkan Vladimir Putin’in Pekin’deki Kış Olimpiyatlarının açılış törenine katılmasıyla aynı gün iki ülkenin “sınırsız” bir stratejik ortaklık ilan etmesiyle pekiştirildi, Ukrayna’daki savaş tırmandıkça Çin için bir utanç haline geldi.

Moskova, Ukrayna’daki eylemlerini komşusunu silahsızlandırmak ve neo-Nazi liderleri ortadan kaldırmak için “özel bir operasyon” olarak nitelendiriyor. Ukrayna ve Batılı müttefikleri bunu 44 milyonluk bir ülkeyi işgal etmek için temelsiz bir bahane olarak nitelendiriyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Yu Lun Tian ve Tony Munroe’nun ek raporları; Andrew Heavens tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.