Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna’yı işgal etti

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna’yı işgal etti
Harkov Belediye Başkanı Ihor Terekhov, 8 Mart’ta CNN’ye konuştu. (CNN)

Kharkiv Belediye Başkanı Ihor Terekov CNN’e verdiği demeçte, şehrinin Rus güçlerini yeneceğinden “kesinlikle emin” olduğunu söyledi.

Terekhov Salı günü yaptığı açıklamada, sürekli Rus bombardımanının kuşatması altındaki Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan kentin hala direndiğini ve hayatına devam edebildiğini söyledi.

Terekhov, ağır topçu ateşi, hava saldırıları ve yerleşim bölgelerine ateş açılmasının kuzeydoğudaki şehri harabeye çevirdiğini, ancak şehrin henüz Rus eline geçmediğini ve Ukrayna ordusu sayesinde “direneceğini” söyledi.

Geçen hafta, Rus güçleri bölgedeki yerleşim alanlarını hedef aldı. HarkovOkullar, dükkanlar, hastaneler, apartmanlar ve kiliseler vuruldu.

Terekhov, 1,5 milyonluk kentin yiyecek, ilaç ve kalın giysilerden “her şeye” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Harkov, Rus işgalinin başlangıcından bu yana Ukrayna’da en çok bombalanan bölgelerden biri oldu. Terekhov, sivil mahallelerin bombalanmasını “soykırım” olarak nitelendirdi.

Terekov, “Başka ne olabilir? Bu bölgelerde askeri altyapı, askeri tesis yok. Anaokullarında, okullarda, doğum hastanelerinde ve kliniklerde grevler yapılıyor.” dedi.

“Bu bir kaza değil. Kazayla bir saldırı olduğunda anlayabiliyorum. Ama yüzlerce sivil binaya çarptığınızda bu bir kaza değil. Bu hedefe yönelik bir saldırı.”

Kremlin, belgelenen birden fazla kayba rağmen Ukrayna’nın sivil altyapısını hedef almayı reddetti.

READ  İtalya'daki kuraklık, Tiber üzerinde eski bir imparatorluk köprüsünü ortaya çıkardı