Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, El Cezire’nin taciz olarak tanımladığı yeni bir faaliyet düzeyi kapsamında Tayvan’a doğru 103 askeri uçağı fırlattı

Çin, El Cezire’nin taciz olarak tanımladığı yeni bir faaliyet düzeyi kapsamında Tayvan’a doğru 103 askeri uçağı fırlattı

TAIPEI, Tayvan (AP) — Çin ordusunun Tayvan’a 24 saat içinde 103 savaş uçağı gönderdiğini belirten Savunma Bakanlığı, Pazartesi günü bu rakamın yakın zamanda günlük bir rekor olduğunu söyledi.

Bakanlık, uçakların Pazar sabahı 6 ile Pazartesi sabah 6 arasında tespit edildiğini söyledi. Her zamanki gibi Tayvan’a ulaşamadan geri döndüler.

Bu, Tayvan’ın kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia eden Çin tarafından yapıldı. Giderek daha büyük askeri manevralar gerçekleştirdi İki ülke ve ABD ile gerilimler yükselirken Tayvan çevresindeki hava ve sularda. ABD, Tayvan’ın ana silah tedarikçisidir ve Tayvan’ın statüsünün güç kullanılarak değiştirilmesine yönelik her türlü girişime karşı çıkmaktadır.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 40 uçağın Çin anakarası ile ada arasındaki sembolik orta noktayı geçtiğini söyledi. Ayrıca son 24 saat içinde dokuz donanma gemisinin de rapor edildiği bildirildi.

Bakanlık, Çin’in askeri eylemini “taciz” olarak nitelendirdi ve mevcut gergin atmosfer ışığında eylemin artabileceği konusunda uyardı. Bir açıklamada, “Pekin yetkililerini sorumluluk almaya ve bu tür yıkıcı askeri faaliyetleri derhal durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

Geçen hafta Çin, aralarında uçak gemisi Shandong’un da bulunduğu bir gemi filosunu Tayvan yakınlarındaki sulara gönderdi. Tatbikatlar ABD ve Kanada’dan kısa bir süre sonra geldi Savaş gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçtiAdayı ana karadan ayıran sular.

Çin ayrıca, Tayvan’ı baştan çıkarmak ve aynı zamanda uzmanların söylediğine göre Çin tarafından yapılan bir ihlal konusunda uyarmak amacıyla Çin’in Fujian eyaletinde Tayvan ile entegre bir kalkınma pilot bölgesi oluşturma planını da açıkladı. Uzun vadeli havuç ve sopa yaklaşımı.

Son eylemler, Tayvan’ın Ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerini etkileme girişimi olabilir. Adanın resmi bağımsızlığından yana olan iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi, Çin hükümeti açısından lanetli kabul ediliyor. Çin, ana karayla çalışmayı savunan muhalefet adaylarını destekliyor.

READ  Taliban'ın dini lideri Kabil'i nadiren ziyaret ediyor, yabancıları Afganistan'a karışmaya karşı uyarıyor - devlet medyası

Tayvan ve Çin, 1949’da komünistlerin bir iç savaş sırasında Çin’in kontrolünü ele geçirmesiyle ayrıldı. Kaybeden Milliyetçiler Tayvan’a kaçtı ve adada kendi hükümetlerini kurdular.

Ada kendi kendini yönetiyor ancak yalnızca birkaç yabancı ülke ona resmi diplomatik tanınma sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri, diğer ülkelerin yanı sıra, Tayvan’da bir temsilcilik ofisi bulundururken Çin ile de resmi ilişkilere sahiptir.

___

Asya ve Pasifik’e ilişkin daha fazla AP kapsamını şu adreste bulabilirsiniz: https://apnews.com/hub/asia-pacific