Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, füze enkazı nedeniyle Tayvan yakınlarındaki bir bölgeden gelen gemileri yasakladı

PEKİN/TAIPI (Reuters) – Çin’in deniz güvenlik dairesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in olası füze enkazı nedeniyle Tayvan yakınlarındaki bir bölgeden gemilerin girişini Pazar günü yasaklayacağını, Japonya’nın Pekin’den uçuşa yasak bölge dayatma konusunda ayrıntılar talep ettiğini söyledi. alan aynı yerde.

Çin uçuşa yasak bölge hakkında yorum yapmadı, ancak planlar hakkında da bilgi verilen Güney Kore, bunun fırlatma aracıyla ilgili bir nesnenin düşmesinden kaynaklandığını söyledi.

Kesinti, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasında geçen hafta Los Angeles’ta yapılan bir toplantıya yanıt olarak, Tayvan çevresindeki Çin askeri tatbikatları nedeniyle bölgede yaşanan gerilimler sırasında geldi.

Çin, Tayvan’ı kendi bölgesi olarak görüyor ve Tayvanlı liderlik ile yabancı yetkililer arasındaki herhangi bir etkileşime karşı çıkıyor. Tayvan, Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor.

Tayvan hükümeti Çarşamba günü Reuters’in Çin’in 16-18 Nisan tarihleri ​​arasında – Japonya’nın Yediler Grubu dışişleri bakanlarının bir toplantısına ev sahipliği yaptığı – uçuşa yasak bölge uygulamayı planladığına dair bir haberini doğruladı, ancak daha sonra Çin’in Pazar günü şartı sadece 27 dakikaya indirdiğini söyledi. Sabah. Taipei protesto ettikten sonra.

Tayvan’ın resmi Merkezi Haber Ajansı, adanın Ulaştırma Bakanı Wang Kuotsai’ye atıfta bulunarak, uçuşa yasak bölgenin yaklaşık 33 uçuşu etkileyeceğini bildirdi.

Çin Deniz Güvenliği İdaresi kısa bir açıklamada, bölgenin koordinatlarını yayınlayarak, “füze ​​enkazı olabileceği” için gemilerin sabah 9’dan (0100 GMT) Pazar günü saat 15’e kadar girmesinin yasak olduğunu söyledi.

Koordinatlar, Tayvan Ulaştırma Bakanlığı tarafından Çarşamba günü geç saatlerde yayınlanan bir haritada gösterilen, Tayvan’dan en yakın noktası 118 kilometre (73 mil) olan, kuzeydoğu Tayvan’da bulunan dikdörtgen bir alana karşılık geliyor.

Bu bölge, Japon adası Ishigaki’nin kuzeybatısında ve Japonya’nın Senkaku ve Çin Diaoyu olarak adlandırdığı Doğu Çin Denizi’ndeki bir grup tartışmalı adacığın yakınında yer almaktadır.

READ  Mariupol'dan gelen büyük konvoy güvenliğe ulaştı, mülteciler 'yıkıcı' kaçıştan bahsediyor

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Tayvanlı üst düzey bir yetkili, Reuters’e Çin’in uçuş kısıtlamalarıyla ilgili önceki duyurusunu Pazar günü 27 dakika boyunca değiştirmediğini ve yeni duyurunun sadece gemileri kapsadığını söyledi. , uçaklar değil.

Tayvan ulaştırma bakanlığı, denizcilik duyurusunun öncekinden farklı olduğunu ve kaçınılması gereken alanlarla ilgili nakliye ve havacılık duyurularını Perşembe günü saat 21:00’de (1300GMT) yayınlayacağını söyledi.

Bakanlık, Çin tarafından, etkilenen deniz bölgesinin “füze ​​enkazı gibi deniz güvenliği mülahazalarına dayalı olarak” kapatılması gerektiği konusunda da bilgilendirildiğini söyledi.

Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Japonya’nın Çarşamba günü Çin’den neler olup bittiğine dair bir açıklama talep ettiğini söyledi.

Matsuno düzenlediği basın toplantısında, “Hükümet, Çin tarafıyla temaslar da dahil olmak üzere ayrıntılı bilgileri toplamaya ve analiz etmeye devam ediyor ve sonuçlara göre uygun önlemleri alacak.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

(Liz Lee ve Ben Blanchard tarafından rapor edilmiştir) Taipei’den Yimo Lee ve Tokyo’dan Chang Ran Kim tarafından ek raporlama; Bernadette Baum ve Jason Neely tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.