Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’in üst düzey diplomatı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıldönümü öncesinde Moskova’yı ziyaret etti

Hong Kong (CNN) Çin’in baş diplomatı Wang Yi Kremlin’in Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinin yaklaşık bir yıl önce başlamasından bu yana bu görevdeki Çinli bir yetkilinin Rusya’ya yaptığı ilk ziyaret olan Salı günü Moskova’ya geldi.

Geçen ay Çin lideri Xi Jinping’in baş dış politika danışmanı olarak atanan Wang, Almanya’nın yanı sıra Fransa, İtalya ve Macaristan’ı da içeren sekiz günlük uluslararası turunun son durağı olarak yüksek profilli ziyareti gerçekleştiriyor. güvenlik konferansı

Rusya’nın resmi TASS haber ajansı, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan alıntı yaparak, Çarşamba günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini bildirdi. Her iki ülke de Wang’ın Başkan Vladimir Putin ile görüşme yapıp yapmayacağını belirtmezken, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü böyle bir görüşmeyi “dışlamıyoruz” dedi.

A.N’ye göre Wang, Salı günü Rusya Güvenlik Konseyi başkanı Nikolai Patrushev ile bir araya geldi. Okumak Çin Dışişleri Bakanlığından.

Açıklamada, iki yetkilinin “Soğuk Savaş zihniyetine, bloğun ve ideolojik muhalefetin karşı karşıya gelmesine” – ABD’ye yönelik biraz üstü kapalı bir eleştiriye – karşı çıkmayı ve Pekin’e açık bir atıfta bulunarak “küresel yönetişimi iyileştirmek” için daha fazla çaba göstermeyi kabul ettiği belirtildi. ve Moskova’nın dünya düzenini kendi lehine yeniden şekillendirme emelleri.

Açıklamada, Wang ve Patrushev’in Ukrayna konusunda da “görüş alışverişinde bulundukları” ifade edildi.

Wang’ın ziyareti ABD başkanını takip ediyor Joe Biden, Ukrayna’ya sürpriz bir ziyarette bulundu Pazartesi günü, Washington ve Avrupalı ​​müttefiklerinin geçen yıl askeri ve insani yardım ve Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar yoluyla desteklemek için bir araya topladıkları, güç durumdaki ülkeye destek gösterisinde bulundu.

Diplomat sadece birkaç gün sonra Moskova’ya geldi. ABD yetkilileri Çin’in Rusya ile devam eden ortaklığının Ukrayna’daki savaş üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğine dair endişelerini dile getirdi ve Putin’in çatışma hakkında önemli bir konuşma yapmasından saatler sonra planlarını açıkladı. Rusya’nın katılımının askıya alınması Amerika Birleşik Devletleri ile kalan son nükleer silah anlaşmasında.

READ  İranlı bir kadın "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra öldü

Çin liderliği çatışmada tarafsız olduğunu iddia etti, ancak bunun yerine Rus işgalini kınamayı reddetti. İş ilişkilerini genişletmek ortak askeri tatbikatların devamı, bu hafta dahil.

Ancak son günlerde Avrupa şehirlerindeki angajmanları sırasında Wang, Cumartesi günü Münih Güvenlik Konferansı’nda (MSC) Pekin’in bu konudaki tutumunu açıklayacağını söyleyerek Çin’i barış ve müzakerelerin destekçisi olarak çerçeveledi. “siyasi çözüm” krizden.

Bu açıklamalar, Çin’in özellikle bazı konuların ötesinde kuzey komşusuna sağladığı her türlü desteği yakından izleyen bazı Batılı liderler tarafından şüpheyle karşılandı. “Kırmızı Hat” Bunu Washington hazırladı.

Salı günü Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Pekin’in Çin başkentindeki bir güvenlik forumunda Ukrayna ile ilgili mesajlarını yineledi. Çin’in çatışmanın “kontrolden çıkacağından” “çok endişeli” olduğunu ve barış görüşmelerini teşvik etmeye ve siyasi bir çözüm için “Çin bilgeliği” sağlamaya devam edeceğini söyledi.

“Aynı zamanda ilgili ülkeleri derhal ateşe körüklemeyi bırakmaya, Çin’i suçlamayı bırakmaya ve bugün Ukrayna’nın, yarın da Tayvan’ın söylemini abartmayı bırakmaya çağırıyoruz.” müttefikleri.

ABD, Çin’in Rusya’ya ‘öldürücü destek’ sağlayabileceği konusunda uyardı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden yönetiminin, Rusya beklenen yeni bir saldırıya hazırlanırken Pekin’in Rus ordusuna “öldürücü destek” sağlayarak Moskova ile ortaklığını güçlendirmeyi düşündüğünden endişe duyduğunu söyledi.

Pazar günü yayınlanan bir röportajda MSC’den CBS’nin “Face the Nation” programına konuşan Blinken, “Bunu çok yakından izliyoruz” dedi. “Şu anda sahip olduğumuz endişe, ölümcül bir desteği düşündüklerine dair elimizdeki bilgilere dayanıyor ve onlara bunun bizim ve ilişkimiz için ciddi bir soruna yol açacağını açıkça belirttik.”

ABD’den yapılan açıklamaya göre, Blinken Wang ayrıca, konferansın oturum aralarında iki taraf arasında yapılan bir toplantıda Çin’in Rusya’nın savaş çabalarına verdiği desteği artırmasının “yankıları ve sonuçları” konusunda uyarıda bulundu.

READ  Peru Devlet Başkanı Castillo, Kongre'yi feshetmeye çalıştığı için dava edildi ve tutuklandı

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, Blinken’in “Çin’in Rusya’ya maddi destek sağlamasının veya yaptırımları sistematik olarak savuşturmasında Rusya’ya yardım etmesinin sonuçları ve sonuçları hakkında çok sesli uyarıda bulunduğunu” söyledi.

İstihbarata aşina ABD’li yetkililer Cumartesi günü erken saatlerde CNN’e ABD’nin son zamanlarda Çin’in Rus ordusuna verdiği destekte “endişe verici” eğilim çizgileri görmeye başladığını ve Pekin’in ölümcül askeri yardım sağlama “sınırını gizlice aşmak” istediğine dair işaretler olduğunu söyledi. yakalanmadan Rusya’ya. .

Bu yetkililer, ABD’nin Çin’in tutumunda son zamanlarda bir değişiklik olduğunu gösteren hangi istihbaratı gördüğünü ayrıntılı olarak açıklamadı, ancak ABD yetkililerinin son birkaç gün içinde Münih’teki istihbaratı müttefikleri ve ortaklarıyla paylaştıklarından yeterince endişe duyduklarını söylediler.

Deniz Güvenliği Komitesi’nden Wang, Çin’in uzayan krizden “çok endişeli” olduğunu ve Pekin diplomatlarının geçmişte ABD’yi çatışmayı sürdürmekle suçlamak için kullandıkları bir ifade olan “ateşe yakıt doldurmadığını” söyledi. Pazartesi günü Çin dışişleri bakanlığı, “savaş alanına sürekli bir silah akışı” gönderenin Çin değil ABD olduğunu söyledi.

Wang, hazırladığı açıklamalarda veya Cumartesi günü Münih konferansının ana sahnesinde canlı yayınlanan bir sohbette, MSC Başkanı Wolfgang Ischinger tarafından Çin’in “saygı duyduğu” pozisyonu üzerinde çalışmaya istekli olup olmadığı sorulduğunda Rusya gezisinden bahsetmedi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü”, Ve eğer öyleyse, nasıl.

Geçen haftaki gezisinin ilk ayağında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz da dahil olmak üzere Avrupalı ​​liderlerle yaptığı görüşmelerde Wang, Çin’in barış görüşmelerine ve savaşı sona erdirme taahhüdünü yeniden teyit etti. Tur, Çin’in Avrupa ile bağlarını güçlendirme girişiminin bir parçası olarak görülüyor ve analistler Pekin’in imajının geçen yıl Moskova ile olan bağları nedeniyle zedelendiğini söylüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Wang’ın Moskova ziyaretinin Çin ve Rusya’ya stratejik ortaklıklarını daha da geliştirme ve “uluslararası ve bölgesel sıcak ortak endişe konuları” hakkında “görüş alışverişinde bulunma” fırsatı sağlayacağını söyledi. Tüm ifade, genellikle Ukrayna’daki savaş dahil olmak üzere konulara atıfta bulunmak için kullanılır.

READ  Rus e-postaları "ağ"ın Putin'e bağlı 4,5 milyar dolarlık varlığa sahip olduğunu gösteriyor | Rusya

“Çin, bu ziyareti bir fırsat olarak değerlendirip, ikili ilişkilerin iki ülke cumhurbaşkanları tarafından belirlenen yönde istikrarlı bir şekilde gelişmesini desteklemek, her iki tarafın meşru hak ve çıkarlarını savunmak ve aktif bir rol oynamak için Rusya ile birlikte çalışmaya isteklidir.” dünyada” sözcüsü söyledi.

Wang’ın ziyareti, Xi’nin bu yıl içinde Moskova’ya yapacağı resmi ziyaretin de habercisi olabilir. Putin, iki lider arasında normalde yıl sonu yapılan bir görüşme sırasında Xi’ye davette bulundu, ancak Çin dışişleri bakanlığı henüz herhangi bir planı doğrulamadı.

içinde editoryal Salı günü, devlet tarafından işletilen milliyetçi Global Times gazetesi Çin ile Rusya arasındaki dostluğu “dünya için olumlu bir varlık” olarak selamladı ve Batı’daki bazılarını Ukrayna’daki çatışmayı Çin-Rusya ilişkilerini “kaçırmak” için kullanmaya çalışmakla suçladı. .

ABD, Çin ile Rusya arasındaki dostane ilişkilere en başından beri kalın, renkli gözlüklerle baktı” dedi. “Aslında ABD, Rusya ile Ukrayna arasında bir çatışma çıksa da çıksa da Çin ile Rusya’nın yakın ilişkiler geliştirmesini istemiyor. Washington’un şüpheleri, provokasyonları ve sabotajları durmadı.”

CNN’den Nectar Jan bu rapora katkıda bulundu.