Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, konut durgunluğu derinleştikçe daire satın almaya başlayacağını açıkladı

Çin, konut durgunluğu derinleştikçe daire satın almaya başlayacağını açıkladı

Bitmeyen konut krizinde Çin hükümeti son çare alıcı olarak devreye giriyor.

Çinli yetkililer Cuma günü şimdiye kadarki en cesur adımlarını atarak, zor durumdaki devasa konut piyasasının bir kısmını satın almak için ülke çapında bir planı açıkladılar. Ayrıca ipotek kurallarını da gevşettiler. Merkez bankası, devlete ait şirketlerin halihazırda inşa edilmiş ancak henüz satılmamış konutları satın almasına yardımcı olmak için 41,5 milyar dolarlık ucuz kredi sağlayacağını söyledi.

Yeni ekonomik veriler sert bir gerçeği ortaya çıkardıktan birkaç saat sonra hareketlilik yaşandı: Şu anda kimse ev satın almak istemiyor.

Politika yapıcılar, ev alıcılarını çekmek ve yakın zamanda toparlanma sinyali vermeyen emlak piyasasındaki keskin düşüşü tersine çevirmek için düzinelerce önlem denedi.

Cuma günü, Çin’in dört bir yanından yetkililer, karşılaştıkları zorlukları tartışmak için video konferans yoluyla aradılar. Çin Başbakan Yardımcısı He Leveng, hükümetin emlak kriziyle başa çıkma yaklaşımında radikal bir değişiklik olduğunu duyurdu ve bu da ailelerin harcamalarını azaltmasına yol açtı. Al-Sayed, yerel yönetimlerin çok sayıda boş daireyle baş etmek için ev satın almaya başlayabileceğini söyledi.

Hükümetin satın aldığı evler daha sonra uygun fiyatlı konut sağlamak için kullanılacak. Böyle bir programın ne zaman başlayacağı veya nasıl finanse edileceği konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi.

Avustralyalı bir finans firması olan Macquarie Group’un Çin baş ekonomisti Larry Hu, bu yaklaşımın, ABD hükümetinin 2008 yılında ABD konut piyasası çöktükten sonra sıkıntılı varlıkları satın almak için oluşturduğu Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programına veya TARP’a benzediğini söyledi. .

Bay Hu, “Bu, yerel yönetimlerin artık doğrudan mülk satın almak için piyasaya girmeleri anlamında bir politika değişikliğidir” dedi.

Bazı yerel yönetimler Çin’in kıyısındaki Jinan, Tianjin ve Qingdao ile güneydeki Chengdu gibi şehirlerde bu yaklaşımı sessizce test etmeye başladı, ancak ilk kez üst düzey bir Çinli yetkili ulusal sahnede bu konuda bir şey söylüyor.

READ  Messenger kapatılacak - The Hollywood Reporter

Cuma günü yetkililere hitaben konuşan Bay He, Çin devlet medyası Xinhua’nın resmi bir açıklamasına göre, ülke çapındaki tüm tamamlanmamış mülklerin üstesinden gelmek için “zorlu bir mücadele vermek” zorunda olduklarını söyledi.

Resmi hükümet verileri, Pekin’in emlak piyasasına olan güveni artırmak için kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Satılamayan evlerin miktarı rekor seviyeye ulaşırken, emlak fiyatları da rekor bir hızla düşüyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, Mart ayı itibarıyla satılmayan evlerin envanteri 748 milyon metrekareye, yani 8 milyar metrekareden fazlaya ulaştı. Nisan ayında, 70 şehirde yeni ev fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3,5 düşerken, mevcut ev fiyatları da yüzde 6,8 düştü; her ikisi de rekor düşük seviyelere ulaştı.

Cuma günü konut fiyat rakamlarının açıklanmasından saatler sonra Çin merkez bankası peşinat şartlarını azaltarak ev alımını teşvik etmek için adımlar attı. Aynı zamanda ülke çapındaki ipotek faiz oranını da ortadan kaldırdı.

Çin odaklı bir araştırma firması olan Gavical’de emlak uzmanı olan Rosalia Yao, “Karar vericiler satışları artırmak konusunda çaresiz durumda” dedi. Merkez bankası birkaç yıldır konut kredisi faiz oranlarını düşürüyor ve bu hareketten önceki ortalama faiz oranı zaten rekor düşük seviyedeydi.

Çin’in liderleri bu yıl yaklaşık yüzde 5’lik bir ekonomik büyümeye ulaşma hedefini belirlediler; birçok bağımsız ekonomist bu planın iddialı olduğuna ve agresif hükümet harcamaları gerektireceğine inanıyor.

Bu amaçla Çin, Cuma günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki altı ay içinde 140 milyar dolar toplamaya yönelik daha geniş bir planın parçası olarak ilk 30 yıllık tahvil satışından 5,5 milyar dolar elde ettiğini açıkladı.

Çin’deki emlak krizi, emlak geliştiricilerinin yıllarca aşırı borçlanmaları ve aşırı inşaatlardan kaynaklandı; bu durum, ülkenin onlarca yıldır deneyimlediği şaşırtıcı derecede hızlı ekonomik büyümenin çoğunu ateşledi.

READ  Rus Gazprom enerji krizi nedeniyle Almanya'dan ayrıldı

Ancak hükümet nihayet 2020’de geliştiricilerin riskli uygulamalarına son vermek için devreye girdiğinde birçok şirket zaten çöküşün eşiğindeydi. En büyük gayrimenkul geliştiricilerinden biri olan China Evergrande, devasa borç yığınlarının ağırlığı altında 2021’in sonlarında temerrüde düştü. Arkasında yüzbinlerce yarım kalmış daire ve yüz milyarlarca dolar değerinde ödenmemiş fatura bıraktı.

Emlak krizi, tasarruflarını gayrimenkule yatıran birçok Çinli aileyi, zenginlik inşa etmek için geçerli alternatiflerden mahrum bıraktı. Çin borsası son aylarda toparlansa da istikrarsızlığını sürdürdüğü için başka iyi seçenekleri yok.

Evergrande, şu anda sektöre damgasını vuran bir dizi yüksek profilli temerrütlerin ilkiydi. Bir Hong Kong mahkemesi şirketin Ocak ayında tasfiye edilmesine karar verdi. Bir diğer emlak devi Country Garden, şirketi tasfiye etmek isteyen bir yatırımcının açtığı davanın ilk duruşmasını Cuma günü Hong Kong mahkemesinde yaptı.

Zexu Wang Araştırmaya Hong Kong’dan katkı sağlanmıştır.