Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Elektrikli arabalara geçiş için enerjiniz mi bitiyor?

Elektrikli arabalara geçiş için enerjiniz mi bitiyor?
  • Ben Chu’nun yazdığı
  • Ekonomi Editörü, Newsnight

İklim hedeflerimize ulaşmak istiyorsak elektrikli araç satışlarının artması çok önemli. Ancak Batı’da elektrikli otomobil satışları düştü ve eğer hükümetler toparlanmak isterse bu durum ekonomilerinin pahasına olabilir.

Sayılar

Her otoyol sürücüsü bu duyguyu bilir: Önünüzde kilometrelerce açık yol boyunca arabanızı sürüyorsunuz ve sonra birdenbire yavaşlıyorsunuz.

Benzer bir durum 2024 yılında elektrikli araç pazarında da yaşanacak. Yıllar süren satış artışının ardından büyümede duraksama yaşanıyor gibi görünüyor.

Fosil yakıtlı arabaları elektrikli araçlarla değiştirmek, Birleşik Krallık hükümetinin iklim hedeflerine ulaşma planının merkezinde yer alıyor; karayolu taşımacılığı, gezegendeki emisyonların %12’sini oluşturuyor.

Sorun şu ki, bu kısa süre sonra dikiz aynasında kaybolacak bir nokta mı yoksa daha kalıcı mı olacak? Bu kriz devam ederse hükümetler gelecekte net sıfır sıfırı korumak için ne gerekiyorsa yapma kapasitesine sahip olacak mı?

İklim hedeflerine ulaşmak için daha fazla elektrikli araç satın almamız gerekiyor

Elektrikli araç satışlarındaki artış dikkat çekici. 2020 yılında yollarda 10 milyon elektrikli araç bulunurken, 2023 yılında bu rakam 45 milyon olacak. Ancak satışların yine de fark edilebilir olması gerekiyor ve aşağıdaki grafik bunun nasıl yapılacağını gösteriyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2035 yılına gelindiğinde buna ihtiyaç duyulacağını söylüyor 790 milyon Yüzyılın ortasına kadar net sıfıra ulaşmak istiyorsak elektrikli araçlar.

Bu nedenle dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın küresel satışlarının 2024’ün ilk çeyreğinde 2023’ün aynı dönemine göre daha düşük olması dikkatleri çekti.

Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD, üst sıralarda yer almak için Tesla ile rekabet ediyor. BYD ayrıca Ocak ve Mart ayları arasında bir yavaşlama gördü.

İnsanlar bunu hak ettiklerinden emin değiller

Analistler, İngiltere’de son yıllarda güçlü elektrikli otomobil satışlarının çevresel faktörler tarafından desteklendiğini söylüyor Şirket arabalarının satın alınmasıCömert vergi indirimleri sayesinde.

Ancak iç pazarın ele geçirilmesinin giderek daha zor olduğu görülüyor; insanlar genellikle yüksek maliyet nedeniyle geride kaldıklarını söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir elektrikli aracın ortalama fiyatı 60.000 dolardan fazla (47.433 £). Fiyatlar da aynı şekilde yüksek Avrupa Ve İngiltere.

Büyük devlet sübvansiyonları ve daha yüksek üretim verimliliği, Çinli tüketiciye ortalama maliyetin yalnızca 30.000 dolar olduğu anlamına geliyor. BYD Martı Hatchback şu adreste satılıyor: 10.000 dolardan az.

Çin aynı zamanda iç pazarın ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla elektrikli araba üretiyor ve eğer gümrük vergileri tarafından engellenmeseydi ABD ve Avrupa pazarlarını kolaylıkla ucuz arabalarla doldurabilirdi.

Kavşakta zor seçimler

Avrupalı ​​ve Amerikalı politikacıların karşı karşıya olduğu ikilem burada yatmaktadır. İklim geçişini kolaylaştırmak için daha ucuz elektrikli arabalar istiyorlar, ancak bu, Ford ve Volkswagen gibi kendi otomobil üreticilerini ve yerel işleri baltalama pahasına değil.

Aslında, oldukça rekabetçi olan Çin elektrikli araçlarını engellemek için ithalat üzerindeki gümrük vergilerinin ve diğer ticari engellerin artırılmasından söz ediliyor.

Endebeth’ten daha fazla içerik

IEA, 2024’te satışların artmasını bekliyor ve bu da bizi net sıfıra doğru yolda tutacak.

İyimserler, Avrupa ve Amerika’da indirimli kullanılmış arabalar piyasaya çıktığında daha fazla insanın elektrikli araba satın alacağını umuyor. Ancak bu açık yol kusursuz değildir.

Batı’da elektrikli otomobil fiyatları sabit kalabilirken, Çin çok ucuz otomobiller üretmeye devam ediyor.

Bir noktada bir seçim yapmak zorunda kalabilirler.

BBC derinlemesine en iyi gazetecilerimizin en iyi analiz ve uzmanlığının web sitesi ve uygulamadaki yeni adresidir. Fark yaratan yeni bir marka altında, varsayımlara meydan okuyan yeni bakış açıları ve karmaşık bir dünyayı anlamanıza yardımcı olacak en büyük sorunlar hakkında derinlemesine raporlar sunacağız. BBC Sounds ve iPlayer aracılığıyla da düşündürücü içerikler göstereceğiz. Küçük başlıyoruz ama büyük düşünüyoruz ve ne düşündüğünüzü bilmek istiyoruz; aşağıdaki düğmeye tıklayarak geri bildiriminizi bize gönderebilirsiniz.

InDepth, BBC Haberleri genelinde en iyi analizlerin yeni adresidir. Ne düşündüğünüzü bize e-posta yoluyla bildirin [email protected].

Bir BBC gazetecisiyle konuşmak istiyorsanız lütfen bir iletişim numarası ekleyin. Ayrıca aşağıdaki yollarla da iletişime geçebilirsiniz:

Bu sayfayı okuyorsanız ve formu göremiyorsanız, sorunuzu veya yorumunuzu göndermek için BBC web sitesinin mobil versiyonunu ziyaret etmeniz veya [email protected] adresinden bize e-posta göndermeniz gerekecektir. Lütfen herhangi bir gönderime adınızı, yaşınızı ve konumunuzu ekleyin.