Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, Rusya ve Hindistan’a ‘işbirliğini’ derinleştirmeleri konusunda güvence verdi

Çin, Rusya ve Hindistan’a ‘işbirliğini’ derinleştirmeleri konusunda güvence verdi

PEKİN (Reuters) – Çin Dışişleri Bakanı Chen Gang, Rus ve Hintli mevkidaşlarına ikili ilişkileri derinleştirme güvencesi verdi ve Çin’in en büyük iki komşusuyla dayanışma göstererek “eşgüdüm ve işbirliğinin” yalnızca daha da güçleneceğine söz verdi.

Chen Perşembe günü Hindistan’da, Avrasya bölgesinin büyük bölümünü kapsayan bir ülkeler bloğu olan Şangay İşbirliği Örgütü’nün diğer dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi. .

Pekin, Rusya’nın askeri hamlelerini bir işgal olarak kınamayı reddetmesine rağmen, ABD uzun süredir Çin’i Ukrayna’daki savaşın çözümüne yardım etmeye çağırıyor. Geçen hafta tarihi bir hamleyle Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Moskova’nın Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana ilk kez doğrudan Ukraynalı Volodymyr Zelensky ile görüştü.

Şangay İşbirliği Örgütü toplantısının oturum aralarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede Qin, Çin’in Ukrayna’daki “krizin siyasi çözümüne somut katkılarda bulunmak için Rusya ile temas ve koordinasyonu sürdürmeye hazır olduğunu” söyledi.

Çin dışişleri bakanlığından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, iki taraf ayrıca diğer ŞİÖ üye ülkeleriyle iletişim ve koordinasyonu artırma ve bloğun “birliğini” sürdürme konusunda anlaştılar.

Bakanlık ayrıca ayrıntıya girmeden Asya-Pasifik bölgesinde koordinasyonu artırma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Blok şu anda Rusya, Hindistan, Çin, Pakistan ve dört Orta Asya ülkesini (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan) içeriyor. Hindistan dışişleri bakanlığından bir yetkili, İran ve Beyaz Rusya’nın Temmuz ayında Yeni Delhi’de yapılacak bir zirvede Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılmasının beklendiğini söyledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile ayrı bir görüşmede Chen, Çin’in Hindistan ile uluslararası ve bölgesel konularda “eşgüdüm ve işbirliğini” derinleştirmeye ve ilişkileri “sağlıklı” bir kalkınma yoluna döndürmeye istekli olduğunu söyledi.

Çin’in Hindistan ile ilişkileri, güçlerinin Himalayalar’daki tartışmalı bir sınır için çatıştığı ve 24 kişinin öldürüldüğü 2020’den bu yana kötüleşti. Geçen ay Pekin, Hindistan’ın Tibet’in bir parçası olduğunu iddia ettiği Arunaçal Pradeş’i gösteren bir harita yayınlayarak Yeni Delhi’yi kızdırdı.

READ  Lok Sabha Seçim Sonucu 2024: Prashant Kishor'un çıkış anketlerinden sonraki ilk tepkisi "Vaktinizi boşa harcamayın..."

Chen, Jaishankar’a sınırdaki durumun “genel olarak istikrarlı” olduğunu söyledi.

Jaishankar’a konuşan Chen, “Tarihten deneyimler ve dersler çıkarmalı, ikili ilişkileri stratejik düzeyde ve uzun vadeli bir perspektiften anlamalı, birbirimize saygı duymalı, birbirimizden öğrenmeli ve karşılıklı başarıya ulaşmalıyız.”

Liz Lee’nin bildirdiği; Kurgu, Christian Schmollinger

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.