Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kanada, siyasi müdahale iddiaları nedeniyle Çin büyükelçisini çağırdı

Kanada, siyasi müdahale iddiaları nedeniyle Çin büyükelçisini çağırdı

Ottawa (CNN) Kanada Çin büyükelçisini çağırdı Çarşamba günü siyasi müdahale ve sindirme iddialarına yanıt verecek.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Jolie, şimdi Çin’e yönelik suçlamaların odak noktası haline gelen muhalefet milletvekili Michael Chung ile Ottawa’da hararetli bir görüşme sırasında haberi verdi.

Chung’un Pekin tarafından tacizin hedefi olduğu iddia edildi ve Başbakan Justin Trudeau hükümetinin yavaş tepki vermesini sert bir şekilde eleştirdi.

Jolie ayrıca Dışişleri Komitesi oturumunda milletvekillerine Kanada’nın Çin’e karşı misilleme önlemleri almayı düşündüğünü ve diplomatik sınır dışı etme de dahil olmak üzere “tüm seçeneklerin masada olduğunu” söyledi.

Bununla birlikte, Kanada hükümetinin, Kanada siyasi işlerine karışmayı reddeden Çin’den misilleme yapma olasılığını dikkatle incelediğini kabul etti.

“Elbette Çin ve Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), ekonomik çıkarlar, tüketici çıkarları ve ayrıca diplomatik çıkarlar dahil olmak üzere bu çıkarlara (karşı) harekete geçecek ve bundan etkilenecek – ama bu aynı zamanda ülkenin çıkarlarıyla da ilgili, bu yüzden biz faydayı değerlendirin ve hızlı ilerlememiz için baskı altında olduğumuzu biliyorum.” Ayrıca demokrasimizi koruduğumuzdan da emin olmalıyız.”

İlk olarak The Globe and Mail tarafından bildirildiği üzere, Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi (CSIS), Chung ve Çin’deki akrabalarının ülkede akredite bir Çinli diplomat tarafından taciz edilmek üzere hedef alındığını tespit etti. CSIS ayrıca Pekin’in 2019 ve 2021’deki Kanada federal seçimlerinin sonucunu etkilemeye çalıştığını söyledi.

Çin’in Ottawa Büyükelçiliği bir açıklama yapmadı veya yorum talebine yanıt vermedi. CNN, Çin Dışişleri Bakanlığı’na iddiaları, özellikle de CSIS tarafından Çinli bir diplomatın siyasi müdahalesi ve sindirme girişimleriyle ilgili suçlamaları sordu.

“Çin, herhangi bir ülkenin diğer ülkelerin içişlerine müdahalesine her zaman karşı olmuştur. Kanada’nın iç işlerine karışmaya hiçbir zaman ilgimiz olmadı ve olmadı. Aynı zamanda Çin, egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını sıkı bir şekilde destekliyor ve herhangi bir eyleme kararlılıkla karşı çıkıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada, “Çin’in iç işlerine karışıyor ve Çin’in çıkarlarına zarar veriyor” dedi.

READ  Putin, Xi'nin yakında Çin'i ziyaret etmesini bekliyor; Xi, Ukrayna'daki planını sürdürüyor