Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’den Japonya’ya kadar, Doğu Asya’yı ölümcül bir soğuk sarıyor. Uzmanlar bunun ‘yeni norm’ olduğunu söylüyor


Hong Kong
CNN

İklim uzmanları bu tür aşırı hava olaylarının “yeni kural” haline geldiği konusunda uyarıda bulunurken, Doğu Asya’yı kasıp kavuran ölümcül bir soğuk dalgası, sıfırın altındaki sıcaklıklar ve yoğun kar yağışının Ay Yeni Yılı tatili boyunca seyahatleri kasıp kavurmasının ardından Japonya’da en az dört kişiyi öldürdü.

Japon yetkililer, Çarşamba ve Perşembe günü ölenlerin, Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno’nun “on yılda bir görülen” soğuk hava olarak tanımladığı bir dönemde kar temizlemeye çalıştığını söyledi.

Batı Niigata Eyaletinde, biri güneybatı Oita Eyaletinde ve kurbanın kalp krizi geçirdiği güney Okayama Eyaletinde iki ölüm bildirildi.

Yetkililer, komşu Güney Kore’de, başkent Seul’deki sıcaklıkların eksi 15 santigrat dereceye (5 Fahrenheit) düştüğü ve diğer şehirlerde rekor düşük seviyelere düştüğü için bu hafta yoğun kar uyarıları verildi. Mahalle sakinleri, çarşamba gecesinden perşembeye kadar yoğun kar yağışının başladığını söyledi.

Merkezi Afet Hafifletme ve Güvenlik Karargahına göre, popüler turistik ada Jeju’da, bu hafta şiddetli hava koşulları yüzlerce uçuşun iptal edilmesine neden olurken, yolcu gemileri dalgalı deniz nedeniyle limanda kalmak zorunda kaldı.

Kore Meteoroloji İdaresi sözcüsü Woo Jin-kyu, Rusya ve Çin üzerinden seyahat ettikten sonra CNN’e verdiği demeçte, “Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk hava doğrudan Güney Kore’ye ulaştı.”

Dünyanın en soğuk yerlerinden birinde hayatın nasıl olduğunu görün

Bilim adamları iklim değişikliği konusunda uzun vadeli bir görüşe sahip olsalar da Wu, “Bu aşırı hava koşullarını – çok sıcak yazlar ve çok soğuk kışları – iklim değişikliğinin belirtilerinden biri olarak kabul edebiliriz” dedi.

Kuzey Koreli yetkililer, Pyongyang sınırının ötesinde, Kore yarımadasını kasıp kavuran soğuk hava nedeniyle şiddetli hava koşulları konusunda uyarıda bulundu. Devlet medyasının bildirdiğine göre, Kuzey Kore’nin bazı bölgelerinde sıcaklıkların eksi 30 santigrat derecenin (eksi 22 Fahrenheit derece) altına düşmesi bekleniyor.

READ  Rusya azaltılmış savaş hedeflerine işaret ediyor, Ukraynalılar Kiev yakınlarında ilerliyor

Japonyada, Salı ve Çarşamba günü yoğun kar yağışı ve görüşü engelleyen kuvvetli rüzgar nedeniyle yüzlerce iç hat uçuşu iptal edildi. Büyük havayolları Japan Airlines ve All Nippon Airways toplam 229 uçuşu iptal etti.

Güney Kore, Jeju Adası'nda kar fırtınası nedeniyle sörf dalgaları, 24 Ocak 2023.

Bu arada Japonya Demiryolları Grubu, kuzeydeki Fukushima ve Shinju istasyonları arasındaki yüksek hızlı trenlerin askıya alındığını söyledi.

Çin’in meteoroloji kurumu da ülkenin bazı bölgelerinde önemli sıcaklık düşüşleri tahmin ediyor ve Pazartesi günü soğuk hava için mavi bir uyarı yayınladı – dört kademeli bir uyarı sistemindeki en düşük seviye.

mohiMeteorologlar, uzak kuzey Çin’de Pazar günü sıcaklıkların eksi 53 santigrat dereceye (eksi 63.4 Fahrenheit derece) düştüğünü söyledi – kaydedilen en soğuk. buz sisi Yerel makamlar, yalnızca aşırı soğukta su damlacıklarının havada sıvı halde kaldığı durumlarda meydana gelen hava olayının bu hafta kentte de beklendiğini söyledi.

Asya’nın diğer bölgeleri de sert soğuk havanın etkilerini hissetti.

Bu ayın başlarında Rus Sibirya’sında sıcaklıklar bir şehirdeydi Yakutsk -62,7 °C’de (-80,9 °F) durdu – bu, yaygın olarak bilinen bir yer için bir rekor. Dünyanın en soğuk şehri.

Onlar da üşüdüler AfganistanTaliban yetkililerine göre Ölüm vakaları Ülke en az insani yardımla rekor düzeydeki en soğuk kışlarından birini yaşarken en az 157 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, Ocak ayı başlarında sıcaklıkların eksi 28 santigrat dereceye (eksi 18 Fahrenheit) düştüğünü söyledi.

Turistler, 24 Ocak 2023'te Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido Eyaleti Otaru'da 11,3 santigrat dereceye (11,6 Fahrenhayt) ulaşan bir termometrenin önünde fotoğraf çektirmek için poz veriyor.

Seul’deki Hanyang Üniversitesi’nde iklim profesörü olan Yeh Sang-wook, Kore Yarımadası’ndaki şiddetli soğuğu Sibirya’dan gelen Kuzey Kutbu rüzgarlarına bağladı ve bu yıl Güney Kore’de yaşanan soğuğun kısmen Kuzey Kutbu buzullarının erimesinden kaynaklandığını ekledi. . ılık iklim.

Geçen yıl ve bu yıl rekor erime yaşandı” dedi. “Deniz buzu eridiğinde, deniz açılıyor ve havaya daha fazla buhar salıyor, bu da kuzeye daha fazla kar yağmasına neden oluyor.”

READ  Canlı Güncellemeler: Rusya'nın Ukrayna'daki Savaşı

İklim değişikliği kötüleştikçe bölgenin gelecekte çok soğuk havalarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

“Başka (tefsir) yoktur” dedi. “İklim değişikliği zaten derinleşiyor ve dünyadaki bilim adamları arasında bu tür soğuk fenomenin gelecekte daha da kötüleşeceği konusunda bir fikir birliği var.”

ABD Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nden (NCAR) Kevin Trenberth, “Aşırı hava olaylarının yeni norm haline geldiğini” kabul ederek, “Aşırı hava olaylarının eskisinden daha kötü olmasını kesinlikle bekleyebiliriz.”

Ayrıca Pasifik Okyanusu’ndaki El Niño ve La Niña iklim modellerinin dünyadaki hava durumunu etkileyen döngülerine de dikkat çekti.

La NiñaGenellikle küresel sıcaklıklar üzerinde soğutma etkisi olan, mevcut soğuk havanın nedenlerinden biridir.

“Hava durumunda kesinlikle çok fazla doğal değişkenlik var ama… El Niño hakkında çok şey duyuyoruz ve şu anda bir La Niña aşamasındayız. Bu kesinlikle olma eğiliminde olan kalıp türlerini etkiliyor. Ve bu aynı zamanda bir oyuncu.”