Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beryl Kasırgası canlı güncellemeleri: Fırtına, Cayman Adaları’na doğru ilerlemeden önce Jamaika’yı vurdu

Beryl Kasırgası canlı güncellemeleri: Fırtına, Cayman Adaları’na doğru ilerlemeden önce Jamaika’yı vurdu
Jamaika’da hayati tehlike oluşturan durumlar bekleniyor

Beryl Kasırgası Jamaika’yı yaşamı tehdit eden yağmur, saatte 145 mil hızla esen rüzgarlar ve devasa dalgalarla vurdu, ancak şimdi Kategori 3 fırtınaya dönüşerek zayıflayarak Perşembe günü Cayman Adaları’na doğru ilerliyor.

Fırtınadan kaynaklanan şiddetli rüzgarlar Portland’da elektrik hatlarının düşmesine neden oldu. Jamaika Gözlemcisi Yetkililer Jamaika’yı afet bölgesi ilan etti ve Çarşamba günü sokağa çıkma yasağı koydu.

Enformasyon Bakanı Dana Morris Dixon, Jamaika genelinde 900’den fazla barınağın bulunduğunu ve sele eğilimli bölgelerde yaşayanlar için tahliye sürecinin devam ettiğini söyledi.

Fırtınanın gözü olacak Yaklaşıyor Meksika’daki Yucatan Yarımadası’na gitmeden önce bu gece Cayman Adaları.

Beryl Kasırgası en az yedi kişiyi öldürdü. Fırtına, tekrar Kategori 100’e zayıflamadan önce, bir gecede Atlantik Okyanusu’nda Kategori 5 kasırgasına kadar yoğunlaştı. Kategori 4 Salı günü.

Fırtınanın bu hafta sonuna doğru zayıflaması beklense de büyük olasılıkla büyük bir kasırga olarak kalacak. Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, Beryl Kasırgası’nın hafta sonu Teksas’ın güneyini ve Louisiana’yı vurma potansiyeli var.

Başbakan Deacon Mitchell, Pazartesi günü yaşanan fırtınanın ardından Grenada’nın “hayal edilemeyecek” bir yıkıma uğradığını söyledi. Yetkililer, 6 bin kişinin yaşadığı ülkede binaların yüzde 98’inin hasar gördüğünü veya yıkıldığını söyledi.

1720083600

Video: Havadan çekilen fotoğrafta Beryl Kasırgası’nın Kariakoo’da neden olduğu yaygın yıkım görülüyor

Havadan çekilmiş bir fotoğraf, Beryl Kasırgası’nın Kariakoo’da neden olduğu yaygın yıkımı yansıtıyor

Katie Hawkinson4 Temmuz 2024 10:00

1720083361

Beryl Kasırgası Kategori 3 fırtınaya dönüştü

Ulusal Kasırga Merkezi’nin son güncellemesinde Beryl Kasırgası’nın Kategori 3 fırtınaya düştüğü ancak hala 205 km/saat hızla sürekli rüzgarlar içerdiği belirtildi.

Cayman Adaları’nda gece boyunca kuvvetli rüzgarlar, tehlikeli fırtınalar ve yıkıcı dalgalar bekleniyor.

Beryl Fırtınası’nın çekirdeği bir gecede Cayman Adaları’nın güneyine, ardından da Cuma günü erken saatlerde Yucatan Yarımadası’na doğru hareket edecek.

Kasırganın Cuma gecesi güneybatı Meksika Körfezi üzerinde ortaya çıkması ve kuzeybatıya doğru ilerlemesi bekleniyor.

Amelia Neath4 Temmuz 2024 09:56

1720082732

Beryl Kasırgası Karayipler’i ‘büyük bir yıkıma’ sürükledi

Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves, “Kasırga, arkasında büyük bir yıkım bırakarak geldi ve geçti” dedi.

Grenada’da Başbakan Deacon Mitchell, Beryl Kasırgası’ndan en çok etkilenen Carriacou ve Petite-Martinique adalarını ziyaret ettikten sonra “yeniden inşa etmek” zorunda kalacaklarını söyledi.

“Elektrik kesildi ve adadaki evler ve binalar neredeyse tamamen yok edildi. Yollar artık geçilemez hale geldi ve birçok durumda, sokaklara saçılan büyük miktarda moloz nedeniyle yollar kapandı.”

Beril, kaydedilen en eski Kategori 5 fırtınasıdır ve Atlantik Okyanusu’nun küresel ısınma nedeniyle zaten ısındığı ve Eylül ayındaki yoğun sezonda tipik olarak gördüğümüz seviyelere yaklaştığı bir zamanda meydana geldi.

Bu, Atlantik kasırga sezonunun geri kalanının nasıl görünebileceğine dair endişeleri artırdı.

Grenada’daki iklim ve tarım uzmanı Steve Maximay, The Independent’a “Gerçekten korkutucu” dedi.

“Kategori 4 ve 5’ten bahsettiğimizde sizi buna hazırlayabilecek çok az sistem veya protokol var. Esnek binalar yapabilirsiniz ancak Kategori 5 rüzgarları beton yapıları hareket ettirebilir.”

Stuti Mişra4 Temmuz 2024 09:45

1720080932

Meksika’nın Karayip kıyıları Beryl Kasırgası’nın “nadir” çift vuruşuna hazırlanıyor

Meksika Sivil Savunma Teşkilatı başkanı, Beryl Kasırgasının nadir görülen bir olayla Meksika’yı iki kez vurmasının beklendiğini söyledi.

Çarşamba gecesi geç saatlerde, fırtınanın merkezi Meksika’nın Tulum kentinin yaklaşık 500 mil (800 kilometre) doğu-güneydoğusundaydı.

Laura Velasquez, kasırganın Karayip kıyısında Tulum ile iç kesimlerdeki Felipe Carrillo Puerto arasındaki nispeten az nüfuslu bir bölgeyi vurmasının beklendiğini söyledi.

Buradaki sahil büyük ölçüde lagünler ve mangrovlardan oluştuğu için Tulum’un güneyinde çok az tatil yeri veya otel bulunmaktadır.

Çarşamba günü, Meksika hükümet yetkilileri deniz kaplumbağası yumurtalarını fırtınalardan korumak amacıyla Cancun sahillerinden uzaklaştırdı.

Kasırganın Yucatan Yarımadası’nı geçerken tropik bir fırtınaya dönüşmesi ve ardından hafta sonu Meksika Körfezi’nde fırtına kuvvetiyle yeniden ortaya çıkması bekleniyor.

Velasquez, Beryl’in Meksika sınırına yakın, Meksika Körfezi’ne bakan Veracruz veya Tamaulipas eyaletlerinde ikinci kez Meksika topraklarını vurmasının beklendiğini söyledi.

Stuti Mişra4 Temmuz 2024 09:15

1720079132

Fotoğraflarda: Beril Kasırgası’nın neden olduğu hasar

Beryl Kasırgası'nın Venezuela'nın Sucre Eyaleti'ndeki Kumanacoa kentindeki şiddetli yağışlar nedeniyle yükselen bir nehrin ardından hasar gören yolun görüntüsü.
Beryl Kasırgası’nın Venezuela’nın Sucre Eyaleti’ndeki Kumanacoa kentindeki şiddetli yağışlar nedeniyle yükselen bir nehrin ardından hasar gören yolun görüntüsü. (Getty Images aracılığıyla AFP)
Beryl Kasırgası Jamaika'nın Kingston kentinde adanın güney kıyısına çarptığında palmiye ağaçları rüzgar ve yağmurla sallanıyor
Beryl Kasırgası Jamaika’nın Kingston kentinde adanın güney kıyısına çarptığında palmiye ağaçları rüzgar ve yağmurla sallanıyor (Reuters)
Beryl Kasırgası adanın Kingston, Jamaika'daki güney kıyısını vurduğunda, bir adam su basmış bir yolu değerlendirdikten sonra arabasına doğru yürüyor.
Beryl Kasırgası adanın Kingston, Jamaika’daki güney kıyısını vurduğunda, bir adam su basmış bir yolu değerlendirdikten sonra arabasına doğru yürüyor. (Reuters)

Stuti Mişra4 Temmuz 2024 08:45

1720078300

Jamaika’da sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Jamaika Başbakanı Andrew Holness, olumsuz hava koşullarının devam etmesi nedeniyle ada ülkesine uygulanan sokağa çıkma yasağının Perşembe sabahına kadar uzatılacağını duyurdu.

Fırtına su baskınlarına, toprak kaymalarına, ağaçların ve elektrik direklerinin devrilmesine neden olarak birçok kasabayla iletişimi kesti.

Jamaika Gleaner gazetesi bir kamu hizmeti şirketine atıfta bulunarak 400.000’den fazla kişinin elektriksiz kaldığını bildirdi.

Bay Holness, X’e şunları yazdı: “Mevcut durum incelendikten sonra, devam eden hava koşullarının kamu güvenliği, kamu düzeni ve mülkiyetin korunması dikkate alınarak yeni bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini haklı çıkardığı değerlendirildi.”

Sokağa çıkma yasağı Çarşamba günü saat 23:00’te (Perşembe 4:00 GMT) yürürlüğe girdi ve Perşembe günü saat 06:00’ya (GMT 11:00) kadar gece boyunca devam edecek.

Stuti Mişra4 Temmuz 2024 08:31

1720076400

Beryl Kasırgası, Karayipler’i vuran fırtına sırasında bir okulun çatısını yıktı

Beryl Kasırgası, Karayipler’i vuran fırtına sırasında bir okulun çatısını yıktı

Katie Hawkinson4 Temmuz 2024 08:00

1720073680

Beryl Kasırgası Jamaika’dan uzaklaşarak Cayman Adaları’na doğru ilerliyor

Beryl Kasırgası’ndan kaynaklanan kuvvetli rüzgarlar, yağmur ve hayatı tehdit eden fırtına dalgası, yerel saatle Çarşamba akşamı Jamaika’yı etkilemeye devam ederken, fırtına batıya doğru ilerleyerek bir sonraki hedef olarak Cayman Adaları’nı hedef aldı.

Jamaika hükümeti, ülkenin iç kesimlerindeki birçok yolun devrilen ağaçlar ve elektrik direklerinden etkilendiğini, Kuzey Bölümü ve başkentteki bazı toplulukların ise elektriksiz kaldığını söyledi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, Beryl Kasırgasının önümüzdeki iki gün içinde biraz zayıflaması bekleniyor, ancak Perşembe sabahı Cayman Adaları’nın yakınından geçip Perşembe veya Cuma günü geç saatlerde Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na ulaştığında büyük kasırga gücünde veya yakınında kalacak.

Fırtına hâlâ 215 km/saatlik maksimum sürekli rüzgarlara sahipti, bu da onu Kategori 4 fırtına haline getiriyordu ve 21 mil/saat (32 km/saat) hızla batı-kuzeybatıya doğru ilerliyordu. Kasırga kuvvetli rüzgarlar merkezden 45 mil uzağa uzanıyordu.

Ulusal Kasırga Merkezi'nden Beril ile ilgili önemli mesaj
Ulusal Kasırga Merkezi’nden Beril ile ilgili önemli mesaj (Ulusal Kasırga Merkezi’nden Beril ile ilgili önemli mesaj)
Beryl Kasırgası için rüzgar potansiyelini gösteren harita
Beryl Kasırgası için rüzgar potansiyelini gösteren harita (Ulusal Kasırga Merkezi)
Beryl Kasırgası'ndan gelen güçlü tropik fırtına rüzgarlarının ne zaman geleceğine dair tahmin
Beryl Kasırgası’ndan gelen güçlü tropik fırtına rüzgarlarının ne zaman geleceğine dair tahmin (Beryl Kasırgası’ndan gelen güçlü tropik fırtına rüzgarlarının ne zaman geleceğine dair tahmin)

Stuti Mişra4 Temmuz 2024 07:14

1720071180

Başbakan, Beryl Kasırgasının Barbados’ta “şaşırtıcı” hasara yol açtığını söyledi

Barbados Başbakanı Mia Mottley, Beryl Kasırgasının Pazartesi günü sert bir şekilde vurmasının ardından ülkeyi harap ettiğini söyledi.

Motley, X’e şunları yazdı: “Barbados, Beryl Kasırgası’nın en kötüsünden kurtulmuş olsa da, geride bıraktığı hasar hala şaşırtıcı.”

“Bugün, hasarı değerlendirmek, en çok etkilenenlere ulaşmak ve aynı zamanda nasıl daha güçlü ve daha dirençli bir şekilde yeniden inşa edebileceğimize dair ileriye dönük yolun haritasını çıkarmak için en çok etkilenen bölgelerden bazılarını gezdim” diye ekledi.

Stuti Mişra4 Temmuz 2024 06:33

1720069200

Kaçırmış olmanız durumunda: Uçağın Beryl Kasırgası’nın gözüne nasıl uçtuğunu izleyin

Beryl Kasırgası’nın gözüne bir uçak uçtu

Katie Hawkinson4 Temmuz 2024 06:00