Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’in ihracatı Mayıs ayında beklentilerin çok üzerinde %7,5 düştü

Çin’in ihracatı Mayıs ayında beklentilerin çok üzerinde %7,5 düştü
  • İhracat, Mayıs ayında bir yıl öncesine göre yüzde 7,5 düştü ve bu, bir Reuters anketinin öngördüğü yüzde 0,4’lük düşüşten çok daha kötü.
  • Mayıs ayı ithalatı bir yıl öncesine göre %4,5 düştü – Reuters’in %8’lik düşüş tahmininin altında.
  • Capital Economics Çin ekonomisi başkanı Julian Evans-Pritchard, bir notta, düşüş o kadar keskindi ki, mevsimsellik ve ihracat fiyatlarındaki değişiklikleri hesaba kattıktan sonra ihracat hacimleri yılın başındaki seviyelerin altındaydı.

Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının ardından, Çin’in Guangdong Eyaleti, 17 Mayıs 2020’de Shenzhen’deki Yantian Limanı yakınlarında konteynerler yükleyen bir kargo gemisi görüldü.

Martin Pollard | Reuters

PEKİN – Çin’in ihracatının Şubat ayından bu yana ilk kez Mayıs ayında düşmesi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyümenin yavaşladığına dair endişeleri artırıyor.

Çarşamba günü, gümrük verileri, ihracatın yıllık %7,5 düşüşle 283,5 milyar $’a gerilediğini gösterdi; bu, bir Reuters anketinin öngördüğü %0,4’lük düşüşten çok daha kötü.

Capital Economics Çin ekonomisi başkanı Julian Evans-Pritchard, bir notta, düşüş o kadar keskindi ki, mevsimsellik ve ihracat fiyatlarındaki değişiklikleri hesaba kattıktan sonra ihracat hacimleri yılın başındaki seviyelerin altına indi.

Bu, Çin mallarına yönelik küresel talepte bir düşüşe işaret ediyor” dedi.

Nisan ayında Çin’in ihracatı yıllık %8,5’lik büyüme ile beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. Ancak Grow Investment Group baş ekonomisti Hao Hong, Mayıs ayı için hayal kırıklığı yaratan ihracat rakamlarının uzun vadeli eğilimin aşağı yönlü olduğunu gösterdiğini söyledi.

Enflasyon – ve faiz oranları – yüksek kalmaya devam ederken azalan ABD talebine işaret ederek, Çin’in “kesinlikle altı ay daha” ekonomisini canlandırmak için ticarete güvenemeyeceğini söyledi.

Çarşamba günü yayınlanan gümrük verileri, Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatın dolar değerinin Mayıs ayında bir önceki yıla göre %15,1 düştüğünü, Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın ise %4,9 düştüğünü gösterdi. Ancak Çin’in ASEAN’a ihracatı Mayıs ayında bir önceki yıla göre dolar bazında %8,1 arttı.

READ  12 Mayıs Cuma günü borsa açılmadan önce bilinmesi gereken 5 şey

Mayıs ayı ithalatı, bir yıl öncesine göre %4,5 düşerek 217,69 milyar $’a geriledi – Reuters’in %8’lik düşüş tahmininin altında. Çin’in aylık ithalatı geçen yılın sonundan bu yana yıldan yıla azaldı.

Verilerin diğer analizleri iç talepte toparlanma belirtileri gösterdi.

Capital Economics’ten Evans-Pritchard, daha düşük bir karşılaştırma tabanı ve fiyat değişiklikleri hesaba katıldıktan sonra Mayıs ayı ithalat hacimlerinin 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını tahmin etti.

İthalatın “yeniden açılmanın verdiği destek artmaya devam ettikçe önümüzdeki çeyreklerde toparlanmaya devam edeceğini” tahmin ediyor.

Çin, Cuma günü enflasyon verilerini yayınlamaya hazırlanıyor.

— CNBC’den Jihye Lee bu rapora katkıda bulundu.