Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Satışlar zayıfladıkça kullanılmış arabaların toptan fiyatları düşüyor

Satışlar zayıfladıkça kullanılmış arabaların toptan fiyatları düşüyor

“İkinci el araba alıyoruz!” yazan bir tabela 15 Şubat 2023’te Glendale, California’da bir otomobil fuarında.

Mario Tama | Getty Resimleri

DETROIT — Toptan ikinci el araba fiyatları, artan faiz oranları ve şişirilmiş perakende fiyatları nedeniyle satışların düşmesiyle Mayıs ayında yılın en düşük seviyesini gördü.

Çarşamba günü Cox Automotive, Nisan’dan Mayıs’a kadar %2,7’lik bir düşüş bildirdi. Mannheim kullanılmış araç değeri endeksi 224.5’e. Aralık ayındaki 219,3’ten bu yana endeks için üst üste ikinci aylık düşüşü ve en düşük seviyeyi işaret ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toptan müzayedelerde satılan arabaları takip eden endeksin, tarihi seviyelerden hâlâ yukarıda olmasına karşın, iyileşen yeni araba envanter seviyeleri ve tüketicileri korkutuyor gibi görünen yüksek faiz oranları nedeniyle bu yıl düşmeye devam etmesi bekleniyor.

“Daha uzun bir bakış açısıyla, Mayıs ayındaki düşüş Nisan ve Mart’tan itibaren yıldan yıla hızlandı; ancak, geçen yıl Mayıs’tan Kasım’a kadar müzayedelerde görülen daha düşük fiyatlarla karşılaştığımız için düşüş hızı önümüzdeki birkaç ay içinde yavaşlayabilir.” dedi. Cox’un ekonomi ve endüstri içgörülerinden sorumlu kıdemli direktörü Chris Fry, yaptığı açıklamada.

Cox’un bildirdiğine göre, kullanılmış perakende satışların Mayıs ayında yıldan yıla %11 düştüğü tahmin ediliyor. Bu dikkate değer düşüş, pek çok Amerikalının, özellikle kredi notu düşük olanların, arabalarını değiştirmek yerine piyasadan fiyatlandırılması ve tamir edilmesiyle ortaya çıkıyor.

Cox’a göre, satış ve toptan eşya fiyatlarındaki düşüşler, kullanılmış otomobil pazarındaki zayıflığa işaret ediyor. Bu, ABD’deki otomobil satıcıları için iyi değil, ancak Fed’in faiz oranlarını yükselterek enflasyonu düşürme mücadelesi için bir zafer.

Biden yönetiminin yüksek enflasyon için piyasayı suçladığı geçen yılın başlarından bu yana kullanılmış araba fiyatları giderek artan bir şekilde enflasyonun bir ölçüsü haline geldi.

READ  Avrupa Merkez Bankası, perakende riskinin üstesinden gelmek için yeni bir araç icat etti

Küresel sağlık krizi ve tedarik zinciri sorunları yeni araba üretimini ara sıra durma noktasına getirdiğinden, kullanılmış araba fiyatları koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bu yana fırladı. Bu, yeni araba arzının azalmasına ve dirençli talep nedeniyle rekor düzeyde yüksek fiyatlara yol açtı. Maliyetler ve envanter kıtlığı, tüketicileri ikinci el araba pazarına yönelterek bu fiyatları da yükseltti.

Devam eden düşüşler, tüketiciler için ikinci el araba fiyatlarının düşmesine yardımcı olabilir, çünkü perakende fiyatları genellikle toptan eşya fiyatlarındaki değişiklikleri takip eder. Bununla birlikte, Cox’un bildirdiğine göre, kullanılmış bir arabanın ortalama perakende fiyatı son dört hafta içinde %0,8 arttığından, şimdiye kadar durum böyle olmadı.

Cox, kullanılmış bir araba için ortalama listelenen fiyatı bildirir Nisan ayında 26.969 dolardı.mevcut en son veriler.