Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD Donanması helikopterleri, Kızıldeniz'deki bir kaçırma olayında İran destekli Husi savaşçılarını öldürdü

ABD Donanması helikopterleri, Kızıldeniz'deki bir kaçırma olayında İran destekli Husi savaşçılarını öldürdü

USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisine ait helikopterler, bir kargo gemisini kaçırmaya çalışan İran destekli Husi militanlarına ateş açtı.
Smith Koleksiyonu/Gado/Getty Images

  • Donanma helikopterleri, bir kargo gemisini kaçırmaya çalışan İran destekli Husi militanlarına ateş açtı.
  • Helikopterler meşru müdafaa amacıyla ateşe karşılık vererek dört küçük tekneden üçünü batırdı ve mürettebatı öldürdü.
  • ABD Merkez Komutanlığı, küçük botların Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerden fırlatıldığını söyledi.

Kızıldeniz'deki çatışma, Pazar günü ABD Donanması helikopterlerinin bir kargo gemisine binmeye çalışan İran destekli Husi militanlarına ait teknelere ateş açıp imha etmesiyle tırmandı.

the ABD Merkez Komutanlığı (Centcom), Yemen'deki Husi kontrolündeki bölgelerden gelen küçük teknelerin, Singapur'da kayıtlı, Danimarka'ya ait bir kargo gemisi olan Maersk Hangzhou'ya çıkmaya çalıştığını söyledi.

Maersk Hangzhou gemisinden gelen imdat çağrısına yanıt verme USS Enterprise ve Grevely'e ait ABD savaş helikopterleri Husi gemilerine saldırdı.

Merkez Komutanlığı, silahlı kişilerin teknelere ateş açmasının ardından ABD Donanması helikopterlerinin de ateşe karşılık vererek üç kişiyi boğduğunu ve tüm mürettebatı öldürdüğünü söyledi.

Dördüncü teknenin “bölgeden kaçtığı” ve Amerikan personeline veya ekipmanına herhangi bir zarar gelmediği belirtildi.

Merkezi Komuta'ya göre, daha önce ABD destroyeri USS Gravely, Husilerin Maersk Hangzhou gemisine saldırısına yanıt verirken iki gemisavar balistik füzeyi başarıyla ele geçirdi.

O da bir konteyner gemisiydi Güney Kızıldeniz'i geçerken kendisine bir füzenin çarptığını da sözlerine ekledi. Geminin denize açılmaya hazır olduğu ve mürettebattan herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Maersk, saldırı girişimine yanıt olarak Kızıldeniz'deki uçuşlarını 48 saat süreyle askıya aldı.

ABD Donanması'nın saldırıyı durdurması, Husi isyancıların 19 Kasım'dan bu yana uluslararası gemiciliğe yaptığı 23. yasadışı saldırı oldu.

READ  Rusya Askeri Komutanlığı Değiştirdi, Kuvvetleri Ukrayna'da "Başarıya" Yönelik Olarak Yeniden Düzenledi: Canlı Güncellemeler

Hayati bir nakliye şeridi

Yemen'deki Husi sadıkları, 20 Aralık 2023'te Yemen'in Amran kentinde, yeni kurulan ABD koalisyonunun olası herhangi bir saldırısına karşı savaşmaya hazır olduklarını göstermek için düzenlenen, askeri kursu tamamlayan 20.000'den fazla üyenin katıldığı silahlı geçit törenine katılırken silahlarını kaldırıyorlar. Valilik.
Muhammed Hammud

İran destekli Yemenli isyancı grup haftalardır Kızıldeniz'deki ticari gemileri hedef alıyordu. Drone'lar ve balistik füzeler İsrail'in askeri operasyonlarını protesto etmek için Gazze Şeridi.

Maersk'in de aralarında bulunduğu önde gelen denizcilik şirketleri, gemilerini hayati öneme sahip denizcilik rotasından uzaklaştırarak küresel denizcilik rotalarını ve uluslararası ticareti etkiledi.

Husilerin hayati önem taşıyan nakliye yollarına yönelik saldırıları, ABD'yi bölgedeki gemi taşımacılığını korumayı amaçlayan uluslararası bir deniz koalisyonu olan Prosperity Sentinel Operasyonu'nu başlatmaya yöneltti.

Husiler Amerika'nın tepkisine rağmen saldırılarına devam etti. BBC'nin haberine göre ABD Donanması Koramiral Brad Cooper, operasyonun başlangıcından bu yana, Cumartesi günkü füze saldırısına kadar 1.200 ticari geminin Kızıldeniz'den olaysız geçtiğini söyledi.