Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, Tesla Model Y’ye rakibini açıkladı

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, Tesla Model Y’ye rakibini açıkladı
Fotoğrafa yorum yapın, L60’ın Tesla’nın Model Y’si ile rekabet etmesi amaçlanıyor

  • yazar, João da Silva
  • Rol, İş muhabiri

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, Tesla’nın en çok satan otomobiline doğrudan meydan okuyarak yeni düşük fiyatlı Onvo markasının ilk otomobilini tanıttı.

219.900 yuan’dan (30.465 ABD Doları, 23.990 £) başlayan fiyatlarla L60 SUV, 249.900 yuan fiyatla dünyanın en popüler elektrikli otomobili Tesla’nın Model Y’sinden %10 daha ucuz.

Bu, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin’den gelen elektrikli otomobillere yönelik ithalat vergisini dört katına çıkaracağını duyurmasıyla aynı hafta geldi.

Diğer elektrikli otomobil üreticileri gibi Tesla da Çinli markaların yoğun rekabeti karşısında satışlarının düşmesinden sıkıntı çekiyor.

Araç, şirketin Tesla’nın Model Y ve Toyota RAV4 ile rekabet etmeyi hedeflediğini söyleyen Nio CEO’su William Li tarafından Şangay’da tanıtıldı.

Li, “Teknolojiler geliştikçe ve insanların akıllı elektrikli araçlara ilişkin anlayışı derinleştikçe, bugün aile arabaları için yeni standartları yeniden tanımlamanın zamanı geldi” dedi.

Şirket, L60 için sipariş almaya başladı ve teslimatlara Eylül ayına kadar başlamayı hedefliyor.

Nio yöneticileri, aile otomobili pazarına genişleme çabalarının bir parçası olarak her yıl yeni bir Onvo modeli piyasaya sürmeyi planladıklarını söyledi.

Marka aynı zamanda Nio’nun kendi ülkesi dışındaki varlığını güçlendirmesine de yardımcı olabilir.

Ancak ABD’de yüzde 100 gümrük vergisiyle karşı karşıya ve Avrupa Birliği’nin Çin’den yapılan elektrikli araç ithalatına yönelik başlattığı sübvansiyon karşıtı soruşturma devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki elektrikli araç markaları, yavaşlayan satışlar ve artan rekabetle karşı karşıya kaldıkça önemli zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Aynı ayın sonlarında şirket, yılın ilk üç ayındaki kârının geçen yılın aynı dönemine göre yarıdan fazla düştüğünü duyurdu.

Bu arada Çinli şirket BYD, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki zayıf talep ve fiyat savaşından etkilendiği için kârının düştüğünü söyledi.