Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çinli şirket BYD, Taylandlı Rever Automotive’in %20 hissesini satın aldı

Çinli şirket BYD, Taylandlı Rever Automotive’in %20 hissesini satın aldı

BANGKOK (Reuters) – Çinli otomobil üreticisi BYD Cumartesi günü yaptığı açıklamada, elektrikli araç pazarında lider olduğu Çin dışındaki en büyük pazarı olan Tayland’daki yerel distribütörü River Automotive’in yüzde 20 hissesini satın alacağını söyledi.

Shenzhen merkezli otomobil üreticisi, Güneydoğu Asya’daki ilk fabrikasını bu hafta Tayland’da açtı. Toplam maliyeti 490 milyon ABD dolarına ulaşacak olan fabrikanın yıllık üretimi 150.000 araca ulaşacak ve 10.000 kişiye istihdam sağlanacak.

Tayland’da 100’den fazla showroomu bulunan Rever Automotive, 2022 yılında BYD araçlarının satışına başladı ve BYD kısa sürede ülkede en çok satan elektrikli araç markası haline geldi.

BYD Asya Pasifik Otomotiv Satışları genel müdürü Liu Xioliang, “Elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmak ve Tayland’ın daha sürdürülebilir bir geleceğe geçişine katkıda bulunmak için ortaklığımızı derinleştirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Tayland bölgesel bir otomotiv montaj ve ihracat merkezidir ve uzun süredir Toyota Motor, Honda Motor ve Isuzu Motors gibi Japon otomobil üreticilerinin hakimiyetindedir.

Araştırma firması Counterpoint’e göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde BYD, Tayland’ın elektrikli araç sektörünün %46’sını elinde tutuyor ve binek araçlarda üçüncü büyük oyuncu konumunda.

Bu satın alma, Revere’nin, bazı eski müşterilerin arabaları için fazla para ödediklerini düşünmelerine neden olan derin indirimlerle ilgili hükümet soruşturmasıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde gerçekleşti.

(Raporlayan: Chayut Sitboonsarang; Düzenleyen: Jason Neely)

READ  Dow vadeli işlemleri düşüyor: Piyasa rallisi büyük bir teste ulaştı; Muslukta Tesla Rakibi