Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yatırımcılar uzun vadeli getirilerin %15,3 olmasını bekliyor. İşte tüm emeklilerin aklında tutması gereken gerçek

Yatırımcılar uzun vadeli getirilerin %15,3 olmasını bekliyor.  İşte tüm emeklilerin aklında tutması gereken gerçek

İyimserlik iyi bir şeydir ancak çok fazla iyimserlik emeklilik planınıza zarar verebilir.

Ya size ayda sadece 170$ yatırımla 30 yılda 0 dolardan 1 milyon dolara çıkabileceğinizi söylesem? Özellikle kariyerlerinin ilk on yılında çok fazla tasarruf edememiş çalışanlar için kulağa oldukça hoş geliyor. Ancak bu örnekte küçük bir sorun var: Fazla iyimser.

Bunu başarmak için yıllık ortalama %15,3 oranında etkileyici bir getiri elde etmeniz gerekir. Natixis araştırması Bu, birçok X kuşağı çalışanının gelirden ne beklediğini ortaya koyuyor. Ancak gerçek o kadar da pembe değil. Aşağıda daha makul beklentilerden ve emeklilik planınızı buna göre nasıl ayarlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kaynak: Getty Images.

Aşırı iyimserlik tehlikeli olabilir

Natixis araştırması, Amerikalı Gen’in Uzun vadede enflasyonun yüzde 15,3’ün üzerinde getiri elde etmeyi umut etseler de gerçek yüzde 7’ye yakın. Bu beklediklerinin yarısından az.

Duymak isteyeceğiniz şey bu olmayabilir ancak emeklilikte başarısız olmamak için beklentilerinizi gözden geçirmeniz çok önemlidir. 30 yıl boyunca ayda 170$ tasarruf etme şeklindeki ilk örneğimize dönersek, o dönem boyunca yıllık ortalama %7 getiri elde ederseniz yalnızca 198.807$ elde edersiniz. Sosyal Güvenlik olsa bile bu muhtemelen tüm masraflarınızı karşılamaya yetmeyecektir.

Mümkün olduğu kadar rahat bir hayat yaşamak istiyorsanız, daha gerçekçi bir getiri oranına uyacak şekilde süper katkılarınızı artırmanız gerekir. Eğer hala 30 yılda 1 milyon dolar tasarruf etmeyi umuyorsanız, yıllık ortalama %7 getiri varsayarsak, ayda yaklaşık 856 dolar tasarruf etmeniz gerekecek. Bu ortalama bir insan için çok daha zordur.

Emeklilik planınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Yatırımlarınızın getirisi konusunda aşırı iyimser olduğunuzun farkına varırsanız, bunu bir an önce düzeltmeniz çok önemlidir. Başlamak için tüm emeklilik hesaplarınızın mevcut bakiyesini hesaplayın. Daha sonra uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için her ay ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini öğrenmek için emeklilik hesaplayıcımızı kullanın.

READ  Yatırımcılar Nisan ayı enflasyon raporunu incelemeye devam ettikçe hisse senedi vadeli işlemleri düşüyor

İdeal durumda emeklilik için ayırabileceğiniz fazladan paranız olur ancak bu pek çok insan için geçerli değildir. Öncelikle tahsis edecek parayı bulmanız gerekir. Bununla baş etmenin iki yolu var: Giderleri azaltmak ve gelirinizi artırmak.

Harcamalarınızı kısmak daha çok kullanılmayan abonelikleri iptal etmek veya ihtiyari harcamalardan kısmak gibi görünebilir. Gelirinizi artırmak, daha iyi maaşlı bir iş bulmak veya ek bir uğraş başlatmak gibi şeyleri içerebilir. Ayrıca ikisinin bir kombinasyonunu da deneyebilirsiniz.

Bu yeterli olmadığında, emeklilik tasarruflarınızı geri çekmeden önce ne kadar süreyle yatırım yapacağınızı artırmayı düşünmeniz gerekebilir. Bu genellikle yatırımlarınızın büyümesi için daha fazla zaman sağlamak amacıyla emekliliğin ertelenmesi anlamına gelir. Mükemmel bir çözüm olmasa da oldukça etkilidir.

Diyelim ki, 30 yıl sonraki ilk emeklilik tarihinize kadar 1 milyon dolar tasarruf etmeyi umuyorsunuz, ancak yıllık ortalama %7 getiri varsayarsak, hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan ayda 856 dolarınız yok. Ayda yalnızca 500$ tasarruf edebilirsiniz. Emekliliğinizi yedi yıldan biraz daha fazla erteleseniz bile 1 milyon dolarlık hedefinize ulaşabilirsiniz. Daha uzun süre çalışmak emekliliğinizin süresini ve maliyetini de azalttığından, o kadar beklemenize bile gerek kalmayabilir.

Kendinizi, istediklerinizi geleceğe saklayamayacağınız bir durumda bulmak asla kolay değildir. Ancak sorunu çözmek için ne kadar erken adım atarsanız, tekrar yolunuza çıkmanız o kadar kolay olacaktır. Şimdi elinizden gelenin en iyisini yapın ve yeterince katkıda bulunduğunuzdan emin olmak için her yıl (veya hayatınızda büyük bir değişiklik yaşadığınızda) ilerlemenizi kontrol edin.