Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çinli yapay zeka şirketi SenseTime’ın arkasındaki milyarder, bilinmeyen bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetti

Çinli yapay zeka şirketi SenseTime’ın arkasındaki milyarder, bilinmeyen bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetti

Hong Kong Çin Üniversitesi profesörü Tang Xiaou, 6 Temmuz 2023’te Çin’in Şanghay kentinde Şanghay Dünya Sergi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Yapay Zeka Kongresi 2023’ün açılış töreninde konuşuyor.
Getty Images aracılığıyla VCG

  • Çinli yapay zeka devi SenseTime’ın milyarder kurucusu Tang Xiao, Cuma günü hayatını kaybetti.
  • Şirket, kendisinin açıklanmayan “sağlık sorunlarına” yenik düştüğünü duyurdu.
  • Şirketin gelirlerini yapay olarak şişirmekle suçlanmasından birkaç hafta sonra öldü.

Kısmen devlete ait olan şirketten yapılan açıklamaya göre, Çinli yapay zeka devi SenseTime’ın milyarder kurucusu Tang Xiao, Cuma günü açıklanmayan “sağlık sorunları” nedeniyle hayatını kaybetti.

Açıklamada, “Sevgili kurucumuz, ünlü yapay zeka bilimcisi, Pujiang Laboratuvarı Direktörü, Şanghay Yapay Zeka Laboratuvarı Direktörü ve Hong Kong Çin Üniversitesi Profesörü Profesör Tang Xiao Ou’nun vefatını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz” ifadeleri kullanıldı. itibaren Algılama Süresi Çin’de Pazar günü erken saatlerde piyasaya sürüldü. “Profesör Tang, sağlık sorunları nedeniyle 15 Aralık 2023 günü saat 23:45’te vefat etti.”

Şirketin ölüm ilanında Tang’ın ne tür sağlık sorunlarından öldüğü veya hastalığının önceden bilinip bilinmediği belirtilmedi.

2014 yılında kurulan tartışmalı Çin yapay zeka şirketi, kısmen Çin hükümetiyle olan doğrudan bağları ve sağladığı finansman nedeniyle dünyadaki en değerli yapay zeka girişimlerinden biri oldu. Şirket, yapay zekayı kullanarak yüz tanıma, nesne algılama, video ve görüntü analizi gibi teknolojiler geliştiriyor.

SenseTime temsilcileri, Business Insider’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Tang’ın ölümü, ABD merkezli bir açığa satış firmasının… boz arama, Çinli AI şirketi, gelirlerini yapay olarak şişirmekle suçlandı; bu, SenseTime’ın, SenseTime’dan hiçbir zaman teslim edilemeyecek malları satın almak için kullanılan müşterilere doğrudan veya dolaylı olarak para sağladığı “oldukça şüpheli gelir planları” uyguladığını öne sürüyor.

READ  Yatırımcılar Temmuz enflasyon raporuna hazırlanırken hisse senedi vadeli işlemleri istikrar kazandı

Grizzly Research, “SenseTime’ın temel yüz tanıma işinin, yoğun rekabet ve Çin hükümetinin yabancı şirketlerin çoğunluğuna yüksek kazançlı sözleşmeler verme uygulaması yapmaması nedeniyle önemli ölçüde kârsız hale geldiğine inanıyoruz” dedi. rapor yayınladı. Kasım ayı sonlarında.

Her ne kadar şirket A’yı savunsa da Depozito Raporun “temelsiz olduğunu ve asılsız iddialar, yanıltıcı çıkarımlar ve yorumlar içerdiğini” Hong Kong Borsası’na bildirdi ancak SenseTime hisseleri bu suçlamalardan ağır bir darbe aldı ve haberin ardından yaklaşık %10 düşerek toplam kayıplarını 100.000’e çıkardı. bu yıl şu ana kadar %40’tan fazla – ve halka arzdan bu yana %80’den fazla, Forbes adı geçen.

Forbes’a göre, öldüğü sırada Tang’ın net serveti 1,1 milyar dolardı ve bu servetin tamamı SenseTime’daki hisselerinin değerinden oluşuyordu.