Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CNN Türk, medya patronu Demiroran ile eşit satışlarla karşı karşıya

Gerçek Gündem haber sitesine göre, Türk medya kuruluşu Demireran Grubu, uluslararası haber ağı CNN’nin Türkçe versiyonunu borç için bir ağ olarak kullandı ve CNN Türk markasını geri ödeyemeden kaybedecek. Bildirildi Cuma gününde.

Demirören Grubu, 2020’de 790 milyon lira (59 milyon dolar) zarar bildirdi. Önceki yıllarda zararı 2019’da 740.8 milyon lira, 2018’de ise 405.2 milyon liraydı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetiyle yakından ilişkili olan grup, beş gazete, bir haber ajansı, bir dağıtımcı ve iki televizyon kanalı satın almak için Türk devletine ait Jirat Bank’tan 2018 yılında aldığı 800 milyon dolarlık krediyi geri ödemek için mücadele ediyor.

Demiroran, Eylül 2020’de borcunu yeniden yapılandırmaya çalıştı. Sayıştay’a göre Bildiri Aralık 2021’e kadar 22 mülkün mülkiyeti, borç geri ödeme sorunları nedeniyle Demiro’dan Jirat’a devredilmişti ve 2020 yılına kadar ortak girişimin banka riski 7,7 milyar liraya (572 milyon dolar) ulaşmıştı. Demiren’in ödenmemiş kredileri yüzde 19. Jirat’ın bu yılki kredileri yoğun gözetim altında.

Raporda, Demirören’in toplam ağ değerinin yaklaşık 3,4 milyar lira olduğu ve bunun 2,5 milyarının CNN Türk markasından geldiği tespit edildi.

Lisans, CNN International’ın izniyle bir marka ağı olarak kullanılabilir, ancak medya şirketinin adli satışlara izin vermesi olası değildir.

Aralık ayında CNN, yerel lisans sahibinin yayın politikalarını gözden geçirmek için Türkiye’ye bir ekip gönderdi. Demiroran’ın satın alınmasından bu yana mağazaya taraflı habercilik, sansür ve nefret söylemi nedeniyle eleştiriler geldi.

Başka bir grup, Türkiye’nin belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili şikayetlerin ardından 2019’da CNN Türk’ü ziyaret etti. Bazı değişiklikler yapıldı, ancak Türk siyasetinin kapsamı konusunda çok az değişiklik yapıldı.