Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çoğu Amerikalı, Çin lideri Xi’nin dünya meselelerini nasıl ele alacağından emin değil

  • Bir Pew Araştırma Merkezi anketi, ankete katılan Amerikalıların çoğunun Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “dünya meselelerinde doğru olanı yapacağına” pek güvenmediğini ortaya çıkardı.
  • Çalışma, Amerikalıların %13’ünün Xi’yi hiç duymadıklarını söylediğini ortaya çıkardı ve bu oran, 18 ila 29 yaş arasındaki katılımcılar arasında %27’ye yükseldi.
  • Ancak anket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yarısından fazlasının iki ülkenin ticaret ve ekonomi politikası ve öğrenci değişimleri konusunda birlikte çalışabileceğini söylediğini ortaya koydu.

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin oturum aralarında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi.

Kevin Lamarck | Reuters

Pew Araştırma Merkezi tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir ankete göre, ankete katılan ABD’li yetişkinlerin çoğu, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “dünya meselelerinde doğru olanı yapacağına” pek güvenmediklerini söyledi.

Anket, bu karamsarlığa rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yarısından fazlasının iki ülkenin ticaret ve ekonomi politikası üzerinde birlikte çalışabileceğini söylediğini ortaya koydu.

20-26 Mart tarihleri ​​arasında 3.500’den fazla ABD’li yetişkini kapsayan çalışma, ABD ile Çin arasındaki gerilimin sınırlı ikili etkileşim noktasına yükselmesiyle geldi. Pekin’e baskı uygulamak, Amerika Birleşik Devletleri’nde iki partinin de güçlü desteğine sahip birkaç konudan biri.

Bu arada Xi, Çin’deki gücünü pekiştirdi ve Çin’in küresel nüfuzunu artırmanın yollarını arıyor.

Mart ayında Çin, Ortadoğu’daki rakipleri Suudi Arabistan ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına aracılık etti. Pekin, barış görüşmeleri çağrısında bulunurken şimdiye kadar Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgalini kınamayı reddetti.

Pew katılımcılarının bu tür küresel olaylar ve gelişmelerden ne kadar haberdar oldukları belli değil.

Çalışma, ankete katılan Amerikalıların %13’ünün Xi’yi hiç duymadıklarını söylediğini ortaya koydu; bu oran, 18 ila 29 yaşları arasındaki katılımcılar arasında %27’ye yükseldi.

READ  Virüs vakaları 1'den 24.000'e yükselirken, Yeni Zelanda rotasını değiştiriyor

Bununla birlikte, yanıt verenlerin çoğu karamsar bir görüşe sahipti: yaklaşık yarısı veya %47, Xi’nin dünya meselelerini iyi idare edeceğine “hiç güvenmediklerini” söylerken, diğer bir %30 “pek güvenmediklerini” söyledi.

Raporda, ankete katılanların yaklaşık dörtte üçünün Çin’in ABD gibi ülkelerin çıkarlarını dikkate almadığını ve Çin’in diğer ülkelerin işlerine karıştığını söylediği belirtildi.

Ankete katılanların yarısından fazlası Çin’in dünya barışına ve istikrarına katkıda bulunmadığını söyledi.

Bu, Pekin’in dünya barışına ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunduğu şeklindeki anlatısıyla doğrudan çelişiyor.

Dünya Bankası verilerine göre Çin, son birkaç yılda küresel GSYİH’nın %15’inden fazlasını oluşturuyor. 2010 yılında Çin, Japonya’yı geçerek ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi.

Bu yıl, Çin Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Çin’deki rolünü vurgulayan belgeler yayınladı. “Yurt dışında birçok savaş” ve Asya-Pasifik bölgesinde ABD ittifakları iddiasında bulunmak Bu, “barışı baltalamak” içindir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ekonomik konulardaki işbirliği, Pew katılımcılarının en iyimser kaldığı iki alandan biriydi.

Raporda, belirli politikalar hakkında ayrıntılı sorular sorulmadan, yarısından biraz fazlasının iki ülkenin ticaret ve ekonomi politikası konusunda işbirliği yapabileceğini söylediği belirtildi.

Pew, yanıt verenlerin yarısından fazlasının iki ülkenin işbirliği yapabileceğini söylediği diğer tek kategorinin öğrenci değişim programları olduğunu buldu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Çinli öğrencilerin ve Çin’de okuyan Amerikalı öğrencilerin sayısı, Covid salgını sırasında keskin bir şekilde azaldı. Bu, iki yönlü seyahatte henüz önemli ölçüde toparlanmayan genel bir gerilemenin bir yansımasıydı. bir rapora göre Geçen hafta, merkezi Washington DC’de bulunan iki partili bir politika araştırma kuruluşu ve düşünce kuruluşu olan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi tarafından yayınlandı.

Rapor, CSIS’in Çin İşletme ve Ekonomisi başkanı Scott Kennedy ve Pekin Üniversitesi Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün kurucu başkanı Wang Jesse tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

READ  Ukrayna: Rusya nükleer santrale füze rampası yerleştirdi

CNBC Pro’dan elektrikli arabalar hakkında daha fazlasını okuyun

Kennedy, son 12 ay içinde Çin’e yaptığı ziyaretlerde tanıştığı insanların kendisine ABD-Çin ilişkilerinin bozulmasından tamamen Washington’un sorumlu olduğunu ve Çin’in büyük bir güç olma yolunda hâlâ kaçınılmaz yolda olduğunu söylediklerini söyledi.

Çin’in genellikle önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD’yi geçmesi bekleniyor.

Çin’de derin köklere sahip olan ve Xi tarafından sık sık alıntılanan bir anlatı, iktidardaki Çin Komünist Partisinin ülkeyi “tarihin doğru tarafında” ve on dokuzuncu yüzyıldan çıkararak yönettiğidir. “aşağılama” Batılı emperyalistler tarafından

Pew katılımcıları çoğunlukla ABD ile Çin arasında potansiyel işbirliği alanları görmediler.

Ankete dahil edilen bu beş alandan üçü, yanıt verenlerin yarısından fazlasının karamsarlık ifade ettiğini gördü: uluslararası çatışmaların çözümü, iklim değişikliği politikası ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasıyla mücadele.

Pew raporu, bir odak grubuna katılan 25 yaşındaki isimsiz bir kadına atıfta bulunarak, “Onlarla ne üzerinde çalışabileceğimizi bilmiyorum. Kesinlikle iklim değil,” dedi.

Biden yönetimi, ABD’nin Çin ile rekabet halinde olduğunu söyledi ve kritik yarı iletken teknolojisinin Çin’e ihracatını yasakladı. Bu, Trump yönetiminin Çin mallarına uyguladığı tarifelerin ve Çinli telekom devi Huawei’nin kara listeye alınmasının ardından geldi.

Yakın tarihli bir Pew anketi, Amerika Birleşik Devletleri’nde ankete katılan insanların neredeyse yarısının Çin’in ikili ticaretten daha fazlasını elde ettiğini söylediğini ve %80’den fazlasının Çin’in artan teknolojik gücünün ABD için – çok ciddi değilse bile – ciddi bir sorun olduğunu söylediğini ortaya koydu.

Xi ve Başkan Joe Biden, Biden’ın göreve gelmesinden bu yana ilk kez Kasım ayında yüz yüze bir araya geldi. Ancak kamu kayıtlarına göre, iki lider ABD’nin Şubat ayında ABD hava sahasında sözde bir Çin casus balonunu düşürmesinden bu yana konuşmadı.

READ  Kraliçe II. Elizabeth'in devlet cenazesinin davetli listesinde kimler var?

Balon kazası, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pekin gezisini ertelemesine neden oldu. Kaynaklar geçen hafta CNBC’ye, Ticaret Departmanından üst düzey yetkililerin, bu yılın sonlarında Bakan Gina Raimondo’nun olası bir gezisinin zeminini hazırlama çabalarının bir parçası olarak Çin’i ziyaret edeceklerini söyledi.

— CNBC’den Kayla Tosh bu rapora katkıda bulundu.

CNBC Siyaseti

CNBC’nin siyasi haberlerinden daha fazlasını okuyun: