Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’da zorunlu askerlik: Putin, erkeklerin çağrılmaktan kaçınmasını zorlaştırmaya karar verdi

(CNN) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusların zorunlu askerlikten kaçınmasını zorlaştıran yasayı imzalamaya hazırlanıyor, bu hareket Rusya cumhurbaşkanının Rusya için başka bir seferberlik dalgası emri verebileceğine dair korkuları artırdı. Moskova’nın Ukrayna’daki savaşı.

Tasarı, askerlik celp evraklarının geleneksel mektuplara ek olarak elektronik ortamda teslim edilmesini sağlayacak ve askerlik hizmetinden sorumlu kişilerin yurt dışına seyahat etmesini yasaklayacak.

Rus yetkililer, tasarının bundan sonra yeni bir seferberlik dalgası başlattığı yönündeki önerileri reddetti. Eylül’de işler karışıyor Çok sayıda Rus’un ülkeyi terk etmesine neden oldu.

Ancak katı yeni kurallar, Rus erkeklerinin verilen bir emirden kaçınmasını giderek daha da zorlaştırıyor. Tasarıya göre Kremlin, çağrıyı görmeseler bile Ruslara çağrı aldıkları andan itibaren bildirimde bulunmayı değerlendirecek ve ardından Rusya’dan ayrılmalarını engelleyecekti.

Tasarı, Salı günü Rus parlamentosunun alt meclisinde üçüncü okumasını geçti. Şimdi üst meclis olan Federasyon Konseyi tarafından Çarşamba günü onaylanacak ve Putin nihayet yasayı imzalayacak; Her iki adım da bir formalitedir.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı düzenli bir telefon görüşmesinde, yasa tasarısının kabul edilmesi halinde yeni bir Rus kitlesel göç dalgasına yol açacağından endişe duyup duymadığı sorusuna, “Hiç de değil. gerekir.” Askeri kayıt ile.

Peskov, yeni bir kitle seferberliği girişimi söylentilerine yanıt vermesi için baskı yapıldıktan sonra, “İkinci bir dalga yok” dedi.

Düzinelerce Rus, savaşa gönderilmemek için sınıra yönelirken, Eylül ayındaki ilk girişimi kaos karşıladı. Etnik azınlık bölgelerinde de protestolar patlak verdi ve bazı askerlik büroları ateşe verildi. Orijinal duyuru ayrıca Rusya genelinde ender görülen savaş karşıtı gösterileri ateşledi.

Yetkililer, taslağın 300.000 personeli işe alma hedefinin Ekim ayı sonunda karşılandığını ve kampanyanın sona erdiğini söyledi.

Şu anda, Rusya’da zorunlu askerlik belgeleri yerel askeri kayıt ofisi veya işveren aracılığıyla manuel olarak sunulmalıdır. Yeni yasa, Gosuslugi adlı bir hükümet portalına yüklenen ve geleneksel yönteme eşit bir elektronik geri çağırma çağrısında bulunuyor ve okunup okunmadığını dikkate almıyor.

READ  Zelensky: Kherson "biz" - DW - 11.11.2022

Kremlin hareketi küçümsemekte hızlı davransa da, hükümleri ve zamanlaması bataklığa saplanmış orduya uygundu. kara kampanyasında çıkmaz Doğu Ukrayna’da, insan gücünü ve silahlarını zayıflatan aylarca süren ezici çatışmalardan sonra.

Batılı yetkililer geçen hafta CNN’e Rusya’nın “eğitimli askeri insan gücü” oluşturmakta sorun yaşadığına inandıklarını söylediler.

“[Russia has] 400.000 ek askere ihtiyaçları olduğunu kabul ettiler ve bu sadece çatışma için değildi. [in Ukraine]Ama aynı zamanda NATO ve Finlandiya ile yeni sınırlara yerleştirilecek yeni oluşumları karşılamak için.

Yetkililer, “Bunu nasıl ürettikleri şu anda net değil” diyerek, yeni bir geri çağırma dalgasının Moskova için risk oluşturacağına dikkat çekti. “Halkın başka bir seferberlik turunu sürdürüp sürdüremeyeceği ve Kremlin’in halkın buna karşı dayanıklılığını gerçekten test etmek isteyip istemediği şu anda net değil, ancak bunu yapmamış olmaları, bu konuda bazı endişeleri olduğunu gösteriyor.”

CNN’den Vasco Cutovio ve Max Foster raporlamaya katkıda bulundu.