Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çok çok uzak bir galakside: Bir UVU profesörü, bir ötegezegendeki karbondioksiti tespit etmeye yardımcı oluyor

Çok çok uzak bir galakside: Bir UVU profesörü, bir ötegezegendeki karbondioksiti tespit etmeye yardımcı oluyor

Tahmini okuma süresi: 4-5 dakika

OREM – Bilimi seven bir çocuk olarak büyüyen Joshua Loringer, Dünya’dan 700 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir ötegezegende karbondioksit keşfeden bir ekibin parçası olacağını hiç beklemiyordu.

Loringer, “Böyle ifade ettiğinizde tüylerim diken diken oluyor,” dedi.

Şu anda Utah Valley Üniversitesi Fizik Bölümü’nde yardımcı doçent olan Luthinger, gezegen keşfi için uluslararası bir işbirliği ekibinin parçası olarak 100’den fazla başka bilim insanından oluşan büyük bir gruba katıldı ve burada kendisine sıcak denilen bir dış gezegende karbondioksit olup olmadığını belirlemekle görevlendirildi. Jüpiter WASP-39b.

WASP, bir dizi teleskop kullanarak gezegenleri arayan bir grup uluslararası akademik organizasyonun kısaltması olan “Gezegenler için Geniş Açı Arama”nın kısaltmasıdır.

Loringer, bir dış gezegenin “güneş sistemimizin dışındaki bir gezegen” olduğunu söyledi. Bilinen 5.000’den fazla ötegezegen olduğunu söyledi.

Deneyime ek olarak, Lothringer’ın bundan faydalandığı gerçeği de vardı. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu.

“Her gün böyle yeni bir uzay teleskobu alamazsınız” dedi. “Bir kariyerde belki bir veya iki kez olan şeylerden biri, bu yüzden olurken onu beslersiniz.”

Lothringer ve bilim adamlarından oluşan bir ekip, bir teleskop kullanarak onu uzaktaki bir yıldıza odakladı ve ışığını zamanla ölçerek yavaşça izledi. Yıldız periyodik olarak kararırsa, bu, sıcak Jüpiter WASP-39b’de olduğu gibi, yıldızın yörüngesinde dönen bir dış gezegenin yıldız ve teleskop arasında yörüngede dönerken bir gölge oluşturduğu anlamına gelebilir.

Loringer, “Notlar alınıyor ve birkaç saat içinde… uzay aracından indiriliyorlar,” dedi. “Yere düşer düşmez insanlar ona bakıyorlardı.”

Yakındaki bir yıldızın ışığı çok parlak olduğu için insan gözü bir ötegezegeni teleskopla göremez; Bununla birlikte, bilim adamları, kızılötesi kameralar kullanarak bir dış gezegenden gelen ışık spektrumundaki değişiklikleri izleyerek bunları tespit edebilirler.

READ  Webb teleskopu uzayda yüzen 'Jüpiter büyüklüğünde' gezegenler buldu

Loringer’in rolü, gece görüş gözlükleriyle aynı prensiplere dayanan kızılötesi kameralar kullanarak yaptığı gezegende karbondioksit olup olmadığını belirlemekti.

UVU’dan yapılan açıklamaya göre, bir dış gezegendeki gazlar ışığı farklı renk kombinasyonlarında emerek araştırmacıların atmosferin bileşimini belirlemesine olanak tanıyor. Karbon dioksit, normal gözün göremediği kırmızı kızılötesi ışığı emer.

Sofistike bilgisayar yazılımı kullanan Lothringer, bir ötegezegenden gelen ışık tayfını belgelemeyi başardı.

Utah Valley Üniversitesi'nden Joshua Loringer, Dünya'dan 700 ışıkyılı uzaklıktaki bir dış gezegende karbondioksit varlığını keşfeden bir bilim adamları ekibinin parçasıydı.
Utah Valley Üniversitesi’nden Joshua Loringer, Dünya’dan 700 ışıkyılı uzaklıktaki bir dış gezegende karbondioksit varlığını keşfeden bir bilim adamları ekibinin parçasıydı. (Fotoğraf: August Miller, UVU Pazarlama)

Karbondioksit bulgusuna atıfta bulunarak, “Verileri toplamak ve sıralamak aylar sürdü” dedi. “Işığın dalga boyları 3 ila 5,5 mikron arasında ölçüldüğü ve verilerin doğru olması gerektiği için sıkıcı bir süreç. Ancak, her şey söylendiğinde ve yapıldığında, bu yeteneğe sahip olduğumuzu ve katkıda bulunduğumuzu bilmek heyecan vericiydi. bir gün bizi yaşanabilir gezegenlere götürebileceğini umduğumuz bir bilim.

Sıcak Jüpiter WASP-39b, “büyük bir gaz topu” olması anlamında Jüpiter’e benziyor, dedi Loringer – aynı zamanda sıcak, yaklaşık 1.600 Fahrenheit dereceye ulaşarak onu tamamen yaşanmaz hale getiriyor.

Bununla birlikte, karbondioksitin keşfi, daha fazla gezegenin, özellikle de yaşanabilir olanların keşfi için anlamlar taşıyor.

“Kızılötesine bu kadar uzağa bakabilen bir alet olmadığı için gerçekte göremediğimiz bu tür spektral özellikleri görmek için bu yepyeni teleskopu ilk kez kullanabiliyoruz. dedi Loringer. “Ama şimdi (James Webb Uzay Teleskobu) ile yapabiliriz ve umarım onu ​​daha küçük sistemlerin uyarılmasına uygulayabiliriz.”

Diğer hevesli genç bilim insanlarına verdiği mesaja gelince? Devam edin ve yıldızları toplayın, diyor (bazen tam anlamıyla).

Loringer, “Müzikle ilgileniyordum ve neredeyse gidip müzik yapıyordum, plak yapımcısı falan oluyordum çünkü matematikten korkuyordum” dedi. “Ne kadar zor olduğundan korkma – ister matematik, ister başka bir engel gibi görünen bir şey olsun – yapabilirsen her zaman denemelisin.”

NASA’nın halihazırda James Webb Uzay Teleskobu’nun halefini düşündüğünü ve adında bir konsepte sahip olduğunu belirtti. Yaşanabilir Dünyalar Gözlemevi Bu henüz tasarım sürecinde.

“Bu 2040 gibi piyasaya sürülecek. Yani şu anda büyüyen bazı çocukların birkaç on yıl sonra Yaşanabilir Dünyalar Gözlemevi’ne göre benimle tamamen aynı konumda olabileceğini hayal edebiliyorum, ki bunu düşünmek güzel, dedi Loringer.

Utah’daki en son yüksek öğrenim hikayeleri

Logan Stephanich, KSL.com’da güney Utah toplulukları, eğitim, iş ve askeri haberleri kapsayan bir muhabirdir.

İlginizi çekebilecek diğer hikayeler