Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Video oyunları ‘nörobilimde yeni ufuklar açıyor’

Video oyunları ‘nörobilimde yeni ufuklar açıyor’

Araştırmacılar, daha önce mermileri izlemek için kullanılan bir yöntem olan beyin hücreleri içindeki moleküllerin hareketini analiz etmek için savaş video oyunu algoritmalarını kullandılar. Bu yenilikçi yaklaşım, beyin hücrelerinin aktivitesine ışık tutarak nörobilim araştırmalarında ilerlemelerin önünü açtı.

Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar, canlı beyin hücrelerindeki moleküllerin dinamiklerini incelemek için bir video oyunundan bir algoritma uyguladılar.

Queensland Üniversitesi’ndeki Queensland Beyin Enstitüsü’nden Dr Tristan Wallis ve Profesör Frederic Meunier, karantina sırasında ortaya çıktı. COVID-19 pandemi.

Wallis, “Savaş video oyunları, savaş alanındaki doğru hedefin doğru zamanda vurulmasını sağlamak için mermilerin yörüngesini izlemek için çok hızlı bir algoritma kullanır” dedi. “Teknoloji çok hassas olacak şekilde optimize edildi, bu nedenle deney olabildiğince gerçekçi görünüyor. Benzer bir algoritmanın, bir beyin hücresi içinde hareket eden izlenen molekülleri analiz etmek için kullanılabileceğini düşündük.”

Şimdiye kadar teknoloji, parçacıkların uzayda ve zamanda nasıl davrandıklarını değil, yalnızca uzayda tespit edip analiz edebildi.

Wallis, “Bilim adamları, yaşayan beyin hücrelerini incelemek ve içlerindeki küçük moleküllerin belirli işlevleri yerine getirmek için nasıl bir araya geldiklerini kaydetmek için süper çözünürlüklü mikroskopi kullanıyor” dedi. “Bireysel proteinler görünüşte kaotik bir ortamda zıplıyor ve hareket ediyor, ancak bu molekülleri uzay ve zamanda gözlemlediğinizde, bu kaos içinde düzen görmeye başlıyorsunuz. Bu heyecan verici bir fikirdi ve işe yaradı.”


Dosyada Syntaxin 1A’nın süper çözünürlüklü görüntüsü plazma zar. Kredi bilgileri: yazarlar

Dr. Wallis, artık birçok laboratuvar tarafından beyin hücresi aktivitesi hakkında zengin veriler toplamak için kullanılan bir algoritma oluşturmak için kodlama araçlarını kullandı.

Wallis, “Video oyunu kötü adamlarının mermilerini izlemek yerine, parçacıkların bir araya toplanmasını gözlemlemek için algoritmayı uyguladık – hangileri, ne zaman, nerede, ne kadar süreyle ve ne sıklıkta,” dedi Dr. “Bu bize moleküllerin beyin hücrelerinde kritik işlevleri nasıl yerine getirdiği ve bu işlevlerin yaşlanma ve hastalık sırasında nasıl bozulabileceği hakkında yeni bilgiler veriyor.”

Profesör Meunier, bu yaklaşımın potansiyel etkisinin üstel olduğunu söyledi.

Profesör Meunier, “Ekibimiz, beyin hücreleri içindeki iletişim için gerekli olan Syntaxin-1A gibi proteinler hakkında değerli ipuçları toplamak için zaten teknolojiyi kullanıyor” dedi. Diğer araştırmacılar da bunu farklı araştırma sorularına uyguluyor. Bilimsel keşfi hızlandırmak için bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi genişletmek için Queensland Üniversitesi’ndeki matematikçiler ve istatistikçiler ile işbirliği yapıyoruz.”

Profesör Meunier, basit bir fikrin etkisini görmenin sevindirici olduğunu söyledi.

“Yüksek teknoloji, video oyunları ve süper çözünürlüklü mikroskopi gibi birbiriyle alakasız iki dünyayı birleştirerek bir araştırma sorununu çözmek için yaratıcılığımızı kullandık” dedi. “Bizi sinirbilimde yeni sınırlara getirdi.”

Referans: Tristan B. Wallis, Anmin Jiang, Kyle Young, Hui Ho, Kei Kudo, Alex J. Rachel S. Gormal ve Frederic A. Monnier, 8 Haziran 2023, Buradan Erişilebilir. Doğa İletişimi.
DOI: 10.1038/s41467-023-38866-y

READ  Astronotlar alet çantalarını uzayda kaybettiler. Artık Dünya'nın etrafında dönüyor