Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Çok fazla ifade’: Mahkeme salonu eskiz sanatçısı Jane Rosenberg, görevden alınmasında Trump’ı çizmekten bahsediyor

‘Çok fazla ifade’: Mahkeme salonu eskiz sanatçısı Jane Rosenberg, görevden alınmasında Trump’ı çizmekten bahsediyor

Jane Rosenberg, 1980’de bir New York gece adliyesinde fahişeleri boyayan bir mahkeme salonu eskiz sanatçısı olarak başladı.

Kırk üç yıl sonra, Rosenberg’in en son öznesi, Salı günü Manhattan’da iş kayıtlarını tahrif etmekle ilgili 34 adet iddianamesi ona sanığın iki viral karikatürünü çizme fırsatı veren eski Başkan Donald Trump’tır.

Rosenberg, Trump’ı resmettiği zaman için “Ellerim uçuyor,” dedi. “Parmaklarım beynimden daha hızlı hareket ediyordu ve sonra bitti.”

New Yorker, 17 Nisan sayısının kapağında Rosenberg’in Trump taslağını yayınlayarak, tarihinde ilk kez derginin kapağına bir mahkeme salonu taslağı bastığını işaret ediyor. Kapak resmi popüler kültür ve tarihte yer edinen bir dergi için The New Yorker’ın Rosenberg’in çizimini basma kararı, yalnızca Rosenberg’in kariyeri için değil, aynı zamanda daha geniş anlamda mahkeme salonu resimleri için de tarihi bir noktayı işaret ediyordu.

Rosenberg, 1970’lerin sonunda, mahkeme salonundaki çalışmalarında tasvir ettiği gerçekçilikten ziyade soyutlamanın norm olduğu bir sanatçı olarak ortaya çıktı.

“Gardırop portre sanatçısı olarak mutfağımda portreler yaptım” dedi.

Sonunda, bir sanatçı olarak para kazanmanın daha istikrarlı bir yolunu aramasına rağmen, 1970’lerin sonunda Massachusetts, Provincetown’da portre sanatçısı olarak çalışırken buldu.

Fotoğraf çekmenin yasak olduğu mahkeme salonlarında sanatçılar, sanat haklarını kâr amacıyla medyaya satarak, halka mahkemedeki duruşmaları görmenin bir yolunu sunuyor. Rosenberg, bir ders sırasında mahkeme salonu grafiklerini öğrendi, ardından üniversiteden bazı avukat arkadaşlarıyla bu sanat formunu denemek için mahkemeye gitti.

Bir hafta sonra Rosenberg, Manhattan’daki bir mahkeme salonundaki jüri locasında oturmuş, duruşma sırasında bir sanığın portresini çiziyordu. Daha sonra ilk profesyonel mahkeme salonu eskizini, taslağı filme alan ve televizyona koyan NBC News’e sattı.

READ  William hastanede Kate'i ziyaret etti

Rosenberg, “Eve geldim ve küçük siyah beyaz televizyonumda izledim, babamı aradım ve ‘TV izliyorum’ dedim” dedi.

Bu ilk başarı, Rosenberg’i John Gotti, Ghislaine Maxwell ve Tom Brady gibi ünlü tanıkları ve sanıkları resmetmeye (bu çizim ünlü futbolcuyu tam olarak yakalayamadığı için viral olmasına rağmen), sanatının müzelerde ve Kütüphanede sergilenmesine yol açtı. Kongre ve Trump’ın görevden alma davasına şahsen katılan birkaç kişiden biri olmak.

Rosenberg, Trump’ın mahkeme celbi anını haftalardır beklediğini söyledi.

Trump’ın 18 Mart’ta Truth Social’a olası tutuklanması hakkında gönderdiği bir gönderiye atıfta bulunarak, “‘Salı günü tutuklandım’ deyince çizim yapmakla ilgilenen pek çok insan oldu” dedi.

Trump Salı günü tutuklanmazken, iddianame bir hafta sonra 30 Mart’ta geldi ve ardından 4 Nisan’da bir duruşma yapıldı.

Mahkeme belgelerine göre savcılar, Trump’ın 2016 cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında başkaları tarafından yapılan bir dizi sessiz mali ödeme ve bu iddia edilen suç davranışını örtbas etmek için New York iş kayıtlarında defalarca tahrifat yoluyla şansını artırmak için bir “plana” karıştığını iddia ettiler. . Herhangi bir suçu inkar eden Trump, 34 suçlamanın tamamında suçlanmayı reddetti.

Duruşma zamanı geldiğinde, Rosenberg mahkemeye erkenden geldi, saatlerce bekledi ve mahkemeye çıkmak üzere tanık kürsüsüne oturmak için birkaç kat güvenlikten geçti. Mahkeme salonundaki memur sayısı ile dışarıdaki protestocular ve medyadan gelen kargaşa arasında, mahkeme salonundaki atmosfer eşi benzeri görülmemiş olarak tanımlandı.

“İlk geldiğimde,” dedi, “bir mahkeme salonunda gördüğüm en fazla sayıda mahkeme görevlisi vardı”, ancak asıl duruşma sırasında mahkeme salonunun “olabildiğince sessiz” olduğunu belirtti.

READ  Twitter'da #RIPJimmyFallon trendlerini takip eden Elon Musk, TV sunucusuna şakalarla yanıt veriyor

Yerleştiğinde, pastel kullanarak ilk çizimi üzerinde çalışmaya başladı – eskizin ön planını Trump mahkeme salonuna girmeden önce çizdi. Mahkemeye kısa bir süre çıkacağını tahmin ederek hızlı hareket etti.

“Hızlı bir eskiz yapmak için yedi dakikam olduğunu ve dışarı çıkmam gerektiğini düşündüm” dedi.

Ancak duruşmanın beklenenden daha uzun sürmesi üzerine ikinci bir eskiz yapmaya karar verdi ve sonunda The New Yorker’ın kapağına çıktı. Kalemi kağıda değdiğinde, Trump’ın ifadesinin değiştiğini, hükümet avukatına bakıp ona “yan gözle” baktığını söyledi.

“Bu pozisyonu elinde tuttu; ‘Ah, bu anı yaşamalıyım’ gibi hissettim.”

Son çizim, kaşları ve kaşlarını belirgin bir şekilde ifade eden bir Trump’ı gösteriyor.

Eski Başkanın planı ile Grinch’in Dr. Seuss’u arasında benzerlikler olduğunu iddia eden sosyal medya kullanıcıları sorulduğunda Rosenberg, çalışmalarını savundu. Trump, kendi deyimiyle “biraz üzgün” görünüyordu.

Rosenberg, “Olamaz – Grinch’i kasten yapmazdım,” dedi. “Öncelikle gördüğüm ifadeyi göstermeye çalıştım, yakalamaya çalıştığım da buydu.”

Rosenberg, eski başkanı çizmekten hoşlandığını söyledi.

“Boyamak için harika bir kafası var, saçları biraz şapka gibi ve yüzünde çok fazla ifade var – çizmesi eğlenceli” dedi.

Rosenberg, parçalarla ilgilendiğini ifade etmesine rağmen, Trump’ın fiziksel çizimlerini satma planı olmadığını söyledi. Grafikleri kullanma haklarını, doğrudan ABC News dahil olmak üzere birden fazla satış noktasına sattı.

Çalışmalarını dünyanın dört bir yanındaki gazetelere ve medya kuruluşlarına satmak ve bir New Yorker kapağı elde etmek, tartışmasız mahkeme salonu grafik dağının zirvesine ulaşan viral sanatçı için yeterli.

“Belki de budur – zirveye ulaştım ve bitti – belki başka bir şey yoktur” dedi. “Ama asla bilemezsin; ben devam edeceğim.”

READ  Jada Pinkett Smith'in kırmızı masa konuşmasına dönüşü, Oscar tokatının ardından 'ne olduğunu' ele alan bir mesajla başladı.