Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çöl monolitleri, Taş Devri mimari planlarını ortaya koyuyor

Suudi Arabistan’dan Kazakistan’a çöl manzaralarındaki devasa tarih öncesi taş yapılar, onlarca yıldır arkeologları şaşırttı. Her biri birkaç kilometreye kadar uzayabilir ve genel şekli kuyruk ipleriyle bir uçurtmayı andırır.

son çalışmalar Çöl uçurtmalarının antilop sürülerini avlamak ve öldürmek için kullanıldığı konusunda fikir birliğine vardılar. Ancak eski avcı-toplayıcıların bu büyük yapıları nasıl tasarladıkları ve gerçekleştirdikleri bir sır olarak kaldı. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nde arkeolog olan Remy Crassard, uçurtmaların bütünüyle “sadece havadan görülebildiğini” söyledi. “Manzaralarımızı görselleştirmenin modern yollarıyla bile, biz arkeologlar, bilim adamları ve akademisyenler için düzgün bir şekilde haritalama yapmak hala zor.”

Dr. Crassard ve meslektaşları, 2015 yılında Ürdün ve Suudi Arabistan’da yakınlardaki çöl uçurtmalarının doğru tasvirlerinin bulunduğu iki monolit bulduklarında çok heyecanlandılar. 7.000 ila 9.000 yıl öncesine ait olan bu tasvirler, insanlık tarihinde kaydedilen yaygın olarak bilinen en eski mimari planlardır. Çarşamba günü PLOS ONE dergisinde bildirildi. Ayrıca, onlara güvenen eski insanlar tarafından çöl uçurtmalarının ne kadar titizlikle planlandığını da vurguluyorlar.

Crassard, “Çok geniş alanların bu zihinsel algısını elde edebildiklerini ve bunu daha küçük bir yüzeye koyabildiklerini bilmek ve göstermek,” dedi.

Son on yılda, adı verilen bir projenin parçası olarak küresel uçurtmalarDr. Crassard ve meslektaşları, Orta Doğu ile Batı ve Orta Asya’da çeşitli şekil ve boyutlarda 6.000’den fazla çöl uçurtmasını belirlemek için uydu görüntülerini kullandılar. Diğer araştırmacılar, araştırma ve kazılar yaparken bu insan yapımı gizemleri tasvir eden petroglifleri ortaya çıkardılar.

Ancak daha önce bulunan gravürlerden bahseden Dr. Crassard, “Bu çizimleri belirli bir uçurtmayla ilişkilendiremezsiniz” dedi.

Arkeologlar saha araştırmaları sırasında güneydoğu Ürdün ve kuzey Suudi Arabistan’da iki uçurtma görüntüsüne rastladıklarında, bunların ayırt edici olduğunu anladılar.

READ  Bir Bakışta Rus-Ukrayna Savaşı: İstilanın 311. Gününde Bildiklerimiz | Ukrayna

İlk başta uçurtmanın üç tanımlayıcı özelliğini fark ederler. Aşağı yukarı bitişik taş sıralarını temsil eden “kuyruk akorları” vardı. Bunlar, bir uçurtmanın “gövdesine” benzeyen duvarlarla çevrili bir mahfazaya dönüşür. Ve vücudun kenarları boyunca çukurlar kesildi. Arkeologlar, geyik gibi hayvan gruplarının, avcıların kaçmaya çalışanları tuzağa düşürmek için stratejik olarak yerleştirilmiş çukurlar kullanarak hayvanları öldürdüğü muhafazaya sürülmeden önce bu taş sıraları takip ettiğinden veya takip ettiğinden şüpheleniyorlar.

Ekip, bu petrogliflerin yakınlarda görülen uçurtmaların şekli ve yapısıyla eşleştiğini çok çabuk fark etti. Örneğin, güneydoğu Ürdün’de uçurtmaların kuyruk çizgileri, kapalı alanlara yaklaştıkça kıvrılır; bu, yazılı taşlarda da görülen bir özelliktir.

Ürdün’deki Al-Hüseyin Bin Talal Üniversitesi’nden arkeolog ve “Hatırlarsın” kitabının yazarı Mohammed Al-Tarawneh dedi.

Matematiksel modeller ayrıca, araştırmacılar iki yazıtın geometrisini çeşitli bölgelerden toplam 69 uçurtmayla karşılaştırdığında, ekibin çalıştığı Ürdün-Suudi bölgesindeki uçurtmaların en yakın eşleşme olduğunu gösterdi. Şeklin bu yakın uçurtmalarla karşılaştırılması da görüntülerin büyük ölçekte olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, karşılık gelen yerel uçurtma yapılarının ne zaman inşa edildiğini belirlemek için coğrafi tarihleme araçlarını kullanarak gravürlerin yaşlarını çıkardılar.

Bilinmeyen şey, bu çizimlerin uçurtma yapmaya yardımcı olmak için planlar olarak mı yoksa avcılar için harita olarak mı hizmet ettiğidir. Kahire’deki Fransız Yakın Doğu Enstitüsü’nden arkeolog Wael Abu Aziza, yazıtların, onları yapan ve kullanan eski halkların kültürel kimliğinin önemli bir parçası olabilecek çöl uçurtmalarının sembolik kutlamaları olabileceğini söyledi. Ürdün ve çalışmanın yazarı.

Çalışmada yer almayan Chicago Üniversitesi arkeologu York Rowan, belgede bahsedilen yazıtların dikkate değer bir buluntu olduğunu söyledi. Dünyadaki insanların bugün yalnızca yukarıdan tam olarak görülebilen şeyleri doğru bir şekilde fotoğraflamasını olağanüstü olarak nitelendirdi. Uzayda bu zihinsel ustalığı bulmak, bu eski avcıların zihinlerinde yeni bir pencere açar.

READ  Kraliçe Elizabeth'in Platin Jübilesi: Kutlamalar Rehberiniz