Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

komşu haini? Korku, Rus işgalinin sona ermesinden sonra Herson’a musallat oldu

komşu haini?  Korku, Rus işgalinin sona ermesinden sonra Herson’a musallat oldu
  • Rusya, sekiz aydan fazla bir süre Herson’u işgal etti
  • Şüpheler, Ruslar şehri terk ettikten çok sonra derinleşti.
  • Bazı sakinler işgal sırasında işbirliği yapmakla suçlandı
  • Ukrayna zanlılar hakkında binlerce dava açtı

KHERSON, Ukrayna, 18 Mayıs (Reuters) – Valentina Harras hain olmadığını söylüyor.

Bununla birlikte, Ukrayna’nın Herson kentindeki bahçesinin duvarları, ona bir Rus işbirlikçisi olarak atıfta bulunan grafitilerle kaplıdır. Rus faşizminin Ukraynalı bir karışımı olan “Raşid” kırmızıyla yazılmıştır. Suçlayıcı “Z” – Moskova’nın savaş makinesine desteğin sembolleri – özgürce boyanmıştır.

Korku ve şüphe, Ukrayna kuvvetlerinin Kasım ayında çıkarmadan önce Rus kuvvetlerinin sekiz aydan fazla bir süre boyunca işgal ettiği güney limanı Herson’un sokaklarında dolaşıyor. Şehir artık amansız Rus bombardımanının merkez üssü.

Altı aylık işgalden sonra komşular komşulara güvenmiyor. Hainler her yerde olabilir.

Bir bölge yöneticisi olan Harras, Rus güçlerinin ayrılmasından günler sonra 26 Kasım’da dört Ukraynalı askeri personelin kapısını çaldığını ve onu en fazla 10-15 yıl hapis cezası gerektiren bir suç olan işbirliği yapmakla suçladığını söyledi. Komşuların, sakinleri işgalcilere başvurmaya ve Rus pasaportu almaya teşvik ettiğine dair şikayetlerini gerekçe göstererek, evini aradıklarını ve telefonuna ve bilgisayarına el koyduklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra 74 yaşındaki, tutuklanmamasına veya herhangi bir suç isnat edilmemesine rağmen polis tarafından sorgulandı. Kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor ve neden işbirlikçi olarak nitelendirildiğini anlamadığını, Ruslar kovulduğu zaman mutlu olduğunu söylüyor.

“Dürüst olmak gerekirse, bilmiyorum,” dedi evinin önünde hıçkırarak. “Hiçbir şey bulamadılar.”

Komşu Irina Neshevilova farklı bir hesap verdi.

Neshvilova, “Rusları açıkça destekledi ve herkese Rusya’nın harika olduğunu, Ukrayna yönetimi altında kendini kötü hissettiğini söyledi. Bu, sessiz bir itiraf değildi.”

“İnsanlar onun hemen nakledilmesini bekliyordu. Aylarca ona karşı suç duyurusunda bulunduk. Ama olmadı ve insanlar şok oldu.”

READ  Gorbaçov, Putin'in reddettiği bir cenazeyle Moskova'da toprağa verildi

Sorgulandıklarını söyledikleri yerel karakoldaki polis, olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Ukrayna ordusu yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Reuters, Haras’ın veya Nechivilova’nın olaylara ilişkin versiyonunu bağımsız olarak doğrulayamadı.

Rus güçleri bir zamanlar işgal ettikleri topraklardan sürüldükçe, işbirliği suçlamaları Ukrayna genelinde günlük yaşamın bir özelliği haline geldi.

Kiev merkezli bir askeri analist olan Oleksandr Musienko’ya göre Rusya, geçen yıl Şubat ayında tam ölçekli bir işgal başlattıktan sonra ele geçirdiği toprakların yüzde 40’ından fazlasını kaybetti ve Kırım da dahil olmak üzere ülkenin yaklaşık beşte birinin kontrolünü elinde tuttu.

Başsavcılığın internet sitesine göre ülke genelinde 5 bin 300’den fazla işbirliği vakası kaydedildi. Davaların hangi aşamada olduğu netlik kazanmazken, başsavcılık yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Rusya’dan günlük Shell

Dnipro Nehri’nin diğer tarafında konuşlanmış Rus kuvvetlerinin neredeyse her gün bombardımanı Herson’da gerilimi artırdı. Bazı aileler, üyeleri nehrin farklı yakalarında yaşadığı için bölünmüş durumda.

Mayıs ayı başlarında özellikle ağır bir bombalama gününde, şehirde en az 23 kişi öldü; Pencerelerin çoğu hala tahtalarla kaplı ve binalar kısmen yıkılmış durumda.

Ruslar Herson’u ele geçirdiklerinde, şehrin ve bölgesinin Rusya’nın bir parçası olup olmayacağı konusunda bir referandum düzenlediler.

Güvensizliğin pençesine düşen toplumların bir anlık görüntüsünde Reuters, tanıdıklarının veya yetkililerinin Rus işgalcilerle işbirliği yaptığından şüphelendiklerini söyleyen beş sakinle konuştu.

Herson bölge savcısının birinci yardımcısı Serhiy Kalmıykov, şehrin ele geçirilmesinden bu yana işbirliği içeren 152 ceza davasının mahkemelere sevk edildiğini söyledi. Yerel milletvekilleri, polis memurları, doktorlar, iş adamları ve bölge sakinlerinin de aralarında bulunduğu 162 kişiye ait olduğunu sözlerine ekledi.

Kalmıykov, Reuters’e verdiği demeçte, şimdiye kadar ilk yargılananlar arasında yer alan 14 kişinin mahkum edildiğini, bunlardan bazılarının başkalarını referandumda oy kullanmaya çağıranların da olduğunu söyledi.

READ  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Testi: Dünyadaki iklim ihlallerinin faillerinin isimleri belirtilmeden hakaret

Yerel yetkililer, ülkenin diğer bazı bölgelerinde olduğu gibi Herson’da da çatışmalar nedeniyle işleyen bir mahkemenin bulunmadığını belirterek, duruşmaların başka bir yerde yapılması gerektiğinden insanları mahkemeye çıkarma sürecini yavaşlattığını söyledi.

Şimdiye kadar görülen vakalar buzdağının görünen kısmı olabilir.

Herson bölgesi Güvenlik Servisi Güvenlik Servisi sözcüsü, bu vakaların ayrıntılarını vermeden referandumun düzenlenmesi ve yönetilmesine dahil olan 1.147 kişiyi tespit ettiğini söyledi.

Hain mi kurtulan mı?

Vaat edilen Ukrayna karşı saldırısı Rusları geri püskürtürse, daha fazla köy, kasaba ve şehir, muhtemelen Kherson’ın bugün tanık olduğu şeye yenik düşecek.

İşbirliği vakaları, insanların işgal altında hayatta kalmaya çalışırken yapmak zorunda oldukları zor seçimlere atıfta bulunabilir.

Örneğin, Ukrayna Tarım Konseyi’nin lobi grubuna göre bazı çiftçiler, yalnızca işlerini devam ettirmek için işgal altındaki Rus kuralları altındaki çiftliklerini kaydettirdikleri için kovuşturmaya maruz kalabilirler.

Konsey, bölge Rus güçleri tarafından işgal edildikten sonra Zaporijya bölgesindeki çiftliğini terk eden bir çiftlik sahibinin durumunu aktarır. İşi, Ruslara kaydolmak ve Rus pasaportu almak zorunda olan işçilerine bıraktı ve işgal sona erdiğinde yargılanacaklarından korktu.

Bazı baskı grupları, işbirliğini düzenleyen yasaların belirsiz olduğunu ve işgal altındayken geçimini sağlamaya çalışan insanların gerçeklerini yansıtacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Veya, Tüm Ukrayna Tarım Konseyi’nin dediği gibi, “kim hain ve kim hayatta kalmak için çalışıyor” arasında ayrım yapın.

(Elizabeth Piper tarafından rapor edilmiştir) Olena Harmash, Pavel Politiuk, Tom Palmforth, Dan Belichuk, Victoria Leczina ve Stefania Bern’in ek raporları; Mike Collett-White ve Praveen Char tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.