Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Columbia, “paha biçilmez değere sahip” bir gemi enkazından çıkan efsanevi hazinenin bir su altı robotu tarafından kurtarılacağını söyledi

Columbia, “paha biçilmez değere sahip” bir gemi enkazından çıkan efsanevi hazinenin bir su altı robotu tarafından kurtarılacağını söyledi

Kolombiya hükümeti Cuma günü efsanevi gemi enkazından “paha biçilmez değerde” parçaları çıkarmak için bir keşif gezisi yapacağını duyurdu. San Jose KalyonuMilyarlarca dolar değerindeki altın, gümüş ve zümrütlerle dolu olarak 1708'de battı. 316 yıllık batık, sıklıkla şöyle anılır: Gemi enkazlarının “Kutsal Kâsesi”Aynı zamanda arkeolojik ve ekonomik bir hazine olması nedeniyle tartışmalıydı.

Kültür Bakanı Juan David Correa AFP'ye devrimin üzerinden sekiz yıldan fazla zaman geçtiğini söyledi Enkaz keşfi Ödülün bir kısmını almak için Kolombiya açıklarına bir su altı robotu gönderilecek.

Nisan ve Mayıs ayları arasında robot, hazinelerin geri kalanını kurtarmak için “yelkenli geminin güvertesinden” bazı eşyaları “sudan çıktıklarında nasıl oluştuklarını görmek ve ne yapabileceğimizi anlamak” için çıkaracak. . dedi Correa.

Correa, AFP'ye büyük bir askeri gemide yaptığı açıklamada, operasyonun 4,5 milyon dolardan fazlaya mal olacağını ve robotun “enkazda değişiklik yapmadan veya hasar vermeden” seramik, tahta parçaları ve deniz kabukları gibi nesneleri çıkarmak için 600 metre derinlikte çalışacağını söyledi.

Algılananları korumak için görevin yeri gizli tutuluyor En büyük arkeolojik keşiflerden biri Kötü niyetli hazine avcılarının tarihinde.

San José Kalyonu, 1708'de İngiliz Donanması tarafından Cartagena yakınlarında batırıldığında İspanyol Krallığı'na aitti. 600 mürettebatından yalnızca birkaçı hayatta kaldı.

İspanyol gemisi San Jose Galleon, İngilizlerle yapılan bir savaşın ardından 1708'de Karayipler'de battı.

Samuel Scott


Stanford Üniversitesi'nde antik gemi enkazları üzerinde çalışan arkeolog Justin Leidwanger, “Bu onu çok hassas kılıyor çünkü savaş mezarlarına müdahale edilmemesi gerekiyor” dedi. Canlı Bilime anlattı.

Gemi, zümrüt sandıklar ve yaklaşık 200 ton altın para gibi hazinelerle dolu olarak Yeni Dünya'dan İspanya Kralı V. Philip'in sarayına dönüyordu.

Kolombiya'dan önce Keşfini 2015 yılında duyurduDefine avcılarının uzun zamandır aradığı şey.

“Sanki sömürgecilik çağındayız”

Kalyonun keşfi, geminin ödülünü kimin alacağı konusunda tartışmalara yol açtı.

İspanya, bir İspanyol gemisinde olduğu için ödülün kendisine ait olduğu konusunda ısrar ederken, Bolivya'nın Guara Eyaleti, İspanyol topluluk üyelerini değerli metalleri çıkarmaya zorladığı için hazineleri alması gerektiğini söylüyor.

Kolombiyalı Amiral Herman Ricardo León (solda) ve Kolombiyalı Antropoloji ve Tarih Enstitüsü Direktörü Alena Caicedo, 23 Şubat 2024'te Kolombiya'nın Cartagena kentindeki Deniz Müzesi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Getty Images aracılığıyla Luis Acosta/AFP


2022'den bu yana iktidarda olan solcu Başkan Gustavo Petro'nun hükümeti, enkazı kurtarmak ve onun Kolombiya'da kalmasını sağlamak için ülkenin kendi kaynaklarını kullanmak istiyor.

Kültür Bakanı Correa, amacın “sanki sömürge zamanlarındaymışız gibi uğruna savaşmamız gereken bir hazineyle, bu topraklara karşı çıkan korsanlarla uğraştığımıza inanmayı bırakmak” olduğunu söyledi.

İspanya'nın Kolombiya Büyükelçisi Joaquín de Aristegui, Kolombiya'ya enkazın korunması konusunda “ikili bir anlaşma” teklif etme talimatı aldığını söyledi.

Bolivya'nın yerli halkı Petro hükümetiyle çalışmaya istekli olduklarını ifade etti ve şimdi geminin yalnızca bazı parçalarının iade edilmesini talep ediyorlar.

Yerli lider Samuel Flores, AFP'ye “Sadece sembolik bir amaç için değil, aynı zamanda manevi bir amaç için de” dedi. “Biz sadece atalarımızın barış içinde yaşamasını istiyoruz.”

Gemi enkazını kurtarmaya yönelik kampanya, Kolombiya ile 40 yılı aşkın bir süredir ilk kez enkazı bulduğunu iddia eden ABD merkezli kurtarma şirketi Sea Search Armada arasında Birleşmiş Milletler Daimi Tahkim Mahkemesi'nde devam eden bir davayla birlikte geliyor.

Şirket, enkazın bugünkü tahmini değerinin yarısı kadar olan 10 milyar dolar talep ediyor.

Haziran 2022'de Kolombiya, uzaktan kumandalı bir aracın okyanus yüzeyinin 900 metre altına ulaştığını açıklamıştı. Enkazın yeni fotoğrafları.

Video, altın külçeleri, madeni paralar, 1655'te Sevilla'da yapılan toplar ve bozulmamış bir Çin yemeği servisi de dahil olmak üzere San Jose'deki hazinenin şimdiye kadarki en iyi görüntüsünü gösteriyordu.


Kolombiya açıklarındaki asırlık gemi enkazlarında altın paralar bulundu

O dönemde Reuters, uzaktan kumandalı aracın bölgede, aralarında yaklaşık iki asırlık olduğuna inanılan bir yelkenlinin de bulunduğu iki gemi enkazı daha keşfettiğini bildirmişti.

READ  Sincan'daki ölümcül yangın, Çin'in 'Covid-19' politikası üzerinde tepkilere yol açtı