Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Netanyahu, Hamas sonrası dönemde Gazze'nin geleceğine ilişkin bir plan ortaya koyuyor

Netanyahu, Hamas sonrası dönemde Gazze'nin geleceğine ilişkin bir plan ortaya koyuyor

Ronen Zvulun/Reuters

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Filistinli İslamcı grup Hamas arasında devam eden çatışmanın ortasında 18 Şubat'ta Kudüs'te Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı'nda konuşma yaptı.

Editörün Notu: Bu hikayenin bir versiyonu, CNN'in haftada üç kez yayınlanan, bölgedeki en büyük hikayelere yer veren Orta Doğu haber bülteninde yer alıyor. Buradan kaydolun.


Kudüs
CNN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu projenin planını açıkladı Gazze Hamas sonrası gelecek, bölgenin “tamamen silahsızlandırılmasını” ve Şeridi'nin kapatılmasını içeriyor Mısır ile güney sınırıGazze'deki sivil idare ve eğitim sistemlerinde reform yapılmasının yanı sıra.

CNN, Netanyahu'nun Perşembe akşamı İsrail güvenlik kabinesi üyelerine sunduğu planın bir kopyasını ele geçirdi. Başbakanlık Ofisi, CNN'e, raporun daha sonraki görüşmelere hazırlık amacıyla bir tartışma temeli olarak dağıtıldığını ve Netanyahu'nun savaş sonrası Gazze için somut bir planı olmadığı için haftalarca süren eleştirilerle karşı karşıya kalmasının ardından geldiğini söyledi.

Plan, İsrail'in Mossad Direktörü David Barnea liderliğindeki bir müzakere ekibini olası bir ateşkes ve ateşkes konusundaki görüşmeleri sürdürmek üzere Cuma günü Paris'e göndermesiyle geldi. Rehinelerin serbest bırakılması anlaşması Bu, dört aydır devam eden savaşa son verebilir.

Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı'na göre, savaşın başlangıcından bu yana Gazze'de 29.000'den fazla insan öldürüldü. İsrailli yetkililere göre, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısında İsrail'de 1.200 kişi öldü.

Belgede, güvenlik ve sivil düzeydeki değişikliklerden, bölgeyi kimin yöneteceğine ilişkin uzun vadeli planlara kadar pek çok ilke yer alıyor.

Güvenlik dosyasına ilişkin olarak öngörülen plan, İsrail'in Gazze'nin Mısır ile olan güney sınırını kapatmasını ve İsrail'e Şeride'den giriş ve çıkış üzerinde tam kontrol vermesini içeriyor. Şu anda Mısır, Refah kapısı aracılığıyla Gazze'nin güney sınırına giriş ve çıkışları kontrol ediyor.

READ  Havayolları saldırıların ardından İsrail'e uçuşları iptal etti

Netanyahu'nun planı, İsrail'in ABD ile koordineli olarak Mısır'la “mümkün olduğu kadar” işbirliği yapacağını söylüyor.

İsrail'in planın bu unsuru veya herhangi bir kısmı için Mısır'ın onayını alıp almadığı belli değil. Ancak İsrailli bir yetkili CNN'e planın ABD ile “uyumlu” olduğunu söyledi.

Teklife ABD'den hemen resmi bir tepki gelmedi.

Plan, Netanyahu'nun daha önce söylediği gibi, Gazze'nin yanı sıra tüm Batı Şeria ve İsrail'i de kapsayan “İsrail'in Ürdün'ün batısındaki tüm bölge üzerinde güvenlik kontrolünden yararlanacağını” doğruluyor.

Filistinliler uzun süredir işgal altındaki Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nde bağımsız bir devlet kurmaya çalışıyor.

Planda, kamu düzenini korumak için gerekli olduğu durumlar dışında, İsrail'in Şeridi'nin askersizleştirilmesini “araştırmak ve denetlemekten” sorumlu olacağı belirtiliyor.

Yahya Hassouna/AFP/Getty Images

11 Ekim'de Gazze Şeridi'nin Gazze Şehri'ndeki Jabalia Filistin mülteci kampında İsrail'in hava saldırılarında yıkılan binaların havadan görünümü.

Sivil düzeyde ise Netanyahu, Katar'dan Gazze'ye sağlanan fonda belirgin bir kesinti de dahil olmak üzere Gazze'nin sivil idaresi ve eğitim sistemlerinde kapsamlı bir revizyonun ayrıntılarını veriyor; bu, önceki Netanyahu hükümetinin kararlaştırdığı bir şeydi. Onaylandı ve kolaylaştırıldı.

Planda, kamu hizmetini yürüten yerel kuruluşların “terörizmi destekleyen ülke veya kuruluşlarla bağlantılı olmayacağı ve onlardan fon almayacağı” belirtiliyor.

Bu muhtemelen Katar'a bir gönderme olsa da, ABD'nin gelecekte Gazze'nin yenilenmiş bir versiyonunu işletmesi gerektiğini söylediği Filistin Yönetimi için de geçerli olup olmayacağı belli değil.

Netanyahu'nun planı aynı zamanda İsrail ve müttefiklerinin uzun süredir Yahudi karşıtlığını ve İsrail nefretini teşvik etmekle suçladığı eğitim sisteminin “radikalleşmeden arındırılması” çağrısında da bulunuyor.

Plan, İsrail'in, Filistinli mültecileri destekleyen ana BM kuruluşu olan UNRWA'yı kapatmak ve onun yerine “sorumlu uluslararası yardım kuruluşlarını” getirmek için çalışacağını yineliyor.

READ  Gevşek bir zebra, hayvan bekçilerine Seul'de dolaşma şansı verir

İsrail, yaklaşık bir düzine UNRWA çalışanını 7 Ekim'deki Hamas saldırısına doğrudan katılmakla suçluyor. Teşkilat Gazze'de yaklaşık 13.000 kişiyi istihdam ediyor.

Son olarak plan, İsrail'in uluslararası toplum tarafından bunu yapmaya zorlanmayacağı yönündeki ısrarını yineliyor Filistin devletinin tanınmasıİngiltere ve ABD Başkanı Joe Biden'ın dalgalanmaya başlaması ihtimali var.

Netanyahu'nun planında “İsrail'in Filistinlilerle kalıcı çözüme ilişkin uluslararası emirleri kategorik olarak reddettiği” belirtiliyor ve Filistin devletini şimdi tanımanın “eşi görülmemiş terörizm için büyük bir ödül” olacağı vurgulanıyor.

Ana partiler tekliflerin çoğuna karşı çıkıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bunu zaten yaptı kabul edilemez Tampon bölge fikri. Mısır var kabul edilemez İsrail'in Gazze sınırını kontrol edebileceği önerisi. BAE, Netanyahu'nun reddettiği bağımsız bir Filistin devleti kurmaya yönelik net bir yol haritası olmadan bunun yardımcı olmayacağını söyledi. Gazze'nin yeniden inşasının faturası ödeniyor.

Netanyahu'nun, Gazze'ye uluslararası yardımın çoğunu sağlayan BM yardım kuruluşu UNRWA'yı kaldırma vaadini 7 Ekim'den önce bile gerçekleştirmek zordu. Şimdi, Birleşmiş Milletler'in Gazze nüfusunun neredeyse tamamının risk altında olduğu konusunda uyardığı gibi…Yaklaşan kıtlık“Görev çok büyük olacak.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın bir kısmını yöneten Filistin Yönetimi'nin planında ise hiç bahsedilmiyor. Netanyahu daha önce Gazze'nin kontrolünü ele geçirebileceği yönündeki öneriyi reddetmişti. Şimdi iktidarın yeniden oluşturulmuş bir versiyonunu kabul edip etmeyeceği belli değil – ve bunun, 2006 seçimlerinde birçoğu Hamas'a oy vermiş olan Filistinliler tarafından da kabul edilip edilmeyeceği de hiç açık değil.

Şimdilik Netanyahu'nun önceliği Hamas'ın yok edilmesi ve 7 Ekim'de kaçırılan ve Gazze'de kalan yüzden fazla rehinenin geri getirilmesi. Netanyahu'nun Cuma günü Paris'e gönderdiği üst düzey heyetin ana hedefi rehine görüşmelerini yeniden rayına oturtmak. ABD ve diğerleri bir anlaşmanın bunun olmasını önleyeceğini umuyor Refah'ta kara operasyonu Bu, Gazze'deki ölü sayısını 30.000'in üzerine çıkarabilir.

READ  Scott Bailey Ukrayna'da ne izledi - 60 dakika

Çoğu gözlemci, savaş sona erdiğinde İsrail'de seçimlerin kaçınılmaz hale geleceğine inanıyor; Netanyahu ve müttefikleri için de durum aynı. Ve o bekliyordu Kaybetmek. Ancak farklı bir liderin (savaş kabinesi üyesi ve favori olarak tanımlanan eski muhalefet lideri Benny Gantz'ın) Gazze için farklı bir vizyona sahip olup olmayacağı hiç de açık değil.