Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Columbia Üniversitesi'ndeki kanser araştırmacıları tarafından yürütülen ileri çalışmalar geri çekildi

Columbia Üniversitesi'ndeki kanser araştırmacıları tarafından yürütülen ileri çalışmalar geri çekildi

Columbia Üniversitesi'ndeki önde gelen bir kanser laboratuvarındaki bilim adamları dört çalışmayı geri çekti ve beşincisine, onları “bilimsel yayıncılık sistemini kötüye kullanmakla” suçlayan sert bir muhtıra eklendi; bu, bazı önde gelen kanser bilim adamlarına yönelik son araştırma suiistimal iddialarının en son sonuçlarıdır. .

Geçen yıl İngiltere'de bilimsel araştırmalar Verilerdeki tutarsızlıkları tespit edin Fotoğrafların ve diğer görsellerin çeşitli gazetelerde yeniden kullanımı da dahil olmak üzere Columbia Laboratuvarı tarafından yayınlandı. New York Times geçen ay, bir tıp dergisinin 2022'de araştırmacıların mide kanseri üzerine yürüttüğü bir çalışmayı, derginin yürüttüğü dahili bir soruşturmanın etik ihlaller bulmasının ardından sessizce sildiğini bildirmişti.

Her ne kadar bu çalışma kaldırılmış olsa da, araştırmacılar – araştırma ekibinin başkanı Dr. Sam Yoon Kanser Cerrahisi Bölümü Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nde asistan biyolog olan Zhanghuan Yun, şüpheli veriler içeren çalışmalar yayınlamaya devam etti. 2008'den bu yana iki bilim insanı, araştırmacı Sholto David tarafından yazılan 26 makale üzerinde diğer araştırmacılarla işbirliği yaptı. halka açık İşaret koymak Deney sonuçlarının bozulması nedeniyle

Bu da o makalelerden biriydi Geçen ay azaldı The Times yayıncılara bu iddiaları sorduktan sonra. Son haftalarda tıp dergileri geri çekilmek üç ek olarak Mide ve baş-boyun kanserlerinin tedavisine yönelik yeni stratejileri tanımlayan çalışmalar. Diğer laboratuvarlar yaklaşık 90 araştırma makalesindeki makalelere atıfta bulundu.

Önde gelen bir bilimsel yayıncı, 2022'de hiçbir açıklama yapmadan kaldırdığı makaleye açık bir not da ekledi. “Verilerin uygun şekilde atıf yapılmadan yeniden kullanılması (ve kısmen çarpıtılması), bilimsel yayıncılık sisteminin ciddi şekilde kötüye kullanılmasını temsil eder.” dedi ki.

Ancak bu prosedürler şüpheli laboratuvar kağıtlarının yalnızca küçük bir kısmına yönelikti. Uzmanlar, olayın yalnızca en iyi laboratuvarlar tarafından yürütülen güvenilmez araştırmaların boyutunu değil, aynı zamanda bilimsel yayıncıların büyük sorunlara keşfedildikten sonra yavaş yavaş yanıt verme eğilimini de gösterdiğini söyledi. Sonuç olarak, çalışmalara federal araştırma dolarları akıtılarak bilimsel kayıtlarda hataların birikmesine neden olurken, diğer laboratuvarlar şüpheli çalışmalara güvenmeye devam ediyor.

Geri çekilen 47.000'den fazla çalışmadan oluşan bir veritabanı tutan Retraction Watch'ın kurucu ortağı Dr. Ivan Oransky, “Geri çekilen her makale için muhtemelen geri çekilmesi gereken 10 makale vardır” dedi. “Dergiler kayıtları düzeltmekle pek ilgilenmiyor.”

READ  Çalışma, kadın astronotların daha verimli olduğunu ortaya koyuyor ve bu da gelecekteki uzay görevlerinin tamamen kadın ekiplerle gerçekleştirileceğini gösteriyor.

Columbia Tıp Merkezi, Dr. Yoon'un laboratuvarının karşı karşıya olduğu iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti. İki bilim insanının Kolombiya'da kaldığını ve hastanenin “en yüksek etik standartlarını korumaya ve araştırmamızın bütünlüğünü sıkı bir şekilde korumaya tamamen kararlı olduğunu” söyledi.

Laboratuvar web sayfası Yakın zamanda çevrimdışına alındı. Kolombiya nedenini söylemeyi reddetti. Yorum yapmak için ne Dr. Yun'a ne de Zhanghuan Yun'a ulaşılamadı. (İlgili değillerdir).

Araştırmaların çoğu yapılırken bilim adamlarının çalıştığı Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi, çalışmalarını araştırıyor.

Kolombiyalı bilim adamlarının sayısındaki düşüş, bazı tıbbi araştırmaları destekleyen şüpheli verilere olan ilginin arttığı bir dönemde ortaya çıkıyor. Şubat ayının sonlarından bu yana tıp dergileri tam da bunu yapıyor Yedi geri çekildi Yapraklar Harvard'ın Dana-Farber Kanser Enstitüsü'ndeki bilim adamları tarafından. Bu, veri sorunlarına ilişkin araştırmaların ardından geldi Dr. David tarafından gönderildiBazen yapay zeka programlarının yardımıyla hücrelerin, tümörlerin ve farelerin yayınlanmış görüntülerindeki düzensizlikleri arayan bağımsız bir moleküler biyolog.

Suistimal iddiaları dalgası, akademik bilim insanlarının (hatta Dr. Yoon gibi aynı zamanda doktor olarak da çalışan bilim adamlarının) büyük miktarda araştırma üretmeleri yönündeki baskılara dikkat çekti.

Bu çalışmalarda deneysel sonuçların sağlam görsellerine sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bunları yayınlamak, bilim adamlarının prestijli akademik atamalar kazanmalarına ve hem kendilerine hem de üniversitelerine fayda sağlayabilecek federal araştırma hibelerini almalarına yardımcı olur.

Mide kanseri tedavisiyle ünlü robot cerrah Dr. Yoon, onların hastaneye getirilmesine yardımcı oldu Yaklaşık 5 milyon dolar Kariyeri boyunca federal araştırma fonlarında.

Laboratuvarının en son geri çekilenleri arasında Dr. David tarafından yazılan 2020 ve 2021 tarihli makaleler yer alıyordu. Geleni söyledi Açık ihlaller. Her ne kadar bu farelerin farklı tedavileri ve kanser hücresi türlerini içeren farklı deneylere tabi tutulduğu varsayılsa da, sonuçları tümörlü farelerin özdeş görüntülerini içeriyor gibi görünüyor.

Tıp dergisi Hücre Ölümü ve Hastalığı en son çalışmalardan ikisini, Oncogene ise üçüncüsünü geri çekti. Dergilerde, çalışmalarda kanser hücresi kümelerinin özdeş görüntüleri gibi başka görüntülerin de yeniden kullanıldığı ortaya çıktı.

READ  Astrofizikçiler 'bir kara deliğin etrafındaki temel bir yerçekimi parmak izini çözüyor'

Dr. David'in imaj sorunları olduğunu belirttiği çalışmalar büyük ölçüde daha kıdemli olan Dr. Yoon tarafından denetleniyordu. On yıl boyunca Dr. Yun'la birlikte çalışan ortak araştırma bilimcisi Zhanghuan Yun, genellikle ilk yazardı ve bu genellikle denemelerin çoğunu yürüten bilim adamını ifade eder.

Kun Huang, Çin'de bunlardan birini denetleyen bir bilim adamı Yakın zamanda geri çekilen çalışmalar, Üst düzey Dr. Yun'un yer almadığı 2020 tarihli bir makale, bu çalışmanın sorunlu bölümlerini Changhuan Yun'a bağladı. Dr. Huang Bu yorumlar Bu ay, bilim adamlarının çalışmalar hakkında paylaşımlarda bulunduğu bir site olan PubPeer, yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi.

Ancak üst düzey Dr. Yun, Changhuan Yun ile birlikte yayınladığı araştırmadaki sorunların uzun zamandır farkındaydı: İki bilim adamına, mide kanseri üzerine yaptıkları ve etik kuralları ihlal ettiği tespit edilen çalışmalarının kaldırıldığı Ocak 2022'de bildirildi.

Araştırma suistimalleri genellikle deney yapan kıdemsiz araştırmacılara atfedilir. Ancak diğer bilim insanları, klinisyen veya yönetici olarak işleriyle uğraşsalar bile, laboratuvarları yöneten ve çalışmaları denetleyen kıdemli araştırmacılara daha fazla sorumluluk veriyorlar.

Dr. Oransky şöyle konuştu: “Araştırma dünyası, büyük gücün büyük sorumluluk getirdiğini ve aslında yalnızca size bağlı çalışanlardan birinin laboratuvarda yaptıklarından değil, aynı zamanda yarattığınız ortamdan da sorumlu olduğunuzu anlamaya başlıyor.” .

Tıp dergileri, kamuya açık en son geri çekilme bildirimlerinde, sonuçlara ve çıkarımlara olan güvenlerini kaybettiklerini söyledi. Görüntüleme uzmanları, Dr. David tarafından tespit edilen bazı düzensizliklerin, yansıtılmış veya döndürülmüş görüntüler gibi kasıtlı manipülasyon işaretleri taşıdığını, diğerlerinin ise özensiz kopyala-yapıştır hataları olabileceğini söyledi.

the Journal of Gastric Cancer Study tarafından pek fark edilmeyen bir çıkarma Ocak 2022'de, bazı bilimsel yayıncıların, makaleler henüz resmi olarak basılmadığı sürece makaleleri geri çekmenin nedenlerini açıklamama politikasını vurguladı. Bu çalışma yalnızca internette yayınlandı.

Moleküler Terapi dergisinin editörü Roland Herzog, editörlerin makale kaldırıldığında yayınlamayı planladıkları bir açıklama hazırladıklarını söyledi. Ancak derginin ana yayıncısı Elsevier onlara böyle bir notun gereksiz olduğunu söyledi.

Ancak geçen ay Times'taki makaleden sonra Elsevier, makalenin silinmesini sert bir notla kamuoyuna açıklamayı kabul etti. içinde Bu haftaki editoryalGelecekte Moleküler Terapi editörleri, yalnızca çevrimiçi yayınlanan makalelerin kaldırılmasını açıklayacaklarını söyledi.

READ  James Webb Teleskopu, milyarlarca yıl önce yasaklanmış galaksileri ortaya çıkardı

Ancak Elsevier yaptığı açıklamada, çevrimiçi yayınlanan makaleleri “yayınlanan son kayıtlı makaleler” olarak değerlendirmediğini söyledi. Sonuç olarak şirket politikası, bu makalelerin sorunlu olduğu tespit edildiğinde açıklama yapılmadan kaldırılmasını tavsiye etmeye devam ediyor. Şirket, editörlerin ihtiyaç duyulduğunda ek bilgi sağlamasına izin verdiğini söyledi.

3.000'e yakın dergi yayınlayan ve üreten Elsevier Milyarlarca dolar yıllık gelironun var Uzun süredir belirsiz yayından kaldırmaları nedeniyle eleştirildi Çevrimiçi makalelerden.

Columbia Üniversitesi bilim insanları tarafından yazılan ve henüz işleme alınmayan makaleler büyük ölçüde üç büyük yayıncı tarafından dağıtıldı: Elsevier, Springer Nature ve Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği. Dr. David, Ekim ayında birçok dergiyi veri tutarsızlıkları konusunda uyardı.

Her yayıncı bu endişeleri araştırdığını söyledi. Springer Nature, soruşturmaların zaman aldığını çünkü uzmanlara danışmayı, yazarların yanıtlarını beklemeyi ve ön verileri analiz etmeyi gerektirebileceğini söyledi.

Dr. David ayrıca yakın zamanda geri çekilen bazı araştırma makaleleri üzerinde Columbia Üniversitesi araştırmacılarıyla işbirliği yapan bilim insanlarının bağımsız olarak yayımladığı çalışmalarla ilgili kaygılarını da dile getirdi. Örneğin, Columbia Üniversitesi'nde cerrahi bilimler doçenti olan Sandra Reum, 2003 yılında Harvard'dayken Dr. Yinelenen bir resim içerdiğini söyledi. O yıla ait bir ipotek belgesine göre, 2021 yılı itibarıyla üst düzey Dr. Yoon ile evliydi.

A kağıdıydı Resmi bir bildirim eklendi Geçen hafta, verilerle ilgili endişeler giderildikten sonra “uygun editoryal önlemlerin alınacağı” söylendi. Dr. Reaume yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi.

Kolombiya sağlam araştırma uygulamalarının önemini tanıtmaya çalıştı. Times makalesinin geçen ay yayınlanmasından saatler sonra, Tıp Fakültesi'nin araştırmadan sorumlu dekan yardımcısı Dr. Michael Shilansky, fakülteye “Araştırma Sahtekarlığı Suçlamaları – Kendinizi Nasıl Korursunuz” konulu bir e-posta gönderdi. Temeli ne olursa olsun bu tür iddiaların üniversiteyi olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.

Dr. Shilansky, “Bir iddianın araştırılması aylar sürebilir, finansman askıya alınabilir ve bağışçılar güvenlerinin ihanete uğradığını hissedebilir” diye yazdı.