Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Walter Massey, mesleği fizikçi

Walter Massey, mesleği fizikçi

Popüler kültürün tebeşir tozu bulutlarıyla kaplı karatahtalara tek başına karalayan teorik fizikçi tasvirinin aksine, Dr. Massey insanlarla çalışmayı seviyor. Buna karşılık, insanlar onun adını doğru odalarda söyleyecek kadar yüksek sesle olduğunu düşünüyor. Bir projeyi bitirdi ve çok geçmeden başka bir proje kucağına düştü. Aynı zamanda, bir yöne ihtiyaç duyan organizasyonları da devralma eğiliminde; en son mali çalkantıyla karşı karşıya olan dev Magellan Organizasyonu.

Dr. Massey'nin teleskop projesine katılımı, Chicago Sanat Enstitüsü fakültesindeki görev süresinin sonunda gerçekleşti. Massachusetts'teki Woods Hole Deniz Biyolojisi Laboratuvarı'nda bir yönetim kurulu toplantısı sırasında, Chicago Üniversitesi'nin o zamanki başkanı Robert Zimmer, dev Magellan Corporation'ın yönetim kurulunda görev almak üzere ona yaklaştı. Bir yıl sonra Dr. Massey başkan seçildi.

Dr. Massey, tüm yayınları ve övgüleri arasında öne çıkan bir tanesinin olduğunu söyledi. 1995 yılında mezun olduğu okul olan, Atlanta'da siyahi erkeklere yönelik tarihsel bir kolej olan ve Dr. King'in cenazesinin bulunduğu yer olan Morehouse College'ın başkanlığını üstlendi. “Morehouse olmasaydı bugün olduğum yerde olmazdım” dedi.


Dr. Massey, ayrımcılığın en yüksek olduğu dönemde Hattiesburg, Mississippi'de büyüdü. Siyah olsaydınız, verandada oturup film izlerdiniz, otobüslere arkadan binerdiniz ve mağazaların yan girişlerinden gizlice girerdiniz; tabii eğer orada alışveriş yapabiliyorsanız, diye hatırladı. Kaldırımda beyaz bir kişi görünce yoldan çekildi.

Çaresizce ayrılmak istiyordu ve 16 yaşındayken Morehouse Üniversitesi'nden burs kazandığında çok mutluydu. Ancak çok geçmeden sınıf arkadaşlarının Mississippi'den gelen insanları küçümsediğini fark etti. Dr. Massey, “Ben de 'Onlara göstereceğim' dedim” dedi. “En zor ders hangisi?” Fiziği seçti çünkü kanıtlayacak bir şeyi olduğunu düşünüyordu.

Dört üniversiteden oluşan bir konsorsiyumda, o yıl fizik okuyan tek öğrenciydi. Ama asla yalnız değildi. Tam tersine denklemlerin içinde kaybolmayı seviyordu. Yıllar sonra kendi ülkesinde GünlükDr. Massey, “şimdiye kadar elde ettiğim meditasyon halindeki en eksiksiz özümseme”yi tanımladı.

READ  SpaceX doğrudan hücre kapasitesine sahip ilk Starlink uydularını fırlattı - Spaceflight Now

Bu tutkusunu St. Louis'deki Washington Üniversitesi'ndeki doktora programına taşıdı ve burada sıvı helyumun mutlak sıfır yakınında nasıl davrandığını inceledi. 1966'da, ülke çapında aynı başarıya ulaşan bir düzineden fazla siyah fizikçiden oluşan bir gruba katılarak doktora derecesini aldı.

Kısa bir süre sonra Dr. Massey, yakındaki Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda çalışmak üzere Chicago'ya taşındı ve süperakışkan helyumdaki ses dalgalarının fizik yasalarına meydan okuyor gibi görünen tuhaf davranışlarını inceledi. Çalışmaları Urbana-Champaign'deki araştırmacıların yanı sıra İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nden helyum anlayışıyla ilgilenen teorisyen Anthony Leggett'in de dikkatini çekti. Daha sonra Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı..