Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

COP28 iklim zirvesinde ülkeler fosil yakıtlardan uzaklaşma konusunda anlaştı

COP28 iklim zirvesinde ülkeler fosil yakıtlardan uzaklaşma konusunda anlaştı

Ülkelerin otuz yıl önce iklim değişikliğiyle mücadele etmek için buluşmaya başlamasından bu yana ilk kez 200’e yakın ülkeden diplomatlar katıldı Küresel bir sözleşme üzerinde anlaşmaya varıldı Bu açıkça gezegeni tehlikeli biçimde ısıtan petrol, gaz ve kömür gibi “fosil yakıtlardan uzaklaşmayı” gerektiriyor.

Kayıtlı tarihin en sıcak yılında gelen kapsamlı anlaşmaya, Dubai’deki BM iklim zirvesinde iki hafta süren şiddetli tartışmaların ardından Çarşamba günü varıldı. Avrupalı ​​liderler ve iklim bağlantılı felaketlere karşı en savunmasız ülkelerin çoğu, fosil yakıtların tamamen “aşamalı olarak durdurulması” çağrısında bulunuyor. Ancak bu teklif, Suudi Arabistan ve Irak gibi büyük petrol ihracatçılarının yanı sıra Hindistan ve Nijerya gibi hızlı gelişen ülkelerin güçlü muhalefetiyle karşılaştı.

Sonunda müzakereciler bir uzlaşmaya vardılar: Yeni anlaşma, ülkelere bu on yılda fosil yakıtlardan küresel geçişi “adil, düzenli ve hakkaniyetli bir şekilde” hızlandırmaya ve 2020 yılının ortasına kadar atmosfere karbondioksit salmayı tamamen durdurmaya çağırıyor. yüzyıl. Ayrıca ülkelere, 2030 yılına kadar dünya çapında kurulu rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji miktarını üç katına çıkarmaları ve kısa vadede karbondioksitten daha güçlü bir sera gazı olan metan emisyonlarını azaltmaları çağrısında bulunuyor.

Önceki BM iklim anlaşmaları ülkeleri emisyonları azaltmaya teşvik ederken, küresel ısınmanın ana nedeni petrol, gaz ve kömür yakılmasına rağmen “fosil yakıtlar” ifadesini açıkça kullanmaktan kaçındılar.

Avrupa İklim Eyleminden Sorumlu Komisyon Üyesi Wopke Hoekstra, “İnsanlık sonunda uzun süredir gecikmiş olanı yaptı” dedi. “Otuz yıl – 30 yıl! – fosil yakıtların sonunun başlangıcına ulaşmak için para harcadık.”

Yeni Anlaşma yasal olarak bağlayıcı değildir ve tek başına herhangi bir ülkeyi harekete geçmeye zorlayamaz. Ancak Dubai’de bir araya gelen pek çok politikacı, çevreci ve iş dünyası lideri, bunun yatırımcılara ve politika yapıcılara fosil yakıtlardan uzaklaşmanın durdurulamayacağına dair bir mesaj göndereceğini umuyordu. Önümüzdeki iki yıl boyunca her ülkenin sera gazı emisyonlarını 2035 yılına kadar nasıl azaltmayı planladığına dair resmi ve ayrıntılı bir plan sunması gerekiyor. Çarşamba günkü anlaşma bu planlara rehberlik etmeyi amaçlıyor.

Kolombiya Çevre Bakanı Susana Muhammad bu hafta “Bu bir günden diğerine gerçekleşecek bir değişim değil” dedi. “Bütün ekonomiler ve toplumlar fosil yakıtlara bağımlı. Biz burada bir karar verdik diye fosil sermaye yok olmayacak.” Ancak anlaşmanın “yolun bu olduğuna dair güçlü bir siyasi mesaj” verdiğini de sözlerine ekledi.

Anlaşma, dünyanın en büyük doğalgaz santralinden sadece 18 mil uzakta, puslu gökyüzü altında Dubai’deki geniş, ışıltılı bir sergi merkezinde bu görüşmelere ev sahipliği yapan petrol zengini ülke Birleşik Arap Emirlikleri için diplomatik bir zaferi temsil ediyor.

Görüşmelere başkanlık eden Emirlik yetkilisi ve petrol yöneticisi Sultan Al Jaber, çıkar çatışmalarıyla ilgili şikayetlerle karşılaştı ve görevden alınması yönündeki ilk çağrılardan sağ kurtuldu. Rekor sayıda fosil yakıt lobicisi zirveye akın etti. Al Jaber’in işlettiği Abu Dhabi Ulusal Petrol Şirketi, sondaj faaliyetlerini artırmak için önümüzdeki beş yıl içinde en az 150 milyar dolar yatırım yapacak.

READ  Valery Zalozny: Bir kaynağa göre, savaşla ilgili anlaşmazlıklar arttıkça Zelensky birkaç gün içinde Ukrayna'nın dini liderinin görevden alınacağını duyurmaya hazırlanıyor

Ancak Bay Al Jaber aynı zamanda fosil yakıtların kademeli olarak ortadan kaldırılmasını “kaçınılmaz” olarak nitelendirdi ve itibarını diğer petrol üreten ülkeleri yeni ve büyük bir iklim anlaşması imzalamaya ikna etme becerisine bağladı.

Al Jaber, Çarşamba sabahı alkışlayan müzakerecilerle dolu bir salonda, “Gece boyunca ve sabahın erken saatlerinde, bir fikir birliğine varmak için kolektif olarak çalıştık” dedi. “Kollarımı sıvayacağıma söz verdim. Dönüşümsel değişimi başaracak temele sahibiz.

Ülkelerin anlaşmayı uygulamaya devam edip etmeyeceklerini zaman gösterecek. Bilim adamları, ülkelerin toplam küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5 santigrat derece veya 2,7 Fahrenheit derece ile sınırlamayı umut etmeleri halinde, bu on yılda sera gazı emisyonlarını yaklaşık yüzde 43 oranında azaltmaları gerektiğini söylüyor. Bilim insanları, bu seviyenin ötesinde insanların yükselen deniz seviyelerine, kontrol edilemeyen yangınlara, şiddetli fırtınalara ve kuraklığa uyum sağlamada zorluk çekebileceğini söylüyor.

Ancak küresel fosil yakıt emisyonları bu yıl rekor seviyelere yükseldi; ülkeler şu anda bu kirliliği bu on yılda %10’dan daha az azaltma yolunda ilerliyor ve dünya şimdiden 1,2 santigrat dereceden fazla ısındı. Pek çok bilim insanı, insanlığın sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlamasının artık pek mümkün olmadığını söylerken, ülkelerin sıcaklık artışını mümkün olduğu kadar düşük tutmak için ellerinden geleni yapması gerektiğini de ekliyor.

Yükselen denizlerin altında kıyıları ve kuyuları kaybolan küçük adaların temsilcileri Tuzlu su ile doldurulurYeni iklim anlaşmasının “bir dizi boşluk” içerdiğini ve felaketi önlemek için yeterli olmadığını söyledi.

Samoa’nın baş müzakerecisi Anne Rasmussen, “Bu süreç bizi başarısızlığa uğrattı” dedi ve anlaşmanın, 39 küçük ada devletinden oluşan grubunun odada bulunmadığı sırada onaylanmasından şikayet etti. “İstenen rota düzeltmesi sağlanamadı.”

Önceki iklim anlaşmaları genellikle anlamlı eylemleri teşvik etmekte başarısız oldu. 2021’de ülkeler Glasgow’da kömürle çalışan elektrik santrallerini “aşamalı olarak kullanımdan kaldırmak” için bir anlaşma imzaladılar. Ancak İngiltere yalnızca bir yıl sonra yeni bir kömür madenini onayladı ve kömürün küresel kullanımı O günden bu yana rekor seviyelere yükseldi.

ABD’li ve Avrupalı ​​müzakereciler fosil yakıtların kullanımını sınırlandıracak bir anlaşma için yoğun baskı yaparken, çevreciler ABD’nin petrol üretiminin arttığını, Avrupa ülkelerinin ise yeni doğal gaz ithalat terminallerine milyarlarca dolar harcadığını belirtti. savaş. Ukrayna’da.

ABD’li yetkililer, Kongre’nin yakın zamanda dünyanın petrol, kömür ve doğalgaza olan iştahını azaltmaya yardımcı olacak güneş panelleri, elektrikli araçlar ve ısı pompaları gibi temiz enerji teknolojilerinin benimsenmesi ve üretilmesi için yüz milyarlarca doları onayladığını dile getirdi.

READ  Rusya Başbakanı Mihail Mişustin'in Çin ziyareti yaptırımlara boğuldu

Dubai’deki gözleri yaşlı diplomatlar, bütün gece süren oturumlarda metinde kullanılan dil üzerinde tartışırken, fosil yakıtlardan küresel geçişin katı gerçekleri ve zorluklarıyla her zamankinden daha ayrıntılı bir şekilde boğuşmak zorunda kaldılar.

Suudi Arabistan ile petrol ve gaz şirketleri, görüşmelerin fosil yakıtlar yerine emisyonlar üzerine odaklanması gerektiğini söyleyerek, karbon yakalama ve depolama gibi teknolojilerin, petrol ve gazdan kaynaklanan sera gazlarını yakalayıp gömebileceğini ve bunların sürekli kullanımına izin verebileceğini söyledi. Şimdiye kadar ülkeler bu teknolojiyi geniş ölçekte yaymakta zorluk çekiyorlardı.

Diğer dünya liderleri, emisyonları azaltmanın en iyi yolunun güneş, rüzgar veya nükleer enerji gibi daha temiz enerji türlerine geçmek olduğunu ve alternatiflerin mevcut olmadığı nadir durumlar için karbon yakalamayı saklı tuttuğunu söyledi.

Nihai metin, ülkelere “özellikle hafifletilmesi zor sektörlerde” karbon yakalamayı hızlandırma çağrısında bulunuyor. Ancak bazı müzakereciler, fosil yakıt şirketlerinin, emisyonları daha sonra yakalama sözü verirken yüksek oranlarda emisyon salmaya devam etmek için bu dili kullanabilecekleri yönündeki endişelerini dile getirdi.

Nihai anlaşma aynı zamanda geçiş yakıtları olarak adlandırılan yakıtların temiz enerjiye geçişte ve enerji güvenliğinin sağlanmasında rol oynayabileceğini kabul eden bir ifade de içeriyor. “Geçiş yakıtı”, Rusya ve İran gibi gaz üreten ülkelerin talep ettiği bir şey olan doğal gazın sembolü olarak görülüyordu. Fosil yakıtların kullanımına son vermek isteyen bazı ülkeler bu dilin dahil edilmesinden rahatsız oldu.

Anlaşmanın daha önceki taslağında, ülkelere, karbondioksit emisyonlarını yakalayıp gömmedikleri sürece yeni kömür yakıtlı enerji santralleri için izin vermeyi durdurmaları yönünde çağrıda bulunulmuştu. Ancak artan enerji talebini karşılamak için hâlâ yeni ve devasa kömür santralleri inşa eden Çin ve Hindistan gibi ülkeler, aşırı katı kısıtlamalara karşı çıkıyor. Son versiyonda yeni kömür santrallerine ilişkin ifadeler kaldırıldı.

Birçok Afrika ülkesi, tüm ülkelerin fosil yakıt kullanımını aynı hızda azaltması gerektiği fikrini şiddetle eleştirdi. Dış mali yardım olmadan Afrika ülkelerinin temiz enerjiye geçişi finanse edecek kadar zengin olabilmek için petrol ve gaz rezervlerinden yararlanmaları gerekeceğini söylediler.

Nijerya Çevre Bakanı Isaac Salako, “Nijerya’nın veya Afrika’nın fosil yakıtları aşamalı olarak bırakmasını talep etmek, yaşam desteği olmadan nefes almayı bırakmamızı istemek gibidir” dedi. “Bu kabul edilemez ve mümkün değil.”

Bazı dünya liderleri, ABD, Avrupa ve Japonya gibi emisyon salımı zengin ülkeleri, düşük gelirli ülkelere fosil yakıtlardan uzaklaşmalarına yardımcı olacak yeterli mali desteği sağlayamadıkları için eleştirdi. Afrika, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya gibi yerlerde gelişmekte olan ülkeler, yeni yenilenebilir enerji projelerinin finansmanını zorlaştıran yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıyadır.

Yeni anlaşma finansmanın önemine dikkat çekiyor ancak ülkeler konuyu gelecek yıl Bakü, Azerbaycan’da yapılacak bir sonraki iklim müzakereleri turunda ele almayı kabul etti.

READ  Ukrayna savaş haberleri: Moskova yakınlarındaki patlamada Putin müttefikinin kızı öldü

Power Shift Afrika çevre grubunun yöneticisi Mohamed Addo, “Metin, bu kritik on yılda fosil yakıtlardan uzaklaşma çağrısında bulunuyor, ancak geçiş ne finanse ediliyor ne de adil” dedi. “Gelişmekte olan ülkelerin karbondan arınmasına yardımcı olacak yeterli finansmana hâlâ sahip değiliz ve varlıklı fosil yakıt üreticilerinin öncelikle aşamalı olarak bu durumdan vazgeçmeleri konusunda daha büyük beklentiler olmalı.”

Bu arada, dünyanın başka yerlerindeki savaşlar ve huzursuzluklar, ülkeler arasındaki keskin anlaşmazlıkların zaten damgasını vurduğu iklim görüşmelerine gölge düşürdü. Geleneksel olarak BM kuralları, iklim zirvesindeki her anlaşmanın oy birliği ile onaylanmasını gerektirir ve herhangi bir ülke tek başına bu fikir birliğine engel olabilir.

Rusya, Ukrayna’nın işgalini eleştiren Doğu Avrupa ülkelerine karşı vetosunu kullanmaya devam ettiği için diplomatlar haftalarca gelecek yılki zirvenin nerede yapılacağı konusunda bile anlaşmaya varamadı. Konferans salonlarındaki gelişmekte olan ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri’nin Gazze’de ateşkes öngören Birleşmiş Milletler kararına karşı vetosunu kullanması karşısında öfkelendiler.

Çarşamba günü anlaşmaya varılmasının ardından Başkan Biden’ın iklim özel temsilcisi John Kerry, bunun ülkelerin keskin farklılıklarına rağmen hâlâ birlikte çalışabileceklerini gösterdiğini söyledi.

Kerry, “Ukrayna ve Orta Doğu’daki savaşlarla ve çökmekte olan bir gezegenin tüm diğer zorluklarıyla dolu bir dünyada, çok taraflılığın bir araya geldiği ve insanların bireysel çıkarları ele alıp ortak çıkarı tanımlamaya çalıştığı an budur” dedi. . “Zor. Diplomaside en zor şey. Politikada en zor şey.”

Ancak hâlâ kızgınlığın ve güvensizliğin devam ettiğine dair işaretler var. Bolivya’nın baş müzakerecisi Diego Pacheco, “Gelişmiş ülkeler medyanın karşısına çıktıklarında iklim kriziyle mücadele etme hırsından çok söz ediyorlar” dedi. “Fakat bu konferansın müzakere odalarında engel oluyorlar, çarpıtmalar ve kafa karışıklığı yaratıyorlar ve gelişmekte olan ülkelerin önceliklerini temsil eden tüm konulara karmaşıklık katıyorlar.”

Dubai iklim konferansında işçiler, Cuma günü etkinlik alanında açılacak Noel Baba dolu bir kutlama olan “Kış Şehri”ne yer açmak için kahve büfelerini sökerken, pek çok iklim uzmanı şimdiden yaklaşan büyük iklim toplantılarını sabırsızlıkla bekliyordu. Hükümetlerin hâlâ, Dünya Bankası ve diğer uluslararası finans kurumlarında kapsamlı bir reform da dahil olmak üzere, temiz enerjiye yönelik finansmanı artırmak için somut adımlar atmaya başlaması gerekiyor.

Araştırma kuruluşu E3G’nin iklim politikası danışmanı Tom Evans, “İster küçük ada devletleri ister büyük ekonomiler olsun, fosil yakıtların hızla ortadan kaldırılmasının savunucuları, dünyanın geri kalanını bu geçişin durdurulamayacağını anlamaya itti” dedi. “Fakat bu sadece küçük bir ilk adım.”

Lisa Friedman, Somini Sengupta Ve Jenny Gross Dubai’den gelen haberlere katkıda bulundu.