Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kathleen Folbigg: Dört çocuğunun ölümü nedeniyle haksız yere hapse atılan Avustralyalı bir annenin mahkumiyet kararları bozuldu

Kathleen Folbigg: Dört çocuğunun ölümü nedeniyle haksız yere hapse atılan Avustralyalı bir annenin mahkumiyet kararları bozuldu


Brisbane, Avustralya
CNN

Dört çocuğunu öldürmekten haksız yere hüküm giydikten sonra yirmi yıl hapis yatan Avustralyalı bir anne, avukatlarının yasal reform ve “önemli” tazminat çağrısı yapması üzerine Perşembe günü resmen barodan çıkarıldı.

Haziran ayında Kathleen Folbigg, 2003 yılındaki duruşmasında sunulan tüm delilleri yeniden inceleyen ve suçuna ilişkin “makul şüphe” bulan emekli Yargıç Tom Bathurst’ün tavsiyesi üzerine affedildi ve serbest bırakıldı.

Ancak ismini temize çıkarmak için New South Wales Ceza Temyiz Mahkemesi’nden resmi bir karar alınması gerekiyordu ve bir yargıçlar heyeti Perşembe günü onun tüm suçlamalardan beraat etmesi gerektiği konusunda anlaşarak ülkenin en yüksek profilli adli hatalarından birine son verdi.

Mahkeme dışında Folbigg, NSW hükümetini ve hukuk sistemini, yeni bilimsel kanıtların mahkumiyetlerinin yakından incelenmesi gerektiğine ikna etmek için yorulmadan çalışan destekçilerine duygusal bir şekilde teşekkür etti.

Avukatı ve en yakın arkadaşının yanında duran Folbigg, “Bugünkü sonucu görmek için geçen süre birçok insana pahalıya mal oldu” dedi. “Bir gün burada ismimin aklanmasıyla durabilmeyi umuyordum ve dua ediyordum.”

Folbigg, 1989’dan bu yana on yıl içinde dört çocuğunun ölümünden sonra 2003 yılında üç cinayet ve bir kasıtsız adam öldürme suçundan hapse atılmıştı.

Onları öldürdüğüne dair hiçbir fiziksel kanıt sunulmadı ancak jüri, dördünün doğal sebeplerden ölme ihtimalinin cinayet olacak kadar uzak olduğu konusunda ikna oldu. Günlüğündeki bazı bölümler de suçun kabulü olarak yorumlandı.

2019 yılında mahkumiyetine ilişkin bir soruşturma, suçları işlediğine dair “hiçbir makul şüphe” bulunmadığını ortaya çıkardı. Ancak bilim adamlarının, iki kızında daha önce bilinmeyen, ölümcül olabilecek bir mutant gen keşfetmesinin ardından 2022’de başka bir araştırma başladı.

Kanıtlar, çocukların ölümleri için genetik bir açıklama sağlıyordu; bu da onun suçu hakkında “makul şüphe” yarattı ve yargıcın onun affedilmesi yönünde tavsiyede bulunmasına yetti.

READ  Nijerya, dijital para birimine ödeme yapmak için ATM'den para çekme işlemlerini günde 45 ABD Doları ile sınırlıyor

Folbigg’in ilk çocuğu Caleb 1989’da öldü, ardından 1991’de Patrick, 1993’te Sarah ve son olarak 1999’da Laura öldü.

İlk üç ölüm, başlangıçta, bir yaşından küçük bebeklerin görünürde bir neden olmaksızın ölmesi için kullanılan bir terim olan Ani Bebek Ölümü Sendromu’na (SIDS) atfedildi.

Laura, 18 aylıkken Folbigg çocukları arasında en uzun yaşayanıydı ve polis, adli tıp görevlisinin onun ölüm nedeninin “belirsiz” olduğunu belirlemesinin ardından soruşturmaya başladı. Kendisinin “Avustralya’nın en kötü seri katili” olduğunu ilan eden gazete manşetleriyle suçlandı ve mahkum edildi.

Folbigg, Birleşik Krallık’ta öne sürdüğü sahte ilke olan Meadow Yasası’na dayanan benzer davalarda beraat kararı verilmesine rağmen onlarca yıldır hapiste çürüyordu. Ünlü İngiliz çocuk doktoru Roy Meadow Ailedeki bir bebeğin ani ölümü trajedi, ikisi şüpheli, üçü ise cinayet.

Baş Yargıç Andrew Bell Perşembe günü yaptığı açıklamada, Temyiz Mahkemesi yargıçlarının Bathurst’ün “geniş ve geniş kapsamlı yeni bilimsel kanıtların” duruşmasında duyulan kanıtlardan daha ağır bastığı yönündeki bulgularıyla aynı fikirde olduğunu söyledi. Ayrıca günlüklerinin, tam bağlamı içinde incelendiğinde ve yeni uzmanların sunduğu psikiyatrik ve psikolojik kanıtlarla desteklendiğinde, “suçluluğun inandırıcı itirafları” olmadığını da buldular.

Mahkeme dışında Folbigg’in avukatı Rani Rijo, Folbigg’in hukuk ekibinin artık tazminat isteyeceğini ve bunun “önemli” olacağını tahmin ettiğini söyledi.

“Rakam vermeye hazır değilim, ancak bu daha önce ödenen önemli miktardan daha fazla olacaktır” dedi.

En önemlisi, tüm Avustralya eyaletlerine, gelecekteki adalet hatalarını önlemek amacıyla Ceza Davalarını İnceleme Komisyonu gibi bağımsız bir inceleme organı kurmaları konusunda baskı yapıyorlar.

Rigo, “Masum bir kadının çektiği acılar kabul edilebilir ve edilmelidir ve hukuk sistemimizi iyileştirmek için büyük bir teşvik haline gelebilir” dedi.

Avustralya Bilim Akademisi’nin genel müdürü Anna Maria Rabia, ülkedeki tüm yargı bölgelerinde bağımsız bir inceleme panelinin kurulması çağrısını yineledi.

READ  Rusya'nın savaş suçlarına ilişkin karar taslağı Birleşmiş Milletler'de dağıtıldı | Rusya

“Burada NSW’de, Kathleen Folbigg’in 20 yıl hapis yattıktan sonra mahkûmiyet kararlarının bozulduğuna tanık olduk. Bu büyüklükte bir dava hukuk reformuna yol açmazsa, ne olacağından emin değilim” dedi.

“Özellikle bilimsel keşifler ve teknolojik ilerlemelerdeki değişim hızı göz önüne alındığında, Avustralya’nın daha bilimsel bilgi sahibi olabilmesini sağlamak için hukuk sistemini gözden geçirmesinin zamanı geldi.”