Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le tahıl konusunu görüşmek üzere Rusya’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le tahıl konusunu görüşmek üzere Rusya’ya gidiyor

Kargo gemisi Mehmet Bey, 31 Ekim 2022’de İstanbul’da sisli bir sabah saatlerinde Yenikapı açıklarında Boğaziçi’nden geçmek için bekliyor. REUTERS/Mehmet Emin Kalçıkan/Dosya fotoğrafı Lisans haklarının alınması

  • Erdoğan ve Putin Soçi’de buluştu
  • Türkiye: Tedbirliyiz ama iyimseriz
  • Türkiye’nin en iyi ekonomi ekibi de Rusya’yı ziyaret ediyor
  • Birleşmiş Milletler Rusya’yı anlaşmaya geri getirmeye çalışıyor
  • Rusya, Ukrayna’daki tahıl limanını vurdu – Ukrayna

MOSKOVA (Reuters) – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kremlin şefi Vladimir Putin’i, iki liderin Pazartesi günü Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki tatil beldesi Soçi’de bir araya gelmesiyle küresel gıda krizinin hafifletilmesine yardımcı olan Ukrayna tahıl ihracatı anlaşmasına geri dönmeye ikna etmeye çalışacak. .

Rusya, Temmuz ayında, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuk yapmasından bir yıl sonra, gıda ve gübre ihracatında engellerle karşılaştığından ve ihtiyaç sahibi ülkelere yeterli miktarda Ukrayna tahılının ulaşmadığından şikayet ederek anlaşmadan çekildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, daha önce Putin’i anlaşmaya uymaya ikna etmede önemli rol oynayan Erdoğan ile görüşmelerin Moskova saatiyle öğle saatlerinde gerçekleşeceğini söyledi.

Erdoğan’ın dış ve güvenlik politikası kıdemli danışmanı Akif Çaçatay Kılıç, Haber TV kanalına verdiği röportajda, “Burada liderlik rolü oynuyoruz” dedi.

“Tedbirliyiz ama başarılı olmayı umuyoruz.”

İsminin gizli kalmasını isteyen bir Türk yetkili Reuters’e, Erdoğan hükümetindeki üst düzey ekonomi politika yapıcılarının Pazartesi günü toplantılar için Rusya’yı ziyaret edeceğini söyledi. Toplantılara Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafız Gay Erkan katılacak.

Anlaşma, tahılların Ukrayna’dan Karadeniz yoluyla küresel pazarlara taşınmasını ve Birleşmiş Milletler’in geçen yıl Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı büyük ölçekli işgaliyle daha da kötüleştiğini söylediği küresel gıda krizini hafifletmeyi amaçlıyor.

Rusya ve Ukrayna dünyanın en büyük tarım üreticileridir ve buğday, arpa, mısır, kolza tohumu, kolza tohumu yağı, ayçiçeği tohumu ve ayçiçek yağı pazarındaki önemli oyunculardır.

READ  Güney Afrika'da sel: Seller Güney Afrika'da yolları silip süpürdükten ve evleri yıktıktan sonra 300'den fazla kişi öldü

Putin, Batı’nın, aynı zamanda Rusya’nın gıda ve gübre ihracatını kolaylaştırmak amacıyla Birleşmiş Milletler ile mutabakata varılan ayrı bir mutabakata uyması halinde, Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri dönebileceğini söyledi.

Rusya’nın gıda ve gübre ihracatı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında uygulanan Batı yaptırımlarına tabi olmasa da Moskova, ödemeler, lojistik ve sigorta üzerindeki kısıtlamaların sevkiyatları engellediğini söyledi.

Erdoğan’ın görüşmesi öncesinde Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’nın ana tahıl ihracat limanlarından birine gece boyunca hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Romanya, Ukrayna’nın Rus insansız hava araçlarının NATO üyesi ülkenin topraklarına düşüp patladığı yönündeki açıklamasını yalanladı.

Birleşmiş Milletler teklifi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a anlaşmayı yeniden canlandırmayı amaçlayan “bir dizi somut öneri” gönderdiğini söyledi.

Moskova’nın ana taleplerinden biri Rusya Ziraat Bankası’nın uluslararası ödemeler sistemi SWIFT’e yeniden bağlanması. Avrupa Birliği, işgale yanıt olarak uygulanan kapsamlı yaptırımların bir parçası olarak Haziran 2022’de bunu kesti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Cumartesi günü yaptığı açıklamada, anlaşmada yer alan hususların geçen sefer uygulanmadığını belirtmeden söyledi. Rusya devlet televizyonu, Erdoğan’ın görüşmesine ilişkin raporunda, Rusya’ya verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya, komşusunu işgal ettiğinden beri Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını ablukaya aldı ve Ukrayna’nın on milyonlarca metrik ton ürün ihraç etmesine olanak tanıyan BM destekli anlaşmadan çekildikten sonra tüm gemileri potansiyel askeri hedef olarak görmekle tehdit etti.

Buna yanıt olarak Ukrayna, Karadeniz’in batı kıyısını, Romanya ve Bulgaristan yakınında kucaklayan bir “insani koridor” oluşturulduğunu duyurdu. Liberya bandıralı Anna-Teresa adlı üçüncü gemi ise Pazar günü koridordan İstanbul üzerinden Karadeniz’den ayrıldı.

Rusya ayrıca Putin’in, daha sonra Türk fabrikalarında işlenip en çok ihtiyaç duyan ülkelere gönderilmek üzere Türkiye’ye 1 milyon tona kadar Rus tahılını indirimli fiyatlarla tedarik etme girişimini de tartışıyor.

READ  Rishi Sunak, Boris Johnson'ın çekilmesinden sonra yeni İngiltere Başbakanı olmanın favorisi oldu.

Rusya için Erdoğan önemli bir arabulucu ve Putin ona kişisel olarak saygı duyuyor. Bu onların Ekim ayından bu yana ilk yüz yüze görüşmeleri.

Pazartesi günkü toplantı öncesinde, ABD buğday fiyatları Cuma günü, piyasaların sınırlı küresel stoklara karşı yoğun Rus buğday üretimi beklentisi ve anlaşmayı yenileme çabalarına ağırlık vermesi nedeniyle düşüşle kapandı.

Guy Faulconbridge’in yazısı. (Melbourne’den Lydia Kelly, Ankara’dan Orhan Coşkun ve Ece Toksabay ve Birleşmiş Milletler’den Michelle Nicholls tarafından hazırlanan ek raporlar) Düzenleyen: Robert Birsel ve Philippa Fletcher

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar